• kabustur.
    evden çıkması yarım saat, gelmesi 1 saat.
    onunla da bitmez. aldığın her şeyi dezenfekte et, çamaşırları yıka, kendini yıka, elini oraya buraya sürme, habire eldiven değiştir. hava alsın diye dışarı koyduklarını 2 gün beklet sonra onları da dezenfekte et.
    huniyi tak.
    kapanış.
  • diğer müşterilerle araya 1 metre mesafe koyma kısminin hayli zor olduğu alışveriş.

araya 1 metre mesafe koymaya çalıştıkça arkamdaki müşteri önüme geçiyor.
  • meyveleri sıvı sabunlu suda yıka mı? 4.maddeye kadar ben de destekledim
  • kendisi doktor olan jeffrey vanwingen tarafından konuya ilişkin bir video var. yaşamak için yiyeceğe ihtiyacımız var ama bu yiyecekleri şimdi elde etmek riskli. bu riskleri azaltmak için bazı tavsiyeler:

1. eğer imkanın varsa 14 gün sana yetecek tüm ihtiyaçlarını tek seferde al.

2.markette mümkün olduğunca az zaman geçirmeye çalış. (ürünlerin içeriğine bakma ya da fiyat kıyaslama zamanı değil)

2. imkanın varsa aldıklarını eve sokmadan garajında vs. üç gün beklet. (belki balkon da olabilir)

3. market poşetlerini, mutfağına taşımak durumundaysan yapman gerekenler:
    -- poşet ve kutularından çıkabileceğin her şeyi çıkar. (bulgur, makarna bile olsa kavonozlara konulabilir.)
    --poşetlerinden çıkardığın ya da silerek sterilize ettiğin şeyleri ve temiz bir alışveriş çantasına ya da poşete koyarak yine 3 gün beklet.
    -- ekmekleri poşetinden ekmekleri çıkarıp, ekmek saklama sepetlerine koy.
    -- su, kola, süt gibi plastik şişede olanları temizlemede daha fazla dikkat edilmeli.
    -- meyveleri sıvı sabunlu suda 20 saniye köpürte köpürte yıka.

4. dışardan pizza vs. sipariş ettiğinde, aldığın her şeyi (sosuna kadar) kutusundan çıkarıp, temiz tabaklara koy ve mikrodalga fırını kullan.

5. virusü sıcaklık öldürürken, donmuş gıdalarda bazı virusler iki yıla kadar yaşayabilir. (hazır donmuş pizza ya da dondurma gibi gıdaları alıp, öylece kutusuyla buzluğa atma.)

edit: şu günlerde portakal, muz vs. gibi kabuklu meyveler alınabilir. çilek, çağla vs. için de azıcık sabredin..
  • artık güvenlik açığı gözüyle baktığım aktivite. reyonlar arasında gezinirken herkesin benden, benim de herkesten kaçınmaya çalışmam komik geliyor. kendimi başka bir gezegende dolaşır gibi hissediyorum.
  • market alışverişinden dönünce ürünlerini 3-4 saat balkonda havalandırıyorum
  • fantastik tedbirler içeren alışveriş önerileridir,yapılamazdır.
    mallık yapmayın bu ülkenin 20 sn elini yılayacak suya verecek parası da suyu da yoktur.
    komik olmayın , alışveriş yapın ve dua edin . en etkili yöntem budur
  • şu dönemde bir de alacağı üründen elli paket mıncıklamadan beğenemeyen var ya. tamam ruh hastası olabilirsin eyvallah da seni gören insanlardan çekin bari. illa uyarmak mı lazım sayın amına koyduğum?
  • en önemli tavsiye, markete gitmeden önce mutlaka ayrıntılı liste yapılması.

alınacak ürünlerin bulunacağı reyonlara göre düzenlenmiş bir liste, reyonlar arasında gezinmeye gerek duymadan, ne alacağını bilerek markete girmeyi ve markette fazla vakit harcamadan çıkmayı sağlar. dolayısıyla riski azaltır.

ürünlerin eve 25 kuruşluk market poşetiyle taşınması ve bunların boşaltıldıktan sonra acıyarak da olsa direkt çöpe atılması,
    yıkanabilecek meyve-sebze hariç paketsiz hiçbir şey alınmaması,
    çöp gıda ve atıştırmalık yerine besleyici veya uzun ömürlü gıdaların tercih edilmesi,
    gerekirse konserve yenmesi ama dışarıdan hiçbir yiyecek-içecek ısmarlanmaması diğer tavsiyelerim.
hesabın var mı? giriş yap