• 5 ay oldu kovid geçireli. uzun vadede etkileri bilinmese de atlatanlar şimdi nasıl merak ediyorum. ben hafif geçirmiştim, koku kaybı birazda vücut ağrısı ile... lakin ara ara yoklayan şiddetli bel ağrısı mevcut. dün akşam bir anda gelen bel ağrısı sanki sağ tarafıma inme inmiş gibi bel bölgemle bacak üst kısmını tamamen kilitledi. hareket ettirmedi, kalkarken işkenceye maruz bıraktı. biraz masaj ve muskoflex krem sürdürdüm ve kas gevşetici aldım sadece zonklamayı kesti, uyutmadı. ara ara bu bel ağrısı geliyor ve böyle bir ağrı yok bildiğin zonkluyor. bazı zamanlar ensemde de bir şiddetli ağrı oluyor. benim ağrı eşiğim yüksektir ve kovidden önce böyle bir durum yoktu hafif ağrılar olur onlarda geçerdi. bunları bu ağrı yüzünden hiç uyumamış ve hareketsiz yatarken yazıyorum...
  • kısa bir süre önce kovid belasını geçirdim.
    benimkinde iştahsızlık dışında herhangi bir şey yoktu.
    en önemli şey nefes darlığı ve öksürüktü. bu iki bulgu da bende mevcuttu, iştahsızken zorlayarak kendimi bir şeyler yiyordum.
    kovid olduğumdan habersizdim, sigarayı falan azalttım.
    daha sonra nefes darlığı ve öksürük artınca dayanamayarak hastaneye gittim ve ciğerlerime indiğini öğrendim.
    sonrası sancılı bir süreçti, hastaneye yatma ihtimali vardı.
    doktor genç olman büyük şans demişti.

hala nefes darlığı devam ediyor ve benim gibi ağır geçiren hastalarda bu 5-6 ay falan kalabiliyormuş.
  • kişiden kişiye değişen durum.

ben asemptomatik atlattım. arkadaşlara uyup tamamen meraktan yaptırdığım antikor testim pozitif çıktı(o sırada henüz aşı yaptırmamıştım). ne zaman geçirdiğime dair hiç fikrim yok. ama uzun bir süredir tat ve kokulara karşı aşırı duyarlıyım. adeta bir gurme gibi yemekteki tüm tatları ayırt edebiliyorum. en hafif kokuları alabiliyorum. covid'den başka bir sebep bulamadım bunun için. herkeste kaybolurken bende tabi ki aratacaktı. çünkü ben ters biriyim ahaha.
  • covid-20'dir.
    20'yi de geçirirseniz covid 21'e hak kazanıyormuşsunuz.
  • (bkz: #124304520) şu durum hala nasıl düzelmedi bilmiyorum ama bazı içeceklerin tadı hala çok kötü
  • yaklaşık 3 ay oldu. ciğerlerime inmişti lanet virüs. satürasyonumda hiçbir problem yoktu tomografi çekildiğinde dahi...

ancak şimdi spor yaparken çok çabuk yorulup nefes nefese kalıyorum.
  • covid geçirenlerin deneyimlerini paylaşması gereken başlık.
    aşı olanların gördükleri yan etkileri okuduk, aşı olmak istemeyenlerin uzun süre sonra ortaya çıkacak yan etkilerden korkularını okuduk.
    şimdi de covid geçirenlerin yaşadıkları deneyimleri okuyalım da halk tarafını seçsin hangi seçenek daha makul. covid geçiren biri eski hayatına devam edebiliyor mu? haftalar sonra aylar sonra nasıl yan etkilerle, sıkıntılarla karşılaşıyor öğrenelim.
  • hastalığı yoğun bakımda çok ağır geçirdim 2 aydan fazla oluyor yaşadığım süreci burada anlatım (#124331622)

bu iki ay süresince kardiyoloji, göğüs hst, dahiliye, nöroloji ye gittim. şu an herhangi bir kalıntı görünmüyor. bağışıklık baskılayıcı kullandığım için bağışıklığımı geri kazanmak için günde 4 bin kaloriye yakın protein ve vitamin ağırlıklı bir diyetle beslendim. 14 kg aldım bu süreçte. şu an kontrollü olarak tekrar aldığım kiloları verecek bir plan hazırladım. ilaç olarak sadece corasprin kullanıyorum.

doktorlarım sinovac aşısının mevcut antikorumu çok arttırmayabileceğini, biontechin arttıracağını fakat ağır yan etkilerin psikolojik sıkıntılar yapabileceğinden (yoğun bakım gümlerini hatırlatacak şeyler yaşamak) biraz daha beklememin faydalı olabileceğini tavsiye ettiler.
  • covid durumum devam ediyor. verdikleri ilaclari vs kullanmadım. suanlık durumum iyi halledeceğiz...
  • (bkz: long covid)
hesabın var mı? giriş yap