şükela:  tümü | bugün
 • iyiden iyiye düşünülmesi, titizlikle planlanması ve ivedilikle uygulanmaya başlanması gereken yaptırımlar.

  gelecek haftadan itibaren neredeyse tüm yaş grupları aşı olmaya hak kazanacak. ancak maalesef aramızda bilim ve tekniğe tepki olarak doğmuş insanlar mevcut.

  nasıl avrupa aşı kartı istiyorsa dışarıdan gireceklere, bizde de bu kişilere:

  -toplu taşımaya belli saatlerde binememek
  -avm, restoran vb. kapalı alanlara girememek
  -futbol maçı, sinema vb. aktivitelerde sadece belli günlerde izin vermek
  -sağlık sigorta primlerini %50 oranında artırmak

  gibi yaptırımlar uygulanabilir.
  ben de kendi özelimde, vücudu ne kadar güzel, cicickleri ne kadar iri ya da keçi sütü rengi teni ne kadar parlak olursa olsun, flört ve buddy'lerimden aşı olmasını isteyeceğim katiyetle.

  unutmayın, aşı hayat kurtarır.
 • markete, avmlere almamak.

  aşının içinde çip ve mıknatıs olduğuna inanan bir tanıdığım sırf markete, avmlere giremeyeceğini düşündüğü için aşı oldu.
 • tasma takalım.
  banka hesapları dondurulsun.
  hastanelere girişleri yasaklansın.
  pasaportları iptal edilsin.

  suçta ısrar edilirse, hapis cezası.

  daha da ısrar edilirse, 2 seçenek verilsin:

  1- mokoko
  2- ölene kadar mokoko.
 • demokrasi karşıtı ne çok insan varmış. hayır bunlar bir de monarşi ve şeriata hayır der. despot kafalarla aynı ülkede yaşıyor olduğumuzu gösteren, faşizmin bir başka çeşidini tanımlayan basliktir.
 • aşı karşıtı olmayı demokrasinin bir ilkesi sananları ortaya çıkarmış başlık.

  yaptırım olarak ise en fazla şehir içi otobüs ve avm yasaklanabilir. geri kalan her yerde serbestçe öksürüp tıksırarak sonbahar ve kış aylarında yeniden sokağa çıkma yasağı çıkmasına vesile olurlar.

  normalde taşradaki yaşlı hastalara bir türlü anlatamazsın derdini. nasıl bir eğitimsizlikse artık bildiğin gençler ve orta yaşlılar "bizim üzerimizde deney yapıyorlar, oyun çoh böyük yeğenim." modunda. veya şımarık çocuklar gibi sırf otorite figürüne ters görüneyim diye atar yapıyorlar "olmıycam işte, bana ne bana ne!" diye. milyonda 10-15 kişide görülen orta düzeydeki yan etkiden korkan insan davranışı değil bunlar.

  edit: gelen mesajlardaki üslupları görseniz gözleriniz kanardı. kendini dev aynasında görüp karşısındakine cahil muamelesi çekenler mi dersin, sokak ağzıyla laf sokabildiğini sananlar mı dersin? ne ararsan var. laf anlatmak faydasız. seri eksileyin, küfredin ne halt yiyorsanız yiyin uğraşılmaz artık sizinle. sönümlenmesin de hastalık filan, 5 yıl daha insanlar zatürre olsun. yazın açılıp kışın kapanalım. ölen insanlar için "ölecekti zaten." demeye devam edersiniz.
 • yarın öbür gün gözünün üstünde kaşın var diyerek yaptırım uygularlarsa görürüm ben o zaman sizi.

  t: boş küme
 • edit: yazarlardan ve çaylaklardan inanılmaz çok mesaj geldi. oldukça küfürlü ve tehditkar olanlara dahi elimden geldiğince açıklamaya çalıştım ama başa çıkamayacağım, mesajları kapattım. ortak payda nobeli olan birinin aşı olanların öleceği iddiası ve aşının yeterince koruyamayacağı.

  birinci iddiaya bi şey demiyorum lmao.

