8940 entry daha
  • bir önceki yazım

evet 21 mart tarihinde aldığımız tedbirlerden bağımsız olarak nisan ayında bu yeni dalganın zirveye ulaşacağını ve mayıs ayında da sönümleneceğini yazmıştım.

bakın bu yeni dalga en yoğun karadeniz ve trakya'da başladı. hatta o dönem insanlar suçu bu illerde yaşayan insanlara atmaya çalıştı.

oysa bilim kurulu ve diğer bilim adamları eksik araştırmalar yaptıkları için olayları doğru yorumlamadılar ve her zaman yaptıkları gibi toplumu suçladılar. açık havada maskesiz gezenlere veya parkta bankta oturan insanlara konsantre oldular. binlerce kişinin çalıştığı ve yemekhanelerinde aynı anda yüzlerce kişinin yemek yediği yerleri görmediler. yüzlerce kişinin seyahat ettiği toplu taşımaları konuşamadılar.

konu dün akşam yayınlanan il bazında vakalarda sembolikte olsa edirne ve karadeniz bölgesinde bir gerileme var. diğer bölgelerde ise ciddi artışlar var.

eğer bu rakamlar doğruysa bu durumda bu illerde vakalar sönümlenmeye başladı demektir yeni mutasyon için.

diğer illerin artması 2-3 hafta sonra gelmişti yaklaşık olarak ve sönümlemesi mayıs başı itibari ile başlayacak anlamına gelir. bu durumda mayıs ortası ile mayıs sonu arasında vakalar ciddi düşüş gösterecek.

bunun alınan tedbirlerle hiç bir şekilde alakası yok. virüs bulaşacağı herkese bulaşıyor ve mekaniğini bilemediğimiz bir şekilde zirvesini bulup sönümleniyor.

bizim yaptığımız usülde sokağa çıkma yasakları veya cafeleri kapatma yasaklarının virüsün yayılmasında etkisi sıfıra yakın. şu anki yöntem virüs açısından neredeyse tam serbestlik anlamına geliyor çünkü tam gaz bulaşıyor. yani kapanmasakta, kapansakta bu iş mayıs ortası gibi hızla düşecekti. bunu mart ortasında ben yazdım. benim gibi pek çok kişi yazdı.

belki yanılıyorumdur ama tüm mutasyonları sürü bağışıklığı olarak deneyimlediğimizi düşünüyorum. rakamların bunu göstermeme sebebi ise eksik yapılan testler ve o testlerin güvenilirliği sorunu.

açık havada maskesiz gezen insanlar ya da cafelerde gördüğünüz insanlar sizin düşmanınız değil. bu sizin kamuoyu oluşturma sonucunda yediğiniz yem. çünkü sizde her gün işe gitmek zorunda olan 10 milyonları görmemeye başlıyorsunuz sahilde sevdiceğiyle gezen iki işiyi, ya da bir cafede oturan 10 kişiye konsantre oluyorsunuz.

emin olun şu anki yargılarımız çok komik. bu zaten giderek artan bir şekilde dillendirilmeye başladı. ama yemeyin şu yemleri.

saba fabrika servisinde 1 saat işe giden 40 tane işçiyi, aynı satı alında 8-10 saat çalışan 1000'lerce işçiyi, yemekhanede yemek yiyen yüzlerce işçiyi gördünüz mü hiç bu süreçte haberlerde?

yetmedi mi bu yaşına kadar sazan gibi yaşamak?
  • aşısına talep düştüyse yaş grubunu neden düşürmediklerini merak ettiğim hastalık..
  • dün testim pozitif çıktı. teste gitmeden önce burada gün gün belirtileri yazanları okumuştum. benzer şekilde ilerleyenleri görünce daha emin oldum. ben de buraya gün gün yazacağım, belki benzer ilerleyen biri olur, okur.

16 nisan cuma 1. gün:
    sabahtan hafif boğaz ağrısı oldu, öğleden sonra geçti.

2. gün:
    gün boyu hafif halsizlik vardı, ama önceki gece uykusuz kaldığım için ondan olduğunu düşünüp çok üstünde durmadım. akşama doğru da bacaklarımın arkasında hafif ağrılar başladı.

3. gün:
    sabah sırt ağrısıyla uyandım ve halsizlik arttı. öğle saatlerinde ağrı şiddetlendi. yatakta kıvrandıran çok kötü bir ağrı. bu arada tabii ateşimi hep ölçüyordum ve hep normal çıkıyordu. öğleden sonra ateşim 37.3 oldu ve hemen teste gittim. akşam saatlerinde pozitif sonucu çıktı. gece uyuyana kadar sırt ve bel ağrısı kıvrandırdı.

