1082 entry daha
 • babam esnaf kendim suan virus dolasiyla calismiyorum,izindeyiz. babam esnaf oldugu icin surekli milletle temasta, ben butun gun kahvelerde ve sahilde takiliyorum. oturduğum arkadaslardan bazilari tersanede calisiyor ki bu konuda en riskli yerlerden biri tershaneler. en son yasak cikana kadar maskede takmiyordum. sonuc;iki aydir hic bi sey olmadi. umarim.boyle bitiririm :)
 • ülke içinde mutasyona uğrayıp uğramadığını merak ettiğim virüs. üç dört günlük karantinaların faydası olduğunu sanmıyorum, öncesinde ve sonrasında millet b.kunu çıkartıyor genelde. bununla birlikte her gün bin civarında yeni vaka var, ama ilginç bir şekilde yoğun bakım hasta sayısı sürekli azalıyor.
 • amerika'daki en buyuk destekcisini kaybetmise benzeyen hastalik.

  (bkz: anthony fauci/@flagg)
 • ramazan davulcusu saçmalığından kurtulmamıza vesile olmuştur. ınşallah ilelebet.
 • covid-19 ile olan birlikteliğimizin 7. ayına giriyoruz. tedavilerle ilgili öğrendiklerimiz var. görülmemiş hızda ilerleyen aşı ve ilaç geliştirme çabaları devam ediyor. az da olsa kitlelerde bağışıklık da gelişiyor. bir şekilde üstesinden geleceğiz, eminim. fakat yakın gelecekte ülkeler ve kıtalar arası seyahat ritmini bulmak istediğinde, zaten çoktan başlamış olan immunity passport, yani bağışıklık geliştirmiş insanların tesbitinde ve normal hayata geçişlerinde kullanılması düşünülen bir tür belge tartışmaları iyice alevlenecek. bu gün buraya taşımak istediğim konu, immunity passport çabalarının neden kötü bir fikir olduğu...

  bak bir düşün, işe girme, konut alabilme, ev kiralayabilme, kredi başvurusunda bulunabilme, yurtdışında yaşayan aileni görebilmek için seyahat edebilme gibi insani faliyetleri yapabilmenin yolu bir kan testinden geçiyor ve bu testte vücudunun bazı antikorlardan yoksun olduğu ortaya çıkıyorsa, bir boktan faydalanamıyorsun, dizini kırıp kendini eve kilitlemek zorundasın. ve artık toplumun dışındasın!

  bazı karanlık insanların, covid-19 pandemisi daha pratik olarak hayatımıza girmemişken geliştirdiği prototip fikirler zaten vardı. mülteci sorunundan kaynaklı dijital kimlik çözüm arayışı çalışmaları yürüten id2020 gibi organizasyonlar da vardı. hayırsever aşı fetişisti bill gates dijital bir kimlik ile birçok sağlık güvenliği sorununu çözebileceğini defalarca söylemişti. sanki herşey planlı bir kronolojisi olan olaylar zincirine bağlıymışcasına önce virüs peydahlandı, arkasından sınırlar kapandı, yetmedi herkes evlere kapandı. normale nasıl dönülecek diye sorulduğunda ilk akla getirilmeye ve dikte edilmeye çalışılan çözüm immunity passport olmaya başladı.

  örneği daha önce görülmüş bir immunity dokunulmazlığı vakası 1905 yılında abd-louisiana'da yaşanmış . insanlar hastalıktan kurtulanlar ve hiç hastalanmamışlar olarak ikiye bölünmüş. bağışıklık dokunulmazlığı eksikliği, insanların kiminle evlenebileceğini, nerede çalışabileceklerini ve köleliğe zorlanmalarına kadar giden birçok insan hakları ihlallerini arkasında getirmiş. varsayılan bağışıklık, zengin seçkinlerin elinde politik ve ekonomik gücü yoğunlaştırıp ve beyaz üstünlüğünü haklı çıkaran bir sebep-sonuç haline gelmiş.

  bu fikrin ucunun nereye varacağını kestiremeyecek olan kimi ülkelerin ferasetten yoksun hükümetleri eğer bir bağışıklık dokunulmazlığı belgesi dayatırlarsa, louisiana'dakine benzer bir problem bizim de kaçınılmaz dramımız haline gelebilir. fikir, bu tür sertifikaların, hastalığa neden olan sars-cov-2 antikorları için pozitif olarak test edilenlere verileceği yönünde. bu sayede antikor pozitif belgeli kişiler işe dönebilecek, sosyalleşebilecek ve seyahat edebilecek. her tarafı kusurla dolu bir fikir.

