şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlükte müziksel cahillikle kombine edip atıp tutmanın çok popüler olduğunu (bkz: orjinalinden iyi olan coverlar) gördüğüm, son zamanlarda iyice rahatsız etmeye başlayan, ve kanımca gerçekleşmesi (belki çok uç durumlar haricinde) hiçbir zaman mümkün olmayan hadise. siz başka bir sanatçının/grubun şarkısını ne kadar geliştirirseniz geliştirin, hiçbir zaman şarkının gerçek yazarının vermek istediği duyguya o insan kadar başarılı bir şekilde ulaşamazsınız. o yüzdendir ki "sri lanka filarmoni orkestrası çaykovski'nin x'ini kendisinden daha iyi coverladı" değil, "x bestesini hakkını vererek çaldı" denir, icabında ayakta alkışlanır. ama alkışlarken ayrım da yapılır. bir şarkıyı bestecisinden iyi çalmakla hakkını vererek icra etmek ayrı şeylerdir. benim görüşüme göre bir bestenin cover halinin gerçeğinden iyi olduğunu iddia etmek kişisel görüş falan değil, çoğunlukla bilgisizlik ve buna bağlı kendine güven fazlalığının getirdiği terbiyesizliktir.

  sonra insanların kalkıp 2 günlük rap grubunun yaptığı cover'ın 40 yıllık şarkıdan iyi olduğunu iddia etmeleri de o yüzden isyan ettirir insanı.
 • ...görecelidir.
 • rahmetli freddie mercury ibrahim tatlıses şarkısını bile coverlasa gerçekleşmesi olanaksız durum. (bkz: okuduğumuzu anladık mı)
 • "bu budur" diye bi zorlama olmasi sacmadir kanimca. guzel olan cover tabiki olabilir, neden olmasin? all along the watchtower aslinda bir bob dylan sarkisidir. orjinali guzeldir kendince, tamam. ama jimi hendrix hic mi bisey katmamistir o sarkiya? cok sey katmistir.
 • orjinalinden iyi olan cover degil olsa olsa orjinaline nazaran (orjinali adam gibi dinlendigi var sayilarak) coverini daha cok begenme durumu vardir aslinda. fakat bu begeni bireye asla "orjinalinden iyi bu." yorumunu yapma hakki saglamaz; cunku "neye gore?" sorusu her zaman sorulacaktir ve bir cevabi da asla olmayacaktir.
  kisacasi i$in icinde yorum katmak oldugu icin orjinaliyle kar$ila$tirma yapmak anlamsizca bir yakla$imdir.
 • edip akbayram'in zulfu livaneli'nin butun parcalarini ondan daha iyi soylemesinin en guzel orneklerinden birini olusturdugu durum ... bir manada "boynuz kulagi gecermis" durumu da denebilir ...
 • bulutsuzluk özleminin ortaçgil için çıkan tribute albümündeki normal şarkısında oluşan vakaa.bide müslüm babadan parampaça varki..
 • bir sarki cover formunu aldiktan sonra onun artik orjinal sarkiyla alakasi kalmaz. ayri bir sarkidir. clonelanmis bir insan nasil farkli sekilde buyutulurse bambaska biri olucaksa, bu durum ayni seydir. o yuzden "orjinalinden daha iyi olamaz, yanina yaklasamaz" yorumlari sacmadir. orjinaline tabiki saygi duymak gerekir, yeni olan ilk odur cunku. ama 2 farkli sarki arasinda nasil bu bundan daha guzel diye bir ayrim yapabiliyorsak, cover ve orjinal kayit arasinda da boyle ayrim yapabiliriz. bu budur.
 • bir $arki cover formunu alirken orjinalinin sozleri, melodileri uzerine ki$inin/grubun kendi tarziyla, istegiyle $ekillenir; dolayisiyla alakasiz eserler degildir.
  velhasil kelam, nasil ki el oglu gidip mona lisa'yi tekrar cizdiginde "da vinci'den daha iyi yapmi$." denemeyecegi gibi bir $arkinin coverinin orjinalinden daha iyi olmasi da soz konusu degildir.

  turkce derslerinde okudugumuzu anladik mi kismini atlayanlar icin tekrar etmek gerekirse; coverini orjinaline gore daha cok begenmek, sevmek, ozumsemek, yatagina alasi gelmek vs. mumkundur. zaman zaman benim de ba$ima gelen bir durumdur. ancak bu begeni coverini orjinalinden daha iyi yapmaz. $ahsi begeniler, zevkler her $eyi degi$tirmez.