  ikincisi, aşının amacı virüsün halkta dolaşımını ve mutasyon olasılığını azaltmaktır. aşağıda da asssla mutasyona uğramayacak ölümsüz olucaz hastalık yok olacak kesicez asıcaz demedim. kontrol altına alınırsa ölümcül varyantlar azalacak veya ufak ufak patlak verip bitecek, bağışıklığı olmayan az sayıda insanda tutunan zayıf varyantlar ise az bulaşıcı ve kolay atlatılan hastalığa sebep olacaklar. risk grupları tekrar tekrar aşı olacak yaşlıların grip aşısı olması gibi ama genelde grip gibi ayakta atlatabileceğiz. ben aşıyı üreten insan değilim nobelim de yok. ama aşılarda genel amaç toplumu korumaktır. çocukluk hastalıkları gibi kolaylıkla baş edilir hale getirmektir. hiçbir aşı tüm dünyada bir tane enfekte insan kalmayacağını iddia etmez.

  bunaldım ulan

  -------

  siz olun kendinizi koruyun, ben olmuyorum diyenlerin kafasına vura vura anlatmak lazım. aşı olmayan her insan virüsün mutasyona uğramasına fırsat verir ve aşı olmasına engel rahatsızlıkları olan insanları öldürmenize sebep olur. konu aşı olan veya olmayan tekil kişilerin değil, tüm toplumun uzun vadede sağlığı.

  herkes aşılanırsa bulaşma azalır, mutasyon riski düşer. çünkü hastalığın insanlar arasında dönüp durması azalır, virüs hayatta kalamaz.

  ben aşı olarak kendimi korurum evet, ama sizler gibi aşı olmayanlar, istese de aşı olamayacak ciddi rahatsızlıkları olan veya ağır ilaçlar kullanan insanlara, üç beş ay sonra aşı bağışıklığı azalınca geçmişte sorumlu davranıp aşı olan insanlara tekrar bulaştırarak hem birçok zayıf bünyeli insanı öldürür, hem de pandeminin başına yeniden dönmemize sebep olur. bu yüzden, tanım, oldukça katı olması gereken yaptırımlardır çünkü aşılanma yüksek miktarda olmazsa daha yıllarca kapanıp kapanıp açılırız, mutasyonlarla ölüp ölüp diriliriz.
 • herhangi bir pandemiyi bitirebilmek için toplumun %70'inin hastalığa karşı bağışıklık kazanması gerekiyor.

  ben iki hafta önce her türlü riske girerek pandeminin bitmesi adına %70 içindeki yerimi aldım ve aşı oldum.

  aşı karşıtı çakallar "ne ayranım dökülsün be g.tüm sevilmesin" modunda %30 içinde kalmak için hebele hübele sesler çıkartmaya devam ediyor.

  çözümü basit aslında kapalı alanlara aşı olmayanlar sadece anlık pcr testi ile alacaksınız.

  30 - 40 dakikada sonuç veren pcr testleri var aşı olmayan arkadaşlar avm'ye, havaalanına, terminale, markete, lokantaya girmeden önce günlük pcr testini yaptırıp sosyal hayata katılabilirler.
 • - covid-19 olmaları halinde tedavi masraflarını devlet karşılamasın.
  - toplu taşıma kullanmaları yasaklanmalı.
  - belli toplu ortamlara girişi yasaklansın hes kodu uygulamasıyla bu gayet mümkün. en azından pcr testi şartı getirilmeli. taşıyıcı mı değil mi bilmek lazım.
  - şehirler arası seyahatte yalnızca kendi özel araçlarını kullanmalı. otobüs, uçak vb. kullanmaları yasaklanmalı.
 • uygulanması hukuksal açıdan skandal olacak yaptırımlardır.
  neden mi? çünkü aşı yaptıranlardan onam yazısı istiyorsun. onam yazısının bendeki karşılığı şudur : ben sana tıbbi olarak riskli bir işlem uygulayacağım. sorumluluk sana ait.
  şimdi siz hem onam yazısı isteyip hem bu işlemi onaylamayanlara yaptırım uygularsanız saçma olur.
  ha devlet der ki ben bu uygulamayı zorunlu tuttum. ama herhangi bir aksilik durumunda sorumluluk bana ait. o zaman tamam derim.
  not : 1 doz biontech aiısı oldum. ikincisi için gün aldım. zamanının gelmesini bekliyorum.