4. gün:
    sırt ağrısı ile uyandım yine ama dünkü kadar şiddetli değil. tat ve koku alma çok azalmış az önce farkettim. gün içinde de sırt ve bel ağrım çok fazla şiddetlenmedi. tat ve koku azalmış bir şekilde devam ediyor şimdilik.
  • muhalif kanadın (başta politikacılar, sonra gazeteciler ve biz halk) bu salgın esnasında kullandığı kelimelerden bir tek bana mı gına geldi?
    'lebaleb' kelimesini kullanarak muhalefet yapmak;
    aşı nerede diye papağan gibi tekrarlamak;
    tam kapanma diye bir yıldır beklentileri tekrarlamak vs.
    geri zekalı (özür dilerim başka tabir kullanmayacağım) desene:
    pandemiler bundan sonra da olacak. pandemiye en iyi anılacak adım önlemlerdir. bağışıklık sisteminin önemli oldugu virüslerde ilaç aşı değil önlemler alınmalıdır. hemen acilen.
    istanbul, ankara, izmir başta olmak üzere beton ve insanın azaltılması. yeşilin artırılması. anadolu'ya yayılmak. üretip eğitip çalışmak. bitirilmiş köy hayatını tekrar canlandırmak. pahalı ithal gida yerine besin değeri yüksek kendi ürünlerimizi yeniden yesertmek. meralarda hayvan otlatmak. köy okullarını cıvıltılarla doldurmak. artvin'e termik santral yerine fabrika açmak mesela. vs. vs.
    nufus yoğunluğunun daha fazla olması gereken avrupa şehirlerine, sonra da köylerine bakın. hiç biriniz görmediniz mi orada nufusun şehirlere biriktirilmediğini?
    avrupa'daki gripten, covid'den yaşlılar ölür. hem de 85 üstü.
    cok iyi ifade edemedim belki ama söylediklerim önemli. nufusun tüm anadolu'ya yayılması bir tek pandemi için değil tüm sorunların çözümü için de gerekli.
    hayret bunları hiç dile getirmeyen bol maaşlı, bol imtiyazlı muhalefet parti vekillerimiz, liderlerimiz var. lebalep diyip duruyorlar papağan gibi. bunun için onlara maaş ödüyoruz!
    edit: imla
  • artık yakamızdan düşmesini umduğum, bizim de zamanında geçirdiğimiz illet.

lakin bazı gerçek namuslu hekimleri ve biliminsanlarını ayrı tutmakla birlikte;

gözlemlediğim şu ki artık büyük çoğunluk doktorların ve biliminsanları!!!nın geçim kapısı oldu.

en basitinden yutup kanalı açıp her gün kovid videosu çek yolla.

iki tane endonezyadan, rusyadan falan haber bul, 2 tane de söylenti dedikodu yorumla, 2 de kendi fikrim diyerek bişeyler sık.

hadiiii oldu mu sana covid videosu.

en az 100.000 izlenme bilmemkaç bin tıklanma garantili.
  • yaşlılarımızın aşılanması elbette çok önemli ama toplum bağışıklığı ve yayılımın azalması için çalışan işcilerin, toplu taşıma kullanan çalışanların, öğretmen gibi kapalı alanda görev yapan kamu memurlarının aşılanması daha önemli bence. örnek vermek gerekirse serbest bölge çalışanlarını aşıla, orta ve büyük fabrikalarda çalışanları organize et bunları yerinde on gün içinde hepsini aşılayabilirsin. bu kesim servis, toplu taşıma, yemekhane kullanan riskli, potansiyel yayıcılar. eğer aşı varsa milleti gelecek diye bekleyeceğine, aşı ikna saçmalıkları yapacağına çalışmak zorunda olan kesimin işini bitir. benim düşüncem aşı falan az oyalıyorlar milleti. aşı işini batır, maddi destek verme, kendileri istediği gibi takılsın amacınız nedir sizin ?

ayrıca belirtmekte fayda var. iktidarın bu beceriksizliğiyle biz 2022 yılının çoğunu bu şekilde geçireceğiz gibi gözüküyor. yapılan aşıların hızına bakarak en iyimser mart 2022. ingiltere, almanya, israil, amerika yaz sonu normal hayata dönecek ülkeler. daha da artacaktır bu. geçmiş olsun şimdiden ona göre gelecek planlarınızı yapın.
  • artık şu baş ağrısına dayanamıycsm. parol dışında ağrı kesici önerilmiyor ama bebeğim majezik lütfen beni iyi et :(
  • tat ve koku kaybının geri dönüşünü hizlandıracak bir şey var mi merak ediyorum, sprey olur başka bir şey olur, özellikle tat alamamak canımı sıkmaya başladı. 19 gün önce pozitif çıktı testim ,16 gündür tat koku yok. son testim negatif.
  • geçen hafta yeğenim, bu hafta ablamın yakalandığı hastalık. şehir dışında olmam sebebiyle şimdilik ucuz atlatsam da vaka sayıları korkutucu olduğundan ben de sıramı bekliyorum.

yeğende ateşle başlayıp halsizlikle devam eden bir süreç oldu. ablam da ise boğazında yanma, geniz akıntısı, eklem ağrısı ile başladı. ilk testi negatif gelmişti bu arada. 8 gün sonra yaptırdığı test pozitif. şu an için ateş, öksürük, nefes darlığı, tat koku kaybı vs yok. baya grip gibi ses rengi falan değişti. umarım böyle atlatır ve geçer gider.

sevgilimin eczacı olmasından mütevellit; muhatap olduğumuz çoğu hastada covid belirtileri var ve doktora bile gitmiyorlar. ayrıca aşı sırası gelenlerin de çoğu aşı olmadığını söylüyor. ne kadar anlatsak da "bizim bi tanıdığın bilmemnesi aşı olmuş, ertesi gün ölmüş" diyen bir güruh var ve tabii 'çocuğum aşı olma dedi biz de olmadık ' diyenler.. bilmiyorum süreç gerçekten umutsuz bir hal aldı artık benim için. herkese geçmiş olsun.
    bir an önce bu lanet süreci atlatmamız dileğimle.
19 entry daha