  pandemi süresince en nefret ettiğim kurum olmasına rağmen dünya sağlık örgütü süreç boyunca duyduğum tek mantıklı açıklamasını yaptı ve hükümetleri uyardı:
  covid-19'dan iyileşen ve antikorları olan kişilerin ikinci bir enfeksiyondan korunduğuna dair bir kanıt yoktur!

  güney amerika ülkesi şili , hastalıktan kurtulmuş insanlara 3 ay geçerli sertifika vermeye hazırlanıyor.

  hakeza çin halk cumhuriyeti, insanların hareketlerini sınırlamak için sanal sağlık kontrolleri, temas izleme ve dijital qr kodlarını çoktan tanıttı. pandemi bittikten sonra da bu sistemin kullanılmaya devam edeceğini duyurarak da karanlığı insanların üzerine çökertti.

  amacı sadece sağlık sistemi içinde kalacak olan bağışıklık testleri ve sağlık sisteminin işleyişine yardımda bulunacak dijital yahut fiziksel kimliklendirme çalışmalarında en ufak sakınca görmüyorum. fakat güç öyle birşey ki, immunity passport çalışmaları güç odaklarının gücüne güç katar.

  - covid-19 bağışıklığı konusu halen bir gizem. kesinlikle biliyoruz ki iyileşen kişilerin vücudunda antikor var. ama bu bağışıklık ne kadar sürecek? herkesin vücudunda yeterli miktarda antikor üretilmiş mi? virüse karşı güvenli antikor seviyesi nedir? ileriki zamanlarda sars-cov-2 virüsü alışılmış semptomlarının dışına çıkıp diğer basit soğuk algınlıklarını taklit etmeye başlarsa vücuttaki bağışıklık bu karakter değişikliğine nasıl yanıt verecek?

  - kandaki sars-cov-2 antikorlarını ölçmek için yapılan serolojik testler virüsün yaygınlığını ve yayılmasını değerlendirmek için değerli bir araç olabilir. mevcut birkaç test yeterli duyarlılığa sahip olsa da konu ile ilgili yapılan kimi kapsamlı çalışmalar, testlerin büyük çoğunluğunun güvenilir olmadığını gösteriyor. güvenilirliği üst düzeyde olmayan testlerle antikorları ölçülen "çok az antikoru olan kişilerde" yanlış negatiflere neden olan sonuçlar alınabilir. bu da kişilerin yanlış bağışıklık sonuçlarıyla etiketlenmesine sebep olur.

  - kişilere immunity passport bağışıklık belgesi vermek için dünyada yeterli test hacmi mevcut değil. mesela, bir buçuk milyarlık hindistan , 3 milyar adet teste ihtiyaç duyacak demektir ilk aşamada. gerekli miktar kişi başına iki test minimumdur, çünkü negatif test edilen herkes daha sonra enfekte olabilir ve bağışıklık sertifikası almak için tekrar test edilmesi gerekebilir. devam eden bağışıklığı ölçmek için herkesin yılda en az bir kere test yaptırması icap eder. bütün dünya işi gücü bırakıp antikor testi üretmekle meşgul olamaz.

  - halen çok az sayıda kişinin bağışıklığı olduğunu varsayarsak, bağışıklık sertifikası alıp normal hayatına devam edebilecek bir avuç insanın, koca ekonomileri nasıl ayakta tutabilecekleri için herhangi bir süper planı olan var mı?

  - bağışıklık pasaportlarının asıl noktası hareketi kontrol etmektir. bu nedenle, bağışıklık sertifikasyonu geliştiren herhangi bir strateji, tanımlama ve izleme için bir sistem içermelidir. kağıt belgeler sahteciliğe karşı savunmasız olacağından ilk çözüm bir akıllı telefon uygulamasına entegre edilen elektronik belgeler olacaktır. ve işte tam da burada özel hayatın gizliliğine karşı hem gasp hem de tecavüz başlıyor demektir. artık, bağışıklık ve sağlıkla alakası olmayan tüm kişisel verilerin, bu verileri toplayan erkin elinde. köle pazarındaki gariban bir köleden farkın kalmıyor. covid-19 truman show 7 milyar truman ile birlikte yayında.

  - artan izleme ile her durum polisiye hale gelir. daha yüksek profilleme ve ırksal, cinsel, dini veya diğer azınlık gruplarına zarar verme riskleri artar. kesin bu! çin , tüm afrika kıtasından gelen kişileri test edilmeye zorlamıştı, aynı şekilde dünyanın dört tarafında asya kökenli insanlara mobbing ve ırkçılık uygulandığını da biliyoruz. amerika'da covid-19 bağışıklık belgesini kontrol etmek bahanesi ile yoldan geçen her siyahi kişiye yapılacak olan polis baskısı ve şiddete kadar varacak olan işkencevî polis uygulamalarının patlama yapacağına adım gibi eminim. new york'ta mart ortası ve mayıs başlangıcı arasında, fiziksel mesafe kurallarını içeren yasaları ihlal ettiği için tutuklanan 40 kişiden 35'i siyahtı. inanmazsan buyur haberi kendin oku. düşün ki bir de gücü elinde tutanların ellerine immunity passport kozu geçmiş olsun. ben düşünmek bile istemiyorum!

