şükela:  tümü | bugün soru sor
519 entry daha
 • https://i.hizliresim.com/nz9r9y.png

  hadi gene iyisiniz keraneciler. ikinci sezon geliyor.
 • ikinci sezonunu heyecanla beklediğim. 2019’daki sezonu niye şimdiden duyurdu anlamıyorum. 1 seneden fazla zaman var, bekle bekleyebilirsen.
 • 2019 ilkbaharında: possible teaser
 • 6. bölüm ile geri döndüm. 5. bölümle alakalı söylenecek pek bir şey yok zaten.

  klorofil evrimi ve mitokondri evrimi bilimin en çok merak ettiği şeyler zaten. çünkü mitokondri yerine geçebilecek herhangi bir şey daha bulunamadı/yapılamadı. hatta eceli ile ölmek olayının mitokondrinin sızdırmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorlar bu da mitokondrinin işini yapan bir şey bulsanız sağlıklı bir insanının şimdi olduğundan çok daha uzun yaşayabileceği anlamına gelir.

  klorofil evrimi de aynı şekilde sırrı çözülemiyor. gerçekten çözülse dünyanın dengeleri değişir. enerji kaynağının değişmesi demek her şey demek. aslında bir süredir düşündüğüm bir şey de bu. bizim gibi tarım ülkelerinin, her yeri yeşil olan ülkelerin bitkisel biyoteknolojiye odaklanması lazım. öyle gdo falan değil. baya bitki ve enerji konusuna odaklanıp yeni enerji kaynakları bulması lazım. hatta sanayide de gelişmek istiyorlarsa gelişsinler tamam ama sanayinin doğaya verdiği zararı da maya biyoteknolojisi ile örtmeye çalışmaları lazım. mayalar müthiş çevre dostu canlılar. ama işte biz anca evrimi falan yasaklayalım böyle şeylerle uğraşmayalım. mayaları ülke güvenliğinde bile kullanabilecek aselsan hiç biyolog çalıştırma gereği duymasın falan. (evet bu konu içinde ukde)

  koku bölgesinin amigdala ve hipotalamus yanında evrimleşmesi de insan evrimin büyük bir olayı. çünkü evet önce ses gelir ama hiç ses duyamadığınız bir yerde sizi kurtaracak şey kokudur. koku duyusunun güvenlik açısından önemli bir duyu olması onun beynin hafıza/anı bölümüne yakın evrimleşmesini sağlamış. zaten biliyorsunuz ki sadece koku merkezi diğer duyu organlarından farklı yerde.

  atomik reenkarnasyon olayı bana üniversitedeki bir hocamı hatırlattı. atomların hafızası üzerine bir çalışma yapıyordu. yani ona göre atomlar asla unutmazlar. her şeyi saklarlar. atomik reenkarnasyon da bunun bir ürünü. ayrıca ben bilinç dediğimiz şeyin de bu sayede oluştuğuna inanıyorum. yani bilincin reenkarne olabileceğine inanıyorum çünkü hani hep denir ya şuna çekmiş diye ya da deja vu yaşarız falan yani bunun bir sebebi olmalı. bu da bence oluşumumuzdan kaynaklı. yani sonuçta enerji sayesinde doğru atomların bir araya gelmesiyle oluşuyoruz. enerji dediğimiz şey yoktan var edilemez vardan yok edilemez. eh atomlar bu evrenin yapıtaşı hep vardılar. bizden önce de vardılar. ölen insanlar öldükten sonra atomlarına ayrılıyor. ve biz de atomlardan oluşuyoruz. aynı atomların bir araya gelip bizi oluşturma şansı var. atomların hafızası varsa eğer böyle bir şey mümkün. bu sayede biri gibi davranıyor ya da deja vu yaşıyoruz bence. yani bilinç dediğimiz şey aslında atomik bir reenkarnasyon ürünü olabilir.

  nötrinolar olayı hakkında çok fazla şey bilmiyordum. hala da bilmiyorum ama adamlar bunda bir ışık görmüşler ki cern'de big bang'i yeniden yapıp tanrı parçacağını buldular. bu tarz evren kadar eski moleküllerin ileride bize daha çok şey anlatacağına inanıyorum. sadece şu an eksik bilgiler biliyoruz ya da herhangi gerekli bir şey daha geliştirilmedi. bilim böyledir çünkü. birikimli ilerler. nötrinolar üzerinden doğru sonucu almak için de gereken şeyler ileride gelecektir.

  7. bölümle geri dönmek üzere gidiyorum. thales'e selam olsun.
 • tyson yine bizi nerelere götürecek merakla beklemekteyim.

  bir an önce çıksa da iki atom falan görsek.
38 entry daha