şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
220 entry daha
  • şu an hala 1. dalga içerisindeyiz, vaka sayıları hiçbir zaman 0'a yaklaşmadı ki 2. dalgadan bahsediliyor anlamıyorum. bu ülke bu sorumsuzluk ve akılsızlıkla zaten 1. dalgayı kolaylıkla atlatamaz. hala şuursuzca asker uğurlamaları ve taziye ziyaretleri yapılıp katılanlarda corona çıktı haberleri geliyor.

restoranlarda bile maske takmayan garsonlar, süpermarketlere maskesiz giren müşteriler var; bu yasaklar kalkmalıydı veya gevşetilmeliydi belki evet ama bu halkın bu kadar cahilce davranmaya geçeceğinin de bilinmesi gerekirdi.
  • bu daha 1. dalga, aşı bulunmazsa eğer siz kışın görün 2. dalgayı.

olay şu yazın bağışıklık sistemi güçlenir bağışıklığımız kışın zayıf olduğu için bu kış hastalığıdır daha çok.

ben esas kasımdan sonra olayın seyrinin değişeceğini düşünüyorum. umarım yanılırım.
  • yakında bütün hastahaneler pandemi hastahanesi olarak ilan edilecek. yazın bunu bir yere.
    amcam hekim onunla konuştum. anormal artış var acile gelenlerde dedi.

tanım : dalga değil tsunami olacak olandır.
  • günlük vaka başlığına yazmıştım buraya da yazayım:

ekşici pandemi uzmanları daha iyi bilir tabi ama ben bu artışların istenen bir durum olduğunu hatta olması gerektiğini düşünenlerdenim. neden? açıklayayım hemen.

vaka sayısını ülke içinde sıfıra indirme şansı var mı? var. peki sürdürülebilir mi? değil. neden değil? çünkü dünyada sadece türkiye’de yok bu virüs, her ülkede var. uçuşları açtığın zaman enfekte insan gelecek ve tekrar yayacak.uçuşları açmama gibi bir şansımız yok çünkü ekonomi. o zaman sıfır vaka bir seçenek değil.

aşının ne zaman bulunacağı, bulunsa bile başarılı olacağı, başarılı olsa bile uzun süreli bağışıklık sağlayacağı meçhul. normale dönmek için aşıyı hiç bir ülke bekleyemez. hiç bir ülkenin öyle bir ekonomik gücü yok. dolayısıyla normale dönmeme gibi bir seçeneğimiz de yok.

aşı ilaç, iyi yönde mutasyon vs olmadığını varsayarak konuşuyorum, 80 milyonda kaç kişinin bu hastalıktan öleceği şu an bilinmese bile belli, diyelim ki x kişi. bu x kişi 2 sene içinde yavaş yayılmayla mı ölecek yoksa hızlıca yayılmayla kısa sürede mi ölecek? şu anda ülkelerin verdiği karar bu aslında. bir çok ülke bu sürecin hızlı olması gerektiğini düşünüyor, nedeni de çok basit, ekonomi. evet evde oturduğumuz yerde ahkam kesmek çok kolay ama ekonomilerin bekleme lüksü yok. hastane kapasiteleri aşılmadan bu iş olabildiğince çabuk sonuçlandırılmalı. romantik düşünmeyi bırakmalıyız artık, evet keşke devletlerin gücü olsa da herkese 2 sene evden çıkmadan bakabilse ama bu mümkün değil.

ekonomisi bizden kat kat iyi ülkeler bile bizden önce normalleşmeye başladı, onlar sevmiyor mu vatandaşını, seviyor tabi ki. ama totalde ekonominin dönmesi çok daha önemli çünkü bu işi geciktirmek -acı ama gerçek- ölecek insanların sayısını azaltmayacak ya da ölenleri geri getirmeyecek.

sen kimsin diyenler olacaktır, 35 yaşında kronik hastalığı olup risk grubunda ama evden çalışabilme imkanı olan belki de şanslı azınlık içinden biriyim. evden çalışma başladığından beri de dışarı çıkmadım çünkü risk grubundayım. benim dışarı çıkmama ve aşı, ilaç, virüsün zayıflama gibi olayları bekleme lüksüm var ve devlet çıkabilirsin dedi diye dışarı çıkmayacağım. zaten olması gereken de bu. risk grubunda olmayanların bağışıklık kazanıp risk grubundakilerin ev hapsi süresini kısaltmak. ne kadar çabuk toplum bağışıklığına ulaşırsak ben de o kadar kısa sürede dışarı çıkma imkanı bulacağım.
  • haftaya mallığımızdan dolayı bu durumu evimizde bol bol düşünme fırsatımız olacaktır sokağa çıkma kısıtlamasında.
  • bu hastalık bu dönemde artacak bu iki iki dört ama bunun en büyük sorumlusu, devlet değil kimse kusura bakmasın...

ahmak gibi aptal gibi iç içe giren, korunmadan insan içine çıkan dangalaklar bu salgının en büyük sorumlusu...

iş icabı dışarı çıkanları ayrı tutuyorum ama sırf zevk için sahilleri dolduran, cafeleri, avmleri mesken tutan dangalaklar hasta olduğunda kimsede suç bulmamalı...
  • her toplumun salgın gibi konularda tedbiri kendi yapısına uygun olmalı misal alman adam zaten sosyal olarak mesafeli ve kurallara riayet ediyor tabi ki devleti de ona göre "normalleşme" adımı atar senin insanın ilk fırsatta kucak kucağa oturuyor her fırsatta günde 100 kişi ile sarmaş dolaş oluyor kural/kaideyi çiğnemeyi "zeka" sayıyorsa sen almanın yaptığını kopyala yapıştır yapamazsın yaparsan da sen daha çok dalga yersin
    edit: kişiden kişiye geçtikçe etkisi azalacak,sürü bağışıklığı diyen andavalların ana babaları,aile yaşlılarına 2 defa kolay gelsin hem virüsle hemde bu malların soğuk vicdanıyla baş etmek zorundalar.
  • günde 14 kişi ölmüş, paşam amcasından duymuş ki bütün hastaneler pandemi hastaneleri olacakmış, bitmedi amcanız, madem amcan dedi aç bir youtube kanalı da anlatsın bakalım doktor kimliği ile dinleyelim.

vefat edenler için elbette üzgünüm ama 14 düşük bir rakam; bir salgından söz ediyorsak.

edit : #108809148 şu entariye binaen yazdım, hastalığı ciddiye almıyor değilim.
  • ne 2.si ya 2 olacak 3 olacak 4 olacak 5 olacak...
    olacak da olacak, bu virüs yıllarca devam edecek.
    amerika en iyisini yapıyor, bizde yavaştan amerika moduna geçiyoruz.

tedbir alan akıllı olan yaşayacak, kural dinlemeyenler virüs kapacak.
    mesafe, maske, dezenfektan.
  • hani yok mu bu aralar aşıyı bulan ülkeler falan kuruduk ya
298 entry daha