şükela:  tümü | bugün
 • antikor testleri, vücutta corona virüsü olup olmadığını tespit eden antijen testi'nin aksine, bir insanın daha önce virüse yakalanıp yakalanmadığını tespit ediyor. kişinin virüse yakalandıktan sonra bağışıklık geliştirip geliştirmediğini öğrenme imkanı sunuyor. antikor varsa yırtmışsınız demektir. antikor testi, burundan alınan sürüntüyle yapılan ve aktif enfeksiyonu gösteren testten farklı. parmak ucundan alınan az miktarda kanla 10-15 dakika içinde sonuçlar alınıyor. eğer vücutta sözkonusu antikor varsa bu demek oluyor ki vücudun viruse yakalandığında bağışıklık sistemin virüsle savaşmak için bu antikoru üretmiş. testi ingiltere ve abd yapıyor. bir kaç güne çıkacakmış.

  (bkz: www.amerikaninsesi.com/amp/corona-bagisikligini-belirleyen-kan-testi-uzerinde-calisiliyor/5344908.html)
 • bir çok üniversite laboratuvarı ve özel firma bu testleri geliştirmek çalışıyor. test hızlı sonuç veriyor ve antikoru tespit ettiği için, kişinin bu virüsle daha önce tanışıklığı olup olmadığını saptıyor.
  fda bu tip teşhise yönelik testlerle ilgili kurallarını son dönemde biraz esnetmiş olsa da, piyasaya sürülmesi yine de zaman alır; çünkü önce hasta kanlarıyla testin özgünlüğü ve hassasiyeti (spesifite ve sensitivite) testleri yapılmalı. (bkz: yalancı pozitif) ve (bkz: yalancı negatif)

  covid-19 antibody test
 • saglik bakani ellerinde bu test icin 350 bin adetlik test kiti oldugunu soyledi.
 • şu an muhtemelen türkiye'de bile yüzbinlerce (belki de milyonlarca) kişi hasta ama bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için çok hafif bir şekilde geçiriyorlar ve corona olduklarını bile anlamıyorlar.

  sonuçta konu büyük ihtimal bu antikor testlerine bağlanacak. eczaneden 10-15 liraya bu testleri alıp hastalığı geçirip geçirmediğimize bakacağız. geçirenler işine gücüne geri dönecek falan filan.
 • eğer böyle bir test var ise bulundu ve doğru sonuç veriyorsa acilen tüm devletlerin istisnasız tüm vatandaşlarına yapması gereken test. teorik olarak kimlerin hastalığı atlatıp ve ona karşı antikor üretip bağışıklik kazandığını tespit edebiliriz bu sayede. yaşamın normale dönmesi aşı ya da tedavi bulunmadığı sürece öyle ya da böyle antikor testinden geçecek gibi duruyor.
 • ingiltere 8 profesör’ün bildirisi bu virüsün ingiltere ve italya’nın zaten çok büyük bir bölümüne yayıldığı fakat insanların aslında pozitif olsalar bile bunun farkında olmadıkları yönündeydi.
  bu testlerin bir an önce kullanıma sunulup hepimizi ruh hastası olmaktan kurtacağını düşünüyorum.