şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ford escort cosworth vardir dillere destandir
 • fazla bilinmez ama mercedes 190 icin 2.5-16v motorunu da gelistirmistir
 • batma noktasına gelmişken v8e geçiş kararı ile ihya olmuş gibi görünen şirket. ayrıca 20.000rpm'i geçen ilk v8 motorunu yapabilmeleri ile ün salmışlardır.
 • formula 1'e 2010'da katılacak 3 yeni takımın *** motor üreticiliğini üstlenmiş şirket.
 • lotus f1 team ile olan sözleşmesi lotusun renault ile çalışmak istemesinden ötürü fesh edildi. bu arada cosworth yöneticileri hala "williams, virgin ve hrt'nin motorları yine bizden. bu da pistin yüzde 25'i eder" gibi düz adamlıklar peşinde.

  (bkz: cosworth kırmak üzereyken tanımlananan rekorlar)
 • 2010 brezilya gp sıralama turlarında ilk** ve son** sıradaki araçların motorolarını üreten firma.
 • cosworth'un çok dillendirilen bir özelliği vardır formula 1 ortamlarında. o özellik de motorun devriyle alakalıdır. 2006 formula 1 sezonunda williams'ın kullandığı v8 motor'un 20000 rpm'e ulaştığı söylenir ki, gerçekten ulaşır. tam olarak 20002 rpm yapar maksimumda.

  burada da video'su bulunmakta, yaptık oldu dercesine:
  http://www.youtube.com/watch?v=bpdm51qwzew

  günümüzde teknik kuralların 5.1.3 maddesine göre motorların devrinin 18000 rpm'de sınırlandırıldığını da eklemek gerek.
 • geçtiğimiz kasım ayında izmir yüksek teknoloji enstitüsü'nden makina son sınıfı olarak bitirme projemiz için tasarım araştırması yapmamız gerekiyordu. özet olarak 8 grup ayrı ayrı çalışarak 8 tane rov tasarlayacaktı, yani bildiğin uzaktan kumandalı sualtı robotu. ben de gruplardan birinin itme sistemlerini araştıran kişiydim. araştırmalarımı son 2-3 güne yaydığım için hararetle kaynaktan kaynağa geçerken karşıma cosworth adı çıktı; itiş sistemlerinin motorunu üreten şirketlerden biri olarak.

  elemanların adı formula 1'de saygıyı hak edecek bir yere sahiptir, meşhur v8'leriyle özellikle. ama günümüzde cosworth motorsporları üzerine faaliyet göstermenin yanında, savunma sanayisine de dalmış ürettiği motorlarla. 1 silindirden 6 silindire kadar farklı özelliklerde ürettikleri 2 zamanlı içten yanmalı motorları, çeşitli kuruluşların rov ve auv'lerine (genel olarak uuv) takıyorlar. bu motorlar 3 hp'den 60 hp'ye kadar güç seçeneklerine sahip. ingiliz firma 2 silindire sahip 13 hp'lik motorlarının sadece 7.5 kg olduğunu söyleyerek hafifliklerini belirtiyor. ayrıca jp5, jp8 gibi yüksek teknolojili yakıtların yanında bildiğimiz motorinle de çalışabilme özelliğine sahip olduğunu söylemekteler.

  ayrıntılı bilgi için;
  http://www.cosworth.com/…weight-heavy-fuel-engines/