• şu haber'i okuduktan sonra, ömrümüzün virüsün tamamen yok olmasını görmeye yetmeyeceğini düşünüyorum.

salgına yol açan virüs ve bakterilerin büyük çoğunluğu tamamen yok olmamış. küçük bir kısmının yok olması ise yüzlerce yıl sürmüş.

bitti denilen ispanyol gribi, şimdiki influenza virüsü olan h1n1' in mutasyona uğramamış haliymiş.
  • çember daraldı kısmını bayaa ciddi yaşadığımız dönem. çevremizde kimse olmadı derken ,şu anda olmamış kimse yoktur sanırım. kendi açımdan bazı günler uğradığım firmada sürekli muhattap olduğum kız covid. başka bir firmada formen covid. mahalledeki petshop sahibi covid. hızla geliyor gelmekte olan.
  • ingiltere influenza ve pneumonia kaynaklı ölümleri covid-19 ölümleri ile karşılaştıran bir çalışma hazırlamış: https://www.ons.gov.uk/…ween1januaryand31august2020

durumu olmayanlar için görsel: görsel
  • devletlerin, covid 19 un hangi materyaller ve nesneler üzerinde daha etkin olduğu ve bu etkinin ne kadar sürdüğüyle alakalı araştırmalar yapmasının ve bunun sonucuna göre önlemler alınmasının daha etkin olacağını düşünmekteyim. örneğin hayatımızda en çok temas ettiğimiz materyal ve nesneler su, hava, plastik, cam, ahşap, deri, metal, yiyecekler ve tekstil ürünleri gibi görünüyor. bu şekilde insanların belki de anlamsız yere kendilerini kastıkları ve bıkkınlık veren önlemler silsilesinden psikolojik olarak rahatlayacakları konfor alanları ortaya çıkabilecektir.

edit: https://www.haberturk.com/…sici-kalabiliyor-2832280
    entrimden sonra bugün açıklayıcı haber yapılmış olması.. büyük tesadüf
  • dün gece covid koordinasyon grubundan artık toraks bt pozitif hastaları pcr sonucu pozitif olmadan hiçbir şekilde filyasyona dahil edilmeyecek şeklinde güncelleme geldi. sadece aile hekimi izlemi var 7 gün. filyasyon yok. temaslı takibi yok. düşünsenize tomografi bazı vakalarda kesin tanı koyduracak derecede covid 19 spesifik iken sen tut bunları pcr negatif çıktı diye vaka olarak sayma filyasyon yapma temaslı takibi yapma. sayıları az göstereceğiz diye iyice sıvamaya başladılar. sadece tomografi çekip sen covidsin arkadaş dediğim fakat sürüntüsünün negatif geldiği bir cok hastam oldu. hepsi de ailecek covid geçirdiler. yeni güncellemeyle pozitif olmayan hiçbir hasta covid olarak sayılıp vakaya dönüşmeyecek dolayısıyla filyasyon ekipleri tarafından favipravir de başlanmayacak.

not: bilmeyen arkadaslar için sistem tomografisi covid 19 uyumlu hastaları sürüntüleri negatif dahi gelse otomatik olarak vaka gibi kabul edip filyasyona ekliyordu; temaslı takibi yapıyorlardı. favipravir başlanıyordu.

edit: bu sabah hsys sistemi dedigimiz takip sisteminden baktığımızda 470 civarında olan ilçedeki gelmiş geçmiş toplam vaka sayısı 380 civarlarına düşmüş. 90 civarı bt pozitif pcr negatif olan vakalar ise buhar olmuş uçmuş erişilemiyor.
  • covid 19 hakkında hala bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. ayrıca virüs sürekli evrim geçirip, farklı kılıklara giriyor ve değişik klinik tablolar sergiliyor. bu nedenle bazen hastaları yakalamak zor olabiliyor. kalp kasını tutup myokardit yaptığı ise bilinen bir durum. asıl uzun dönem komplikasyonların ve sebep olacağı sekellerin neler olacağını kestirebilmek çok güç. bu nedenle bu virüs bizi yıllar sonra bile şaşırtmaya devam edecektir. o nedenle kendimizi genç, dayanıklı, bağışıklığı güçlü, süpermen vs sanmayalım, tedbirlere devam edelim. hastalığı nasılsa geçireceğiz gibi bir aymazlığa düşmeyelim. geçirdiğimiz zaman "amma da abartmışlar, bu korona da bi bok değilmiş" filan demeyelim. aylar, yıllar sonra, bir gece ansızın farkında olmadığımız bir sekel yüzünden göçüp gitmeyelim bu dünyadan...

edit: böyük "virolog" arkadaşlardan birisi yazdıklarımı beğenmemiş. hakaret etmeyi de ihmal etmemiş. üzülüyorum böyle kompleksli arkadaşlara...
  • bunu bizim dadlış bakkalımız kadar ciddiye alan yok, ülke ekonomisi batan adamlar bu seviye umursamıyor. bugün bakkala girdim, dolu yağacak ya hani, bildiğim iki taneden başka yakın kapalı otopark olup olmadığını soruyorum, yanıt şu: “doluyu boşver, covid var, abartıyorlar doluyu”.

“doğuma ne kadar kaldı” dedi, 1 ay filandı sanırım, “aman covid olma da doğurursun bi şekilde çıkar”.

geçen kedilere salam aldım, onu dağıtıyorum, “bunlar iyi covid kapmıyor ha yazık olurdu kapsalar, kimse götürmezdi o kadar kediyi, gerçi biz olsak da hastanede yer yok artık, en kötü şey bu covid, kanserden kötü (?)”

yine geçenlerde kahve almıştım, elimde eve dönerken gördü “covid kapma sil iyice kapağı”

tatlışım siperlik + maske çalışıyor çoğu zaman, inşallah covid kapmaz hiç ya, kalbine iner adamcağızın. aşağıda da kolonyası ve dezenfektanı var bazı müşterilerden sonra ikisini de kullanıyor, benden sonra kolonya sürdü sadece bi kendimi iyi hissettim shahs.
  • sağlık profesyonelleri bir süredir 2. kez enfekte olan hastalardan söz ediyorlar ki bu toplum bağışıklığı ya da sürü bağışıklığının bu hastalık özelinde çözüm olmayabileceğini, üretmeyeceğini düşündürüyor.
  • çember gittikçe daralıyor...

artık çok yakınlarımızdan pozitif vakalar duyuyoruz.

bugün de en yakın dostum pozitif çıkmış.
    dün görüşmeyi düşündüğümüz.

bakalım ne zaman yakalanacaz. umarım sancısız atlatırız.
  • ilçemizin eski belediye başkanının covid-19 pozitif testi pozitif çıktı babam da yarım saat falan kendisiyle görüştüğü için karantinaya alındı.
    başkan hiç yerinde durmaz her gün onlarca yere girer çıkar onlarca kişiyle kişiyle görüşürdü. hiç bir zaman aktif vaka sayısı 20'yi geçmeyen ilçemizde bu günden sonra neler olacak göreceğiz.

edit : 45 kişi karantinadaymış pazartesi test yapılacak