• "covid-19 şüpheli ölümlerin" olacaktı ancak başlık sınırına takıldık.

dw türkçe'nin sağlık çalışanlarına dayandırdığı "bir hafta sonra doktor bulamayabiliriz" haberinde bulunan iddiadır. haberin bir kısmını ekliyorum aşağıya tamamını okumanızı tavsiye ederim.

--- spoiler ---
    izmir’de bir kamu hastanesinde görev yapan bir hekim, covid-19 şüphesiyle tedavi gören ve hayatını kaybedenlerin sayısında büyük artış olduğunu söylüyor. ancak çoğuna test yapılmadığı için sağlık bakanlığı’nın açıkladığı sayılar içinde bu vakalar yok. hayatını kaybedenlerin ölüm raporlarına "solunum yetmezliği" yazıldığını söyleyen hekim, "hepimiz biliyoruz koronadan öldüğünü" diyor. kesin tanı olmayınca kayıtlara da covid-19 yazılamıyor ama defin işlemleri temkinli bir şekilde, sessiz sedasız yapılıyor.

istanbul'dan bir aile hekimi de korona kaynaklı ölümlerin, söylenenden çok daha fazla olduğunu savunarak, "bunu söylemek vatan hainliği gibi, suç" diyor, "bunu dersem biterim doktor olarak"… hasta hayatını kaybettiği zaman, "pnömoni, solunum yetmezliği" olarak kayıtlara geçtiğini bildiren aile hekimi şunları söylüyor:

"doğru. solunum yetmezliğinden ölüyor ama covid'e bağlı solunum yetmezliği demesi lazım, demiyor. kayıtlarda geçmese de herkes biliyor korona olduğunu. çünkü test yapılmamış fakat bulgu var, kapı gibi. akciğer filmi var, tomografi var, bariz. temas öyküsü bariz, mesela umreden gelmiş veya iran, italya bağlantısı var, teması var. bazen de test yapılıyor ama sonuç çıkana kadar hasta ölmüş oluyor."
    --- spoiler ---
  • şu an dünyada açıklanan! en az vakalar ve ölümler gelişmemiş ülkelerde, en yüksek vaka ve ölü sayısı gelişmiş ülkelerde, üstelik bu gelişmemiş ülkelerde normal zamanda ölüm sayısı gelişmiş ülkelerin onlarca katı olmasına rağmen

aylardır yığınla testler yapılan ülkelerle biz ve bizim gibi daha yeni sınırlı sayıda test yapabilen ülkeleri kıyaslamamak lazım, bizde lafa gelince yetkililer öyle bir konuşur ki zannedersin uzaya çıkıyoruz ama uygulamaya gelince 1900 lerin başındaki uygulamarı görürüz
  • nihayet yürekli birileri çıkıp dillendirmiş bu durumu.

gerçek doktorlar onlar. hipokrat yeminine gönülden bağlı doktorlar.

gerçekleri halk ile paylaşmanın namus borcu olduğunun farkında olan doktorlar bunlar.

buradan tüm doktorlardan ettikleri hipokrat yeminini hatırlamalarını rica ediyorum. sizler yönetenlere değil yönetilenlere hizmet ediyorsunuz unutmayın ne olur.

sadece solunum yetmezliği denmiyor. bazen pnömi, bakteriyel pnömi, tanımlanmamış ateş ya da tanımlanmamış ağrı da denebiliyor. hatta ve hatta vitamin d eksikliğinden ölmüştür bile denilebiliyor.
  • evet bende teyit edebilirim bugün pandemi hastanelerinden birinde yoğun bakım sorumlusu olarak çalışan yakın dr. arkadaşımla konuştum test yapılmayan hastalarda tomografide covid-19 uyumlu görüntü çıksa bile hasta öldüğünde pnomöniye bağlı ölüm, septisemi vb. ölüm nedenleri yazıldığını söyledi 4 gün önce bir tane verdikleri n95 maskeyi yakın işlem sırasında (entübasyon vs) kullanıyorum koruyucu tulum vs yok
    emekliliğimde geldi emekli mi olsam diyordu, bu şartlarda çalışıyor çoğu doktor.
    yakında hastalanan doktor sayısı artınca bakalım ne olacak.
  • elimde belge yok.
    bu isin belgesinin de ortaya 'cikarilabilecegini' sanmiyorum.

ama aralarinda poliklinik ve yogun bakim uniterlerinde calisan 4 doktor arkadasimla konustum.
    hepsinin ortak soyledigi sey, 'covid-19 supheli vaka sayilari cok fazla'.
    testleri yapilmadan gonderilen cok fazla sayida hasta var.
    test sonuclari 3-5 gunden once cikmadigi icin henuz sonuclanmayan cok vaka var.
    ve en onemlisi, test sayilari cok kisitli. hatta elinde test imkani olan universite hastanelerinin testleri kabul edilmiyor diyen oldu.

doktorlar ve hemsireler arasinda kaygi cok yuksek. cogu, sorusturma korkusundan sesini bile cikaramiyor.

zannerdersem devlet de, artik bu isin onunu alabilecegini dusunmuyor. ama hem panigi artirmamak hem gucsuzlugunu gostermemek icin resmi vaka sayilarini mumkun oldugu kadar dusuk gostermeye caba gosteriyor
  • twitter'da cayır cayır korona'dan vefat eden insanların cenaze görüntüleri paylaşılıyor.

(bkz: akp'nin corona verileri hakkında şeffaf olmaması)
  • dikkat edilirse gelişmiş ülkelerde rakamlar çok yüksek çünkü doğru verileri yayınlıyorlar. biri de demiş yukarda. biz de ise herşey saklanıyor rakamların 10 da birini söylüyor bile olabilir bizimkiler.
  • ya bir de kaynak beğenmeyip insanlara küfreden kapı köpekleri damlamış hemen, sanırsın ki duyduğu bildiği her şeyi aynı şevkle sorguluyor şerefsizler. provokatif söylem arıyorsan, git gazete oku. orda en çok kim provokatif söylem üretiyorsa git ona beddua et, ha eser miktarda şerefin varsa tabii.

virüsle uğraşacağına kıçını kurtarmaya çalışan devletin olduğu ülkede hiç şaşılmayacak durum.
  • son 10 gün içerisinde 3 arkadaşım babalarını kaybettiler. acılı halleriyle kendilerine ölüm nedenlerini sormak istemedim ama bütün bunların bu kadar kısa bir süre içerisinde olmasını tesadüf olarak görmekte zorlanıyorum.
  • iddiaların çok vahim olduğu haber. herkes kendini sürü bağışıklığına hazırlayabildiği kadar hazırlasın. sanırım o noktaya doğru gidiyoruz.

--- spoiler ---

prof. zeki kılıçaslan, sadece son iki günde testlerin biraz arttığını belirterek şunları söylüyor: "biliyoruz ki bulaştırıcı olan vakaların yüzde 60 ila 80’inde hiçbir belirti yok, bunlara zaten bakmıyoruz. belirti olanların birçoğuna da bakmıyoruz, yurtdışı bağlantısı yok diye. peki, kime bakıyoruz? yüzde 10’a. o zaman yüzde 90 bulaştırıyor. bu çok net. test yapmazsanız göremezsiniz."

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap