şükela:  tümü | bugün
 • abd gıda ve ilaç dairesi (fda) tarafından, koronavirüs hastalığına neden olan virüs covid-19 ve ciddi akut solunum sendromu sars-cov-2 için onaylanmış spesifik bir tedavi yoktur. herhangi bir ilaç tedavisi için etkinlik belirlenmemesine rağmen bugüne kadar diğer ülkelerde virüsün tedavisinde kullanılan ve laboratuvar ortamında deneylerine devam edilen ilaçların listesi şöyledir:

  1- klorokin - laboratuvar ortamında yapılan deneyler ve elde edilen sınırlı klinik veriler potansiyel fayda olduğunu düşündürmektedir.

  2- hidroksiklorokin - laboratuvar ortamında yapılan deneyler ve elde edilen sınırlı klinik veriler potansiyel fayda olduğunu düşündürmektedir.

  3- lopinavir; ritonavir - covid-19'un tedavisindeki rolü belirsizdir. preklinik veriler potansiyel fayda önerdi; ancak, daha yeni veriler onaylanamadı.

  4- remdesivir - araştırma amaçlıdır ve yalnızca genişletilmiş erişim ve çalışma protokolleri ile kullanılabilir; birkaç büyük klinik çalışma devam etmektedir.

  5- azitromisin - yardımcı protokol olarak teorik mekanizmaya ve sınırlı ön verilere dayanan bazı protokollerde kullanılır.

  6- tocilizumab - yardımcı protokol olarak teorik mekanizmaya ve sınırlı ön verilere dayanan bazı protokollerde kullanılan immünomodülatör ajan.

  7- covid-19 convalescent plasma- araştırma amaçlı kullanım araştırılmaktadır.

  8- favipiravir - tedavi süresini 11 günden 4 güne indirdiği söylenenen ilaç. elde edilen sınırlı klinik veriler ve laboratuvar ortamında yapılan deneyler covid-19'un tedavisinde faydalı olduğunu düşündürmektedir.

  zatürre için kortikosteroid tedavisi önerilmez; bununla birlikte refrakter şok veya akut solunum sıkıntısı sendromu olan hastalarda kullanım düşünülebilir.

  fda, covid-19 semptomları olan hastalarda nsaid'lerin kullanımını araştırmaya devam etmektedir.

  önemli not : bu ilaçlar covid-19 semptomlarının kötüleşmesine yönelik önerilmiştir, ancak şu anda doğrulayıcı klinik veriler bulunmamaktadır. dünya sağlık örgütü (who), hastalık kontrol ve önleme merkezleri (cdc) ve fda'ya göre, şu anda sars-cov-2'nin tedavisi veya önlenmesi için etkili olduğu kanıtlanmış herhangi bir ilaç veya aşı yoktur.

  genel olarak, hafif semptomları olan ve altta komorbid rahatsızlıkları olmayan genç, sağlıklı hastalar için farmakolojik tedavi önerilmez!

  edit: minta minta hatırlattı favipiravir eklendi. pekin üniversitesinden guiqiang wang, favipiravir'i, corona virüsü hastalığı tedavisinde tocilizumab ile kombine edip sonuçlarını paylaştığı kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.