şükela:  tümü | bugün
 • birinin bunu bir açıklaması gerekiyor

  21 mart 2.953 test 277 vaka
  22 mart 1.738 test 289 vaka

  1200 adet az test sayısı; şüpheli sayısı azaldığı için mi, yeterli malzeme olmadığı için mi.yurt dısında devlet testi herkese mi yapıyor yoksa ateşi olana mı

  bunların cevapları geleceğimizi daha iyi gösterir bence
 • şüphelilere test yapılmıyor. hastaneye semptom (bulgularla) başvuranlara yapılıyor.

  umre'den gelen 20.000 kişiye test yapılmadı mesela.
  malzeme olmadığından değildir.

  zaten şu anda pozitif çıkanlar yaklaşık 2 hafta önce enfekte olmuş oluyorlar. şu an enfekte olanların sayısı 1236'dan kat kat fazladır yani. bunlar bir iki hafta sonra bir istatik olacaklar. yani şu anda da, sonrasında da yayılmaya devam edecek.

  sokakta dolaşanlar yüzünden yayılacak. "siz çıkmayın, çıkan çıksın zaten siz çıkmıyorsanız size bulaşmaz" diyen birkaç kara cahil görmüştüm sözlükte. sokağa çıkma yasağını istemiyoruz başlığının altında yazmışlardı. senin evde kalma süreni, ekonomini, hatta bu virüs yüzünden çalışamayacağın günleri uzatıyorlar dışarıda dolaşan her bir kişi. böyle laf anlamaz, kafasız, bencil insanlar.
 • ne kadar test yapılırsa yayılım hızı o kadar hizli kontrol altına alınır ve süreç kısalır.
  günde 2000 test yaparak bu is gitmemeli.
 • ben açıklayayım bugün pazar, diğer günlere göre az insan çalışıyor o yüzden az test yapılmıştır yarınki test sonucu yine 3 binlerde olur. yeterli mi asla yeterli değil. bizim gibi cahil insanların çok fazla olduğu ülkelerde test sayısının çok daha fazla olması gerekiyor.
 • bence ingiliz alman modelini dillendirmeden uyguluyor devlet. belki dogrusu da bu. çin gibi kapılara kaynak yapmayacaksan sokağa çıkma yasağı ne kadar işe yarar gördük italya da. ıngilterede ilk vakalar daha once ama italya yetişip katladı.
 • 1) "iyileşen hastalarda taburculuk için en az 24 saat arayla alınan iki solunum yolu örneğinin negatif sonuçlanması beklenmelidir."
  2) "tedaviye rağmen semptomlarda 48 saat sonra düzelme yoksa hastadan ikinci defa covıd-19 tanısı için 2. örnek gönderilir."
  kaynak

  bu bilgiler ışığında açıklanan test sayısının;
  - kaç tanesi yeni şüpheli hastaya,
  -kaç tanesi daha önce sonucu negatif çıkmış olan hastaya,
  -kaç tanesi pozitif tanılı ve tedavi altındaki hastaya yapılmıştır bu açıklanmalıdır.
 • bu konuda bir doktorun twitter sayfasından güzel bir açıklama yapılmış. tıklayın

  özetle "türkiye istese 20.000 test yapar ama bu enfeksiyon oranını temas sebebiyle katlar." yani çok fazla test yapmak öyle sanıldığı gibi iyi bir şey değil. ihtiyaç kadar yapmak gerekiyor.

  almanya'da test sayısı çok fazla, nüfusu bizimle aynı, yaş ortalaması bizden yüksek, ölüm bizim 4 katımız kadar. test oranı bizim iki üç katımızdan fazla. tabi bir de onlara bizden önce bulaştı.