şükela:  tümü | bugün
 • pek şaşırtıcı bir olgu: partnerlerinin hamileliği sırasında baba adaylarımızın da onun yaşadığı semptomların aynılarını yaşaması; misal olarak kilo alması, sırt ağrısından, sabah bulantılarından, yorgunluktan yakınması, depresyondan, uykusuzluktan muzdarip olması. çocuk doğar doğmaz kesiliyormuş bu belirtiler...
  bir arkadaşımla bunu konuşurken "keşke bizim kocalarımız da böyle olsa" demişti. eh, tabii. böylesine empati, böylesine karşılıklı hissiyat hoş şeyler bunlar. bir yerde de çekmesin tabii, yazıktır.
  bana biraz da phantom agriları çağrıştırdı bu sendrom.
 • syndrome'larin en bi tatlisi ve komigi, hamile eslerin yasadiklarini kocalarida psikolojik olarak yasamaya baslarlar. sabah mide bulantilari, bas donmeleri, kilo alma-aserme gibi seyler birden psikolojik olarak kocalarda da gorulmeye baslar. komiktir, tatlidir.
 • bu sendrom amerikan erkeklerinin %80'inde görülüyormuş (an expectant father's guide kitabinin yalancisiyim). tarihte strobon ve marko polo bile gezdikleri yerlerde couvade ile ilgili gelenekleri gormusler.
 • (bkz: kuvad)
 • sempatik hamilelik. hamile eşe psikolojik özenti.
 • ilkin burada görüp ardından araştırdığım oldukça ilginç bir sendrom. normal olmayan her şeyin tıp literatüründe bir adı olması ise oldukça ilginç.
 • duygusal ve naif taze babaların sendromu. eşi ile beraber şişip, sabahları eşiyle senkronize öğüre öğüre kusan minnoş babacıklar hayal edin.
 • kocasinin midesi bulandigi, kustugu, sirt agrisi cektigi icin mutlu olan kezbanlardan uzak durun beyler. boyle psikopatlik gormedim ben amk.
 • malinowski'nin -henüz- sendrom hâline gelmeyen couvade için antropolojik yorumu şöyledir:

  "baba-evlât ilişkisine giren kültür unsurları, analığı belirleyen ilişkilere büyük bir paralellik gösterirler. baba, anayla ilgili yasaklardan bazılarını paylaşır ya da en azından bunlardan bir kısmını kadınla birlikte yerine getirmek zorundadır. çocuğun sağlığıyla kesinlikle ilişkili özel bir yasak, gebe kadınla cinsel birleşme yasağıdır. doğumda da babanın yerine getireceği birtakım görevler vardır. bunlardan en önemlisi, couvade'dır. couvade, karısı normal günlük hayatına ve işlerine döndüğü zaman, kocanın onun halsizlik ve doğum sonrası hastalık belirtilerini 'üzerine almak' zorunda kalmasıdır. bu durum, en aşırı örnekse de, erkeğin karısıyla doğum sonrası sıkıntılarını paylaşması ya da hiç değilse kadına karşı sevgi göstermek zorunda olması gibi gelenekler bütün toplumlarda bulunmaktadır. bu alışkanlık tipini önümüzdeki plana yerleştirmek güç değildir. ilk bakışta saçmaymış gibi gelen bu couvade fikri bizce derin anlam taşımakta , ve gerekli görülmektedir. eğer bu, ana ve babadan meydana gelen insanın ailesi için büyük değer ifade ediyorsa, eğer geleneksel alışkanlıklar ve kurallar babayla çocuk arasında kapalı bir ahlaki yakınlık meydana getirmek içinse ve bütün bu alışkanlıklar erkeğin ihtimamını çocukları üzerine çekmek amacım güdüyorsa, o zaman, erkeğe doğum sancısı ve analık hastalığı taklidi yaptırtan couvade büyük değer taşır babalık eğilimleri için gereken uyarıyı sağlar. couvade ve bu çeşit başka gelenekler, meşruluk' ilkesini, çocuğun bir babaya ihtiyacı olduğunu belirtmeye yardım eder."