şükela:  tümü | bugün
 • hastanin kendisi ve dis dunyanin varligini yadsidigi az rastlanir bi sendrom
 • capgras sendromu kadar popüler ve bilindik olmasa da, yanlış kimliklendirme sendromları arasında en ilgi çekici olanlardandır.

  cotard sendromu yaşayan biri tarafından kendisinin ölü olduğu iddiasıdır. cotard’ı olanlar sıklıkla kendilerinin ve dünyanın varlığından şüphe duyarlar. bu sanrılara sıklıkla (paradoksik şekilde) intihar girişimleri ve düşünceleri eşlik etmektedir. genellikle, cotard sanrısında gerçek dışılık hissi, görsel tanıma zorluğu ve kişinin bedeninin çürüdüğü ve kötü koktuğu inancı vardır. cotard sanrısının nedeniyle ilgili olarak araştırmacılar arasında uyuşmazlık vardır. bazı araştırmacılar bunu bir muhakeme bozukluğu olarak görmektedir. bazıları ise bunun capgras sanrısının daha şiddetli bir biçimi olduğunu ve nöral yolaklara daha fazla hasar içerdiğini belirtmektedir. başka görüşler ise bunun kişiler arasındaki bir atıf farklılığı olduğunu öne sürmektedir, daha içsel odaklılar cotard, daha dışsal odaklılar ise capgras yaşama eğilimindedirler.
 • (bkz: zombi)

  ruhsal sorunu olan hastaların öldüklerini zannetmesi

  http://www.milliyet.com.tr/…010/1308134/default.htm
 • (bkz: şizofreni)
 • tutulan 24 saatlik nöbetten sonraki sendrom.
 • (bkz: ölürgezer)
 • "bu hastalığa yakalan insanlar ölü olduklarına inanırlar. bazen bu öldüğü inancını ispat etmek amacıyla intihar girişiminde bulunabiliyorlar. bu yönüyle hastalık çevresinden ziyade kişinin kendisi için ölümcül sonuçlar barındırıyor. bu hastalık fransız nörolog jules cotard tarafından keşfedildi.

  bu bir akli depresyon ve intihar eğilimleri sendromudur, öyleki bu durumda hasta herşeyini kaybetmiş olmaktan şikayet eder; tutkularını, vücuduun bir kısmını yada tamamını, genellikle öldüğünü ve yürüyen bir ceset olduğunu düşünür. bu hayal genellikle hastanın kendi çürümüş etlerinin kokusunu alması ve teninde kurtların gezindiğini iddia etme derecesine kadar uzar. sonraki fenomen kronik bir şekilde insanları uykudan mahrum eden yada amfetamin/kokain psikoz acısı veren tekrarlayan bir deneyimdir. çelişkili olarak, ölü olmak sık sık ölümsüz olma ulusuna hasta verir.

  nöropsikiyatrik bozukluk olan “yürüyen ceset sendromu” amerikan psikiyatri birliği’nin ruhsal bozukluklar listesine girdi.

  şizofreni ve bipolar bozukluk gibi hastalıklarla bağlantılı olan sendroma yakalanan insanlar öldüklerini, etlerinin çürüdüğünü, bazen de yaşamsal organlarının ya da kanının olmadığını düşünüyor.

  bazı hastalar bunu kanıtlamak için intihar ediyor. oldukça az rastlanan sendrom 2008 yılında 53 yaşında filipinli bir kadında görüldü. ölü olduğunu söyleyen kadın ailesinden morga götürülmesini istemişti. “yürüyen ceset sendromu” hastalarına ilaç ve beyne elektrik şokuyla tedavi uygulanıyor. hastalık henüz yeni olduğu için kesinleşmiş bir tedavi yöntemi yoktur.

  hastalık bir çok açıdan cotard sendromunun belirtilerini taşıyor.

  cotard sendromu ise ilk defa 1880 yılında jules cotard tarafından tanımlanmıştır. ender rastlanan bu sendromda nihilistik hezeyanlar, kendisine ve dış dünyaya yabancılaşma, ölümsüzlük düşünceleri, hallüsinasyonlar, intihar düşünceleri ve negativizm görülür. kadınlarda daha sık rastlanır. başlangıç yaşı ortalama 52’dir. hastalık nâdir olarak ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir. çalışmalarda cotard sendromu’nun birçok psikiyatrik ve organik hastalıkla birlikte olabileceği gösterilmiştir. etiyolojisinde birçok faktörün rol oynadığı düşünülen bu sendromun psikiyatrik sınıflandırma sisteminde yerini bulabilmesi için daha fazla araştırmaya gerek vardır.

  cotard sendromu hastalığı fransız nörolog jules cotard tarafından 1882'de tanımlanmıştır."

  http://www.aktuelpsikoloji.com/...
 • hannibal'in 10. bolumunde de islenmis sendrom.
 • beyin tümörleri şizofreni veya paranoyalarla ortaya çıkan kişinin organlarının yok veya çalışmadığına inandığı enteresan ve bir o kadar da yaygın olmayan bir sendrom..