şükela:  tümü | bugün
  • "covid-19 şüpheli ölümlerin" olacaktı ancak başlık sınırına takıldık.

dw türkçe'nin sağlık çalışanlarına dayandırdığı "bir hafta sonra doktor bulamayabiliriz" haberinde bulunan iddiadır. haberin bir kısmını ekliyorum aşağıya tamamını okumanızı tavsiye ederim.

--- spoiler ---
    izmir’de bir kamu hastanesinde görev yapan bir hekim, covid-19 şüphesiyle tedavi gören ve hayatını kaybedenlerin sayısında büyük artış olduğunu söylüyor. ancak çoğuna test yapılmadığı için sağlık bakanlığı’nın açıkladığı sayılar içinde bu vakalar yok. hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına "solunum yetmezliği" yazıldığını söyleyen hekim, "hepimiz biliyoruz koronadan öldüğünü" diyor. kesin tanı olmayınca kayıtlara da covid-19 yazılamıyor ama defin işlemleri temkinli bir şekilde, sessiz sedasız yapılıyor.

istanbul'dan bir aile hekimi de korona kaynaklı ölümlerin, söylenenden çok daha fazla olduğunu savunarak, "bunu söylemek vatan hainliği gibi, suç" diyor, "bunu dersem biterim doktor olarak"… hasta hayatını kaybettiği zaman, "pnömoni, solunum yetmezliği" olarak kayıtlara geçtiğini bildiren aile hekimi şunları söylüyor:

"doğru. solunum yetmezliğinden ölüyor ama covid'e bağlı solunum yetmezliği demesi lazım, demiyor. kayıtlarda geçmese de herkes biliyor korona olduğunu. çünkü test yapılmamış fakat bulgu var, kapı gibi. akciğer filmi var, tomografi var, bariz. temas öyküsü bariz, mesela umreden gelmiş veya iran, italya bağlantısı var, teması var. bazen de test yapılıyor ama sonuç çıkana kadar hasta ölmüş oluyor."
    --- spoiler ---
  • malumun ilamıdır. gerçek ölüm sayısını yaşanan artışlardan anlayacağız gibi geliyor.
    edit:ilanı değil ilamı imiş. çok sayıda mesaj gelince düzeltti. ilanı olunca da anlaşılıyor gerçi. olsun düzelttim.
  • ttb bu konuya işaret etmekte. bilinmeyen birşey değil. iş ellerine yüzlerine bulaşacak muhtemelen.
    lütfen iran durumuna bakıp yazın
  • benim de bazi kaynaklardan edindigim bu yonde iddialar var maalesef. oyle kokusmus bir duzen var ki, yok artik olur mu oyle sey de diyemiyor insan.
  • şu an dünyada açıklanan! en az vakalar ve ölümler gelişmemiş ülkelerde, en yüksek vaka ve ölü sayısı gelişmiş ülkelerde, üstelik bu gelişmemiş ülkelerde normal zamanda ölüm sayısı gelişmiş ülkelerin onlarca katı olmasına rağmen

aylardır yığınla testler yapılan ülkelerle biz ve bizim gibi daha yeni sınırlı sayıda test yapabilen ülkeleri kıyaslamamak lazım, bizde lafa gelince yetkililer öyle bir konuşur ki zannedersin uzaya çıkıyoruz ama uygulamaya gelince 1900 lerin başındaki uygulamarı görürüz
  • nihayet yürekli birileri çıkıp dillendirmiş bu durumu.

gerçek doktorlar onlar. hipokrat yeminine gönülden bağlı doktorlar.

gerçekleri halk ile paylaşmanın namus borcu olduğunun farkında olan doktorlar bunlar.

buradan tüm doktorlardan ettikleri hipokrat yeminini hatırlamalarını rica ediyorum. sizler yönetenlere değil yönetilenlere hizmet ediyorsunuz unutmayın ne olur.

sadece solunum yetmezliği denmiyor. bazen pnömi, bakteriyel pnömi, tanımlanmamış ateş ya da tanımlanmamış ağrı da denebiliyor. hatta ve hatta vitamin d eksikliğinden ölmüştür bile denilebiliyor.
  • katıldığım iddia.

şöyle ki, işim gereği gün içinde sosyal medyayı aktif kullanıyorum. nerede ne var, ne olmuş, ne bitmiş hepsini takip edebiliyorum. görünen o ki, sadece çevresinde çok bilinen isimler hasta oluyor, geri kalanlarda hiçbir şey yok gibi. akşam sayı geldiğinde de değişmiyor. biri demişti sözlükte, hastalanan (atıyorum) 300 kişi hasta içinde fatih terim var, çok saçma diye. hakikaten de öyle.

sanki, başka bir yere iteleme şansları olduklarını iteleyerek kurtulma eğilimindeler. neyse, öyle ya da böyle ölüyoruz, yalandan.
  • istanbul için, hasta değil de, ölü sayısını yeni mezarlıktan takip edeceğiz anlaşılan.
    "baklacı mahallesi muhtarı mustafa yıldırım, virüs nedeniyle 15 defin yapıldığını, dokuz adet daha mezar yerinin kazıldığı ve 41’e kadar mezar yerlerinin numaralandığını belirtti."
    kaynak
    elbette buna, tabut ile birlikte, aile mezarlığına gömülenleri de eklemek gerekecek.
  • ölüm sayılarındaki farkı kısaca açıklamaya çalışayım.

covid-19 tanısı iki şekilde koyuluyor : covid-19 testi ve tomografi

sağlık bakanlığının açıkladığı sayıları test sonucu pozitif çıkanlar....

muhtemelen bu sayının 5 katı da tomografi sonucu covid-19 tanısı konanlar var.

işte bu sebeple bir kısım hastanın ölmü sebebi "doğal yol ile" yazıyor
    doğal yol : tomografi ile covid tedavisi uygulandı ve öldü.
    -acıbadem hastanesinde vefat eden hemşire arkadaşımız bu sebeple doğal yol olarak kayıt edilmiş olabilir -

covid-19 : covid-19 test i pozitif çıktı ( sisteme kaydedildi ) ve öldü.

artık ülkede sadece 9000 tane covid-19 hastası olmadığını da öğrendiğinize göre

#evdekalın