  - test eksikliği sebebi ile birçok insanın "toplum sağlığı endişeleri" bahanesi ile temel hak ve özgürlüklere erişimi ya kısıtlı olacak ya hiç olmayacak kadar azalacak. ülkemizden örnek vermek gerekirse, bağışıklık testine ilk önce falcao , emre belözoğlu , burak yılmaz gibi top tepiciler, ciğeri beş para etmez dizi oyuncuları, politikacıların aile fertleri falan erişim sağlayacaktır. çocukları okula dönmeden önce test etmek, emekli yaşlıları ve fiziksel, zihinsel sağlık veya bilişsel zorluklarla karşılaşanları test etmek çok düşük öncelikli değerlendirilecektir. iğreneceğin bir sürü yaşanmış drama duyacaksın demektir.

  - test edilmişler, edilmemişler, bağışıklar, bağışık olmayanlar vb. imtiyazlı ve imtiyazsız gariban grupların tabakalaşması başlıyacaktır. güvenliği halâ soru işareti olan bir aşı ortaya çıksa, bağışık olmak isteyecek kitleler koşa koşa ne ile aşılandığını sorgulamadan aşı olacaklar ve tabakalar arası farkı kapatmak isteyecekler. kötü dizayn edilmiş aşı ile hayatlarının tamamen kararacağını düşünemeyecekler bile.

  - immunity passport ile birlikte elbette sosyal ve finansal eşitsizlikler artacaktır. meselâ, hasta olma riski altında olan işçilerden kaçınmak isteyen işverenler, hastalığı geçirmiş olan mevcut çalışanları ayrıcalıklı hale getirebilir ve tercihen 'onaylanmış' dokunulmazlığa sahip olanları işe alabilir.

  - dokunulmazlık pasaportları ülkeler arasındaki bölünmeleri de tetikleyebilir. bağışıklık pasaportu programlarını uygulayamayan veya istemeyen ülkelerden bireylerin, bunları öngören ülkelere seyahat etmeleri yasaklanabilir. bunun bir örneğini hiv'li insanların rusya , mısır ve singapur gibi cinsel ve toplumsal cinsiyet azınlıklarının haklarını etkileyen yasalara sahip ülkelere giriş, yaşam ve çalışma kısıtlamalarına maruz bırakıldığı örneklerde görebiliriz.

  - sars-cov-2 bağışıklık sertifikası platformları, zihinsel sağlık kayıtları ve genetik test sonuçları gibi diğer kişisel sağlık verileri formlarını içerecek şekilde kolayca genişletilebilir. eğer işverenler, sigorta şirketleri, kolluk kuvvetleri ve diğerleri özel sağlık bilgilerine kendi çıkarları için erişebilirlerse, bunlar yeni bir tür ayrımcılık riski ortaya çıkar.

  bu potansiyel sorunların hepsini bir çırpıda ortadan kaldıracak tek şey bir şırınganın içinde vurulmayı bekleyen sihirli bir aşı. güvenli olmayan acele üretilmiş bir aşı en az covid-19 kadar tehlikeli. güvenli ve kesin çözüm getirecek bir aşı ne zaman gelir kimse bilemez.

  iyileşmiş ve antikor geliştirmiş kişilerin kendilerini bilmesi , hayata kaldıkları yerden devam ederek ülkelerinin ve ailelerinin geleceklerini yeniden inşa etme çalışmalarına katılmaları ve normal hayata geri dönmeleri elbette çok önemli. ama geri kalan devasa toplum kesimi için çözüm asla bağışıklık sertifikaları ya da immunity passport olmamalı. bunun yerine singapur ve yeni zelanda gibi ülkelerde denenip başarılı olmuş geleneksel, yorucu fakat en temiz yöntem tercih edilmeli. test , filyasyon , izolasyon ...
 • türkiye'de aktif olduğu dönem boyunca ne kadar banka, e-ticaret sitesi, kargo şirketi, çeşit çeşit firma varsa hepsinin içindeki irini, pisliği ortalığa saçmış, hepsinin statüsünü gözümde dolandırıcıya çevirmiştir. ben hayatım boyunca bu kadar farklı müşteri hizmetleriyle görüşüp elim boş dönmedim, hayal kırıklığına uğramadım. paramızı gasp ediyorlar resmen.
5 entry daha