şükela:  tümü | bugün
 • eski ankara tabip odası başkanı prof. vedat bulut, yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgını devam ederken 900’e yakın hekimin istifa etmek zorunda kaldığını söyledi.

  bulut'a göre radikal önlemler alınmazsa ölümler artacağı gibi, endişelere dayalı istifalar da hızlanabilir. bu durum ise sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açacaktır.

  bilemedim hipokrat ne derdi bu duruma.

  edit: entry nick uyumu esprisi de yapıldığına göre editleyeyim.

  birincisi günümüzde hipokrat yemini yapılmıyor. hekimlik andı var. dünya tabipler birliğinin 2017 yılında son halini verdiği ve türk tabipler odasının da tavsiye ettiği hekimlik andını şuradan okuyabilirsiniz. yani hipokrat ne düşünürdü dediğimde etmediğiniz bir yemin için savunmaya geçmenize gerek yok. hipokrat paragöz biri olduğundan ne diyeceğini ben söyleyeyim: k.g. rahvan gitsin derdi.

  ikincisi hipokrat yemini de öyle matah bir yemin değil. hipokrat bencil ve paragözün tekiymiş. hipokrat yaklaşık olarak şöyle yemin etmiş: “hekim apollon, asklepios, higiya, panacea üzerine ve bütün tanrı ve tanrıçaların huzurunda yemin ederim ki, bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, bütün rızkımı onunla paylaşacağım, çocuklarına kardeşim gibi bakacağım ve öğrenmek isterlerse bu sanatı ücretsiz öğreteceğim; bildiklerimi sadece ve sadece kendi evlâtlarıma, hocamın çocuklarına ve hekimlik andı içmişlere öğreteceğim.
  kimseye zehir vermeyeceğim, gebe kadınların çocuklarını düşürmeyeceğim, cerrahların işine karışmayacağım, (cerrahlar hipokrat yemini etmiyormuş anlaşılan.) kimseye kötülük etmeyeceğim. insanların sırlarını saklayacağım.
  bu yemine sadık kalırsam hayatımı her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim ama ona ihanet eder ya da çiğnersem tam tersini yaşayayım.”

  göreceğiniz gibi hayatını insanlığın hizmetini adayacağına, insan hayatına mutlak saygı göstereceğine dair bir söz yok. ayrıca hekimlik kutsaldır, yücedir, üstündür, biz süperiz gibi süslü sözler de söylememiş. bana göre de hekimlik kutsal falan değildir sadece bir meslektir. insan hayatı kurtarmak kutsallık kıstası olsaydı itfaiyecilerden başlar, arama-kurtarma ekiplerinden, iş güvenliği uzmanına hatta trafik polislerine kadar her mesleği kutsal saymamız gerekir. insan hayatı kurtarmak sadece doktorların yükümlülüğünde de değildir. onuru olan herkes insan hayatını kurtarmak zorundadır.

  son olarak iki türlü mesaj aldım. ilki mesleğinin şartlarını kibar dille anlatan doktor arkadaşlar, diğeri ise bodoslama küfür edenler. sanırım birinciler doktorluğu hak etmiş onurlu kişilerdi. ikinci sınıfa girenler ise soru çalarak doktor olmuş fetö artıklarıydı.
 • hipokrat bu milletin hekimlerine davranışını görseydi, hekimlere yeterli ekipman vermeyip resmen ölüme göndererek performans sistemiyle çalıştırıldığına şahit olsaydı emin olun alayınıza başlarım sağlık hizmeti size haram derdi.
 • kimseyi ölüm riskiyle karşı karşıya bırakıp fedakarlık beklemeye hakkınız yok. bunu kafanızın beyin olması gereken yerinde ki boşluğa iyice sokun. hipokratmış!

  hekimlerin istediği ekipmanları eksiksiz sağlamak hükumetçe, milletçe vazifemiz. yok öyle 3 kuruşa 5 köfte.
 • hekimlik kutsal bir meslektir. fakat neticede meslektir.
  evet fedakarlık gerektirir, bazen tamamıyla kendini adamış hekimler görürüz. ama karşımızdaki bir insan, ailesi olan ve kendi hayatı olan bir insan.

  eğer yeterli önlemlerin alındığını düşünmüyorsa, eğer hayati tehlikesi olduğunu düşünüyorsa mesleğe ara vermek en doğal hakkıdır. bakın daha sosyal, ekonomik beklentiye girmedim bile.
 • hipokrat can kurtarmak için savaşan sağlık çalışanlarının izinleri iptal edilirken milleti para uğruna tatillere gönderip covid kaptirildigini ,şiddet görmeye devam edildigini,fazla çalışıyorlar diye para veriyoruz diyip ülkede ki üniversite hastanelerinde ki asistan hekimlere vermeyip somuruldugunu, doktora gram saygı duymayip hükümetin umursamazligindan faydalanıp sağlık sistemini sömüren bır halk olduğunu gorseydi yerim yeminini de tıbbi da der kendisi istifa ederdi
 • hohoahoa hipokrat diyor bir de. ulan menzilcisinden tut, adını sanını bilmediğimiz cemaatlerin merdiven altı kurslarında yetişmiş, zihnen işidlilerden farkı olmayan bir kısım doktorların hipokrat umurunda mıdır sizce hahahaha vay amk sanki izlanda'da yaşıyor, gelmiş hipokrat diyor vay amk.
 • çok sevdiğim doktor abim diyabetli hipertansiyonlu astımlı. 60 yaşını geçmiş. her gün polikliniğinde n95 veriyolardı buna. oç başhekimi covid pol yapmadığınız için size gerek yok diye n95 işini kaldırdı. adamın her gün ağzına baktığı hastaların bi kısmı covid çıkıyor. napsın şimdi bu adam. iki tane 89 iqlu burun dışarda gezen çomarın hayatı için kendini niye feda etsin. covid polikliniği yapmıyosun diye herife fazla para filan da vermiyolar. istifa edecek tabi. istifa etmeyen de çocuk okutuyo kredi borcu vs var. yoksa belli yaş üstü tek doktor durmaz.

  hergün götten uydurulan ölüm vaka sayılarına hiç girmedim. müthiş umutlu, sevgili pıtırcıklı herşey cok iyi mesajlarıyla süreç yönetiliyor. gerçeğin yüzde 10 nu açıklayıp yüzde 100 gerçekle adamı poliklinikte başbaşa bırakıyosunuz.
 • yeminlerini sadık kalmadılar diyerek tepki gösteren, alnı secdeye giden mümin kardeşim; o maskeyi koluna değil yüzüne taksaydın, ayasofya açılışlarında ınstagrama fotoğraf atacağım diye fink atmasaydın bu insanlar ölmeyecekti.

  şimdi adama neden istifa ediyorsun diyerek sitem ediyorsun. ne yapsın? senin olmayan beynin yüzünden ölsün mü? bu laflarım sahilde, orada burada arkadaşlarıyla biralanan gerizekalılar için de geçerli.

  siz doktor değil bir tane hap bile haketmiyorsunuz.
 • savaş döneminde askerlikten istifa etmeye benzettigim durum. neyse ki türk milleti savaşçı bir millet ve istifa eden askerlerimiz olmadı ve bir vatana sahibiz.
 • iş ahlakı olmayan hekimlerin istifa etme durumudur. yönetime kızıp şöyle bir durumda gidip evde oturmak tek kelimeyle basiretsizliktir. çok daha zor koşul ve şartlarda işini yapan hekimlerden utanın. covid sonrası işe dönüşlerine tedbir getirilmelidir.
hesabın var mı? giriş yap