şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • normalleşmeye geçildiğinden beri her geçen gün hasta sayısı artıyor.
    ne gerek vardı bu kadar çabuk normalleşmeye. ne güzel bitirmeye yaklaşmıştık

gerçekten çok yazık
  • geliyor gelmekte olan
  • böyle giderse bir ay içinde yeniden 5 binli vaka sayıları olabilir.
  • t:gerçek olmamasını dilediğim durumdur.
    normalleşme bahane turizm şahane
  • ilk dalga bitmedi daha. bir sakin olun; davul zurna sesi geliyor derinden!
  • bu kaçınılmaz bir sondu. insanoğlu kendi zevklerinden vazgeçemediği sürece bu gibi şeyler hep olacak.

bunun adına doğal seçilim diyoruz. zevklerini erteleyebilenler, ertelemesi gerektiğini akıl edenler hayatta kalırken diğerleri elenecek.
    doğa bunu istiyor.

ama dört kolla tıp bilimini geliştirince ne oluyor? salakları yaşatmış oluyoruz. mesela salak bir tanesi bu dönemde kaçak gazinoda eğlenceye gider, hasta olur, hastaneye yatırılır ve tedavi altına alınır. zeki bir birey kanser hastasıdır ancak hastanede yer yoktur. neden? çünkü doğanın işine burnumuzu sokuyoruz.
    eleneceklerin elenmesi gereklidir.

ekleme:
    düşünsenize babanız gece fenalaştı ve hastaneye götürdünüz. ancak yer olmadığını söylüyorlar. neden? çünkü dün gece bir tane piç kusuru karantinada olması gerekirken ev partisi vermiş. partide bulaşanlar yatırılmış hastaneye.

evet belki ben yanlış düşünüyorumdur ama birisine hiç çekinmeden "oksijen israfısın" diye hakaret ettiklerimiz gerçek anlamda "tıbbi gerek israfı" olarak karşımıza çıkabiliyor.
    bu işten çok ucuz atlatıyorlar.
    akılsızlıkları yanlarına kalınca kendilerini akıllı zannediyorlar.
    bir depoda gazino kurup iğrenç ortam, iğrenç müzikler ve iğrenç insanlarla göbek atarak "eğlenen" birinin bu hastalığa yakalandığı zaman tıbbın o bireye emek harcaması gereksiz.
    bunlar maddi anlamda tespit edilmesi zor durumlar o yüzden tıp herkese yardımcı olmalı ama işte keşke tespit edilebilir olsaydı.
  • şu insan israfları yüzünden yine eve kapanırsak 'yangın var' diye bağıracağım her akşam.

t: gerçekleşmeye başlayan süreçtir.
  • katlana katlana geliyor rabbim. akılsız millete bu yakışıyor.
  • neyi bitiriyorsunuz anlamadım ki? tespit edilen son hasta iyileşince hayatımızda bu virüs olmayacak mı? grip bitti mi mesela?

artık hayatımızda yeni bir virüs ve hastalık var. kişiden kişiye geçtikçe etkisini azaltan, zamanla normalleşecek bir virüs.

sağlık sistemi kitlenmesin diye tüm dünya belli başlı önlemleri aldı ve bitti. geçmiş olsun. sen yine tedbirini al ama bir gün herkes bu virüsü kapacak belli oldu.

edit: virüsün etkisinin azalmasına dair yorumum, virüsün insandan insana geçerken etkisini kaybetmesine değil, sürü bağışıklığına katkı sağlayarak virüs ve hastalığın etkisini kaybetmesine/azaltmasına dair tahminim içindir. tüm uzmanların mutabık olduğu çözümlerden biri bu şekilde sürü bağışıklığı kazanılmasıdır.
  • şaşırılacak veya sövülecek bir durum yok ortada. çevremde eğitim ve kültür seviyesi farketmeksizin kimse yasağın sınırlarına ve kurallarına uymuyor. bu sebepten ikinci dalganın daha büyük olacağını düşünüyorum.