• adam resmen 1 hafta boyunca covidli olarak gezmiş. kim bilir kaç kişiye bulastirdi.

haa ilk şüphe duyduğunda gitse de hastane zaten test yapmıyor, ateşiniz çıkarsa, nefes alışınız kötüleşirse gelin diye geri gönderiyorlar.

bir çok kişi böyle böyle geçiriyor geze geze.

bir de milletçe eczaneden kafamıza göre ilaç almaya olayımız kendimize teşhis koyma olayımız var ki, valla biz iflah miflah olmayız.
  • 34. gun editi: hastalık toparlamaya başladıktan sonra solunum sıkıntım hala devam ediyordu fizyoterapi eşliğinde solunum egzersizleri yaptım şu anda neredeyse hiçbir sıkıntı kalmadı.
    bilimsel veriler tekrar geçirebileceğimi söylediği için dikkat etmeye devam ediyorum.
    hastalığımı kısaca toparlayacak olursam normal arkadaşlarımdan ve bildiğim diğer covid pozitif çoğu tanıdıktan çok daha ağır geçirdim, tabii ki benden çok çok daha ağır geçirenlerde var. benim özellikle solunum sıkıntım çok ön plana çıktı.
    hastalığın tedavisi bittikten sonrasında da benim solunum sıkıntım devam etti 20. gün civarında artık solunumun toparlandı diyebilirim.
    hastalık kesinlikle bir grip, nezle veya normal zatürreyi benzemiyor, kas ağrısı korkunç seyrediyor. ateş günlerce düşmüyor. solunum sıkıntısı ile wc ye kadar yürüyemiyorsunuz.
    iyi dilekte bulunan, geçmiş olsun diyen, destek olan, yanımda olan herkese çok teşekkür ederim.

6.-7.gün editi: hastalığım iyiye gidiyor, otururken veya dinlenirken nefes darlığım tamamen geçti, biraz yürümede nefes darlığı oluyor sadece bu kadarının bir süre benimle devam edeceğini belirtti doktorlar, halsizlik ve yorgunluk var hala o da bir süre devam edecekmiş. bugün taburculuk talep ettim, evde buharları kendim kullanacak şekilde taburcu edecekler.
    * destek olan herkese çok teşekkür ederim, birkaç gün tünelin ucu karanlık görünse de sonunda ışığı gördüm.
    * tekrar yakalananlarda daha ağır seyredebildiği için daha koruyucu bir iyi bir yol izlemem ya da aşının bir an önce çıkmasını dilemekten başka bir çözüm yok gibi görünüyor.

5.gün editi: ivme pozitif yönde artık, nefes darlığım azaldı, daha rahat nefes alıyorum, hala çok az yürüyüşte bile nefes nefese kalıyorum ama artık durup dururken nefesim daralmıyor. tedavilerin çoğu dün bitti, nefes açıcı buharlar ve bir tane ilaca devam ediliyor.. sanırım artık atlatmaya başladığımı düşünmeye başladım. halsizlik hala devam ediyor ama nefes alabilmek çok güzel..

4. gun editi: sanırım artık yoruldum, en ağır geçen gece bu gece oldu, nefes almakta zorlanarak uyandım. buhar tedavi sayısı 2 tane yapıldı. nefes alıp vermek daha zor artık. halsizlik eşlik ediyor. tedavilerin son günü bugün. ama henüz iyi değilim, bütün tetkiklerin kontrolleri yapılacak bugün. belki yeni tedaviler eklenecek. günler uzadıkça umutsuzluk çökmeye başlıyor.

3.gun editi: kas agrilarim azaldı, bogaz ağrım da belirgin azaldı, halsizlik var ama asıl nefes darlığım devam ediyor. dün yeni bir tedavi eklendi ama henüz faydasını göremedim. yürümek wc gitmek ciddi şekilde solunumumu zorluyor. buhar tedavileri de eklendi ayrıca. bugün bir buhar daha eklenecek. artık biraz daha akciğer üzerine yoğunlaştı hastalık sanırım.

2.gün editi: son 24 saatte nefes darlığım arttı, artık 10-15 adımda bile direkt nefesim gidiyor. günün hemen çoğunu yuz üstü geçiriyorum. dün nefes rahatlatıcı buhar başlandı. * ateşim tamamen kesildi. * kas agrilarim devam ediyor, bütün vücudum agriyor. * boğaz agrisi da devam ediyor. su bile içerken zorlanıyorum. * umarım yoğun bakıma inmeden atlatırım. hayatımda daha önceden 3 kez zatürre olmustum, unutmuşum onu söylemeyi inanın hiç benzemiyor hiç.
    not: çok destek olan arkadaş oldu, hepsine buradan ayrıca çok teşekkür ederim.

1.gün editi: *bas agrisi çok arttı gün boyunca, *bogaz agrisi basladi ve su içerken bile çok zorlanıyorum. bogaz agrim bugün belirginleşti.
    *kas ağrısı çok arttı, defalarca influenza benzeri hastalık geçirdim bu kadar kas artısı yapan bir hastalık görmedim, yatakta üstüne yattığım her yerimde ağrı var, kıyafetin değdiