şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bir çok üniversite laboratuvarı ve özel firma bu testleri geliştirmek çalışıyor. test hızlı sonuç veriyor ve antikoru tespit ettiği için, kişinin bu virüsle daha önce tanışıklığı olup olmadığını saptıyor.
  fda bu tip teşhise yönelik testlerle ilgili kurallarını son dönemde biraz esnetmiş olsa da, piyasaya sürülmesi yine de zaman alır; çünkü önce hasta kanlarıyla testin özgünlüğü ve hassasiyeti (spesifite ve sensitivite) testleri yapılmalı. (bkz: yalancı pozitif) ve (bkz: yalancı negatif)

  covid-19 antibody test

  edit 1: piyasaya çıkması zaman alır yazmıştım geçen hafta, ama ışık hızıyla piyasada. hatta ev tipi bile var. covid-19 home antibody test

  edit 2: bugün (2 nisan 2020) itibariyle cellex firmasının ürünü amerika’da fda onayı alan ilk test oldu. fda authorizes first antibody-based test for covid-19
  celex test kiti ürün bilgisi ve kullanım talimatları

  edit 3: türkiye’de video görüntüleri olanların (bkz: covid-19 test kitleri ile eğlenen akpliler) yaptığı test çin malı. bu da onun broşürü. right sign
 • saglik bakani ellerinde bu test icin 350 bin adetlik test kiti oldugunu soyledi.
 • şu an muhtemelen türkiye'de bile yüzbinlerce (belki de milyonlarca) kişi hasta ama bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için çok hafif bir şekilde geçiriyorlar ve corona olduklarını bile anlamıyorlar.

  sonuçta konu büyük ihtimal bu antikor testlerine bağlanacak. eczaneden 10-15 liraya bu testleri alıp hastalığı geçirip geçirmediğimize bakacağız. geçirenler işine gücüne geri dönecek falan filan.
 • rastgele denekler üzerinde bu test yapılmalı. bu şekilde durumumuzun ne olduğunu anlayabiliriz.
 • amerika’da iki türk girişimci covid testi üretti. coronavirus rapid test
  abd'de yaşayan iki türk, covid-19 test kiti ürettiklerini açıkladı

  çin malı olan: right sign
  bu test yakın zamanda meşhur olmuştur. (bkz: hızlı tanı kitleriyle oyun oynayan akpliler)

  amerikan malı fda onaylı olan : celex covid 19 test
 • bu testi tr'de yapabilen laboratuvar var mı? bilenler yeşillendirirse sevinirim.
 • yakin zamanda, hayatimizda buyuk bir onem kazanacak gibi duran test.

  hastaligi gecirmis miyim merakina, milyarlarca para harcayacak toplumlar.
 • madonna yapmış ve pozitif çıkmış. artık özgürüm diyor. acilen bu testler geliştirilip piyasaya sürülmeli. pozitif çıkanlar aşı beklemez.

  kaynak
 • madonna yaptirmis, pozitif cikmis ama bence özgür oldugu halen tartismali.

  evet hastalik, yeniden bulaştığında artik onu etkilemeyebilir ama tasiyicilik ozelligi de olmamali ozgur olmasi icin.

  etrafına bulastirma durumu devam ediyorsa, ben antikor gelistirdim, bitti diyemezsiniz.
 • virüs bir kere bulaştıktan sonra hasta iyileşti diyelim. testi negatif çıktı ve taburcu oldu. sonra tekrar bulaşmayacağının garantisi yok şu anda. çin ve güney kore'de iyileşip test sonucu negatif çıkan bazı hastaların 2-3 hafta sonra tekrar pozitif çıktığına dair raporlar var. yani vücudunuz antikor geliştirse bile bu antikorun ömrü uzun sürmeyebilir. bu konuyla ilgili araştırmalar sürüyor ancak kesin bir sonuca varmalarının 1-2 seneyi bulması öngörülüyor.

  kaynak:
  https://www.independent.co.uk/…elapse-a9400691.html

  gelen mesaj üzerine dipsos:
  en yaygın ve geçerli kabul edilen pcr test kitleri virüsün rna'sına göre sonuç verdiği için virüsün bulaştığı hasta iyileştikten sonra ölü virüs kalıntılarını yakalayarak pozitif yani yanlış sonuç verebiliyor. bununla birlikte iyileştikten sonra pozitif çıkan hastaların tümünün bu şekilde yanlış sonuç verdiğine dair bir kanıt henüz yok. aralarından bazıları gerçekten tekrar enfekte olmuş olabilirler ki ufak bir azınlık bile tekrar enfekte olursa virüsün yüksek bulaşıcılığı sebebiyle salgın yeniden hortlayabilir.