şükela:  tümü | bugün
 • en son 15 000 kişiye ulaştığım ve bu oyundan sonra age of empiresordularını haydut çetesi olarak gördüğüm oyun. ordu dediğin binlerle ifade dedilir görüşünü destekliyor ve gönlümüze taht kuruyor. napolyon savaşlarını umutla bekliyoruz.
 • age of un hiç bi versiyonundan, şu oyunu oynarkenki tadı alamadığım en güzel strateji oyunu.
 • altınınız bittiğinde subaylarınızın, lejyonerlerinizin* ve paralı gemilerinizin isyan bayrağını çektiği, kömürünüz bittiğinde toplarınızın, savunma kulelerinizin ve tüfekli askerlerinizin atış yapamadığı, yiyeceğiniz bittiğinde emrinizdekilerin açlıktan öldüğü muhteşem bir oyundur. ayrıca nüfus sınırlaması yoktur; ne kadar ev yaparsanız o kadar asker/köylü çıkarabilirsiniz. mevcut savaş taktiklerinin birçoğunu zevkle gerçekleştirebileceğiniz bir oynanabilirliği vardır.
 • oynadığım en güzel strateji oyunu. daha doğrusu age of empires ve bunu oynamış biri olarak en sevdiğim. asker sınırı olmaması ve bir çok konuda gerçeğe daha yakın bir mantığının olması bu oyunu ayrıcalıklı kılmıştır gözümde.
 • şizofren askerlere sahip oyun, kafalarına göre yolculuklara çıkardı salak askerler. sonra keklik gibi düz ovada avlanırlardı.
 • üretebileceğiniz unit sayısının uçmuş olmasıyla bin atli akinlarda cocuklar gibi sendik tadını yakalattırabilen, multiplayer oynaması pek zevkli oyun. gamespy serverları sayesinde "135 bin olu daha verir yunanistan i bile aliriz" efsanesi gerçekleştirilebilir.
 • age of empires da 200 olan unit sınırını 8000 e taşıyarak ne "gerekliliğini" bize kanıtlamış oyundur ...
 • zevkli ve aynı zamanda çok saçma olan oyundur.
  bir kere oyundaki en ezik ve zayıf ırk türklerdir. (cezayirde var ama onu zaten türklerin çakması yapmışlar o yüzden saymıyorum). kendi sınıflarındaki en kötü birimlere sahiptir. o kadar eziktirler ki 17yydan 18e atlamazlar bile. multiplayerda milyonluk kaynaklarla başladığınız zaman isterseniz oyunu en iyi oynayan olun karşınızdaki herhangi bir avrupa ordusunu yenemezsiniz. kısaca bu oyuna patagonya ordusunu koysalar o bile yener türkleri. 17yy ve 18yy askerleri arasında muazzam bir güç farkı vardır. bunun dışında bir obüs mermisiyle 180 tane adam öldürülebiliyor. bilmiyorum belkide oyunda bir bug vardır.
  gelelim oyunun zevkli kısmına. en azından aof'deki bıçakla koskoca kaleyi yıkabilme saçmalığı bu oyunda yoktur. bunun için gerçekten toplara yada humbaracılara ihtiyacınız var. ayrıca yukarıda belirttiğim milyon kaynaklı multiplayer inanılmaz zevklidir (tabii ki türkleri almayacaksınız). genelde danimarka musketeerları yüzünden daha çok tercih edilir ama prusyanın aynı birimleri daha iyidir diyorum ben. karşınızdakini yenmek için deli gibi adam bas düşmana yolla stratejisi biliniz ki pek işe yaramıyor. sağlam bir taktiğiniz stratejiniz olmalı.
  eskiden bile bu oyunu en taka makinalar çalıştırabiliyordu. bilgisayara karşı oynamak çok sıkıcıdır çünkü çok kötü bir yapay zeka vardır bu oyunda.
 • şehir simülasyonu(bkz: simcity) dışında strateji oyunlarından hoşlanmayan beni başında saatlerce oturtan, 2001 yılında piyasaya çıkmış, tarihi öğelerin iyi bir şekilde kullanıldığı bilgisayar oyunu.
 • bizim toprakların kokusunu barındıran stratejik oyun.

  minaretler, imamlar, akıncılar ile yardırır giderdin. bir de meşhur kapağındaki tablo ilya repin'e ait olup türklere (sultan dördüncü mehmed'e) cevaben yazılan bir giderli fermanı konu alır.

  (bkz: reply of the zaporozhian)

  mektubun sözlerini de yazayım tam olsun:

  zaporozhian cossacks to the turkish sultan!

  o sultan, turkish devil and damned devil's kith and kin, secretary to lucifer himself. what the devil kind of knight are you, that can't slay a hedgehog with your naked arse? the devil excretes, and your army eats. you will not, you son of a bitch, make subjects of christian sons; we've no fear of your army, by land and by sea we will battle with thee, fuck your mother.

  you babylonian scullion, macedonian wheelwright, brewer of jerusalem, goat-fucker of alexandria, swineherd of greater and lesser egypt, pig of armenia, podolian thief, catamite of tartary, hangman of kamyanets, and fool of all the world and underworld, an idiot before god, grandson of the serpent, and the crick in our dick. pig's snout, mare's arse, slaughterhouse cur, unchristened brow, screw your own mother!

  so the zaporozhians declare, you lowlife. you won't even be herding pigs for the christians. now we'll conclude, for we don't know the date and don't own a calendar; the moon's in the sky, the year with the lord, the day's the same over here as it is over there; for this kiss our arse!

  - koshovyi otaman ivan sirko, with the whole zaporozhian host.

  feci atarlıymış o devir fermanlar.

  neyse efendim oyun deyip geçmeyeceksin. yaa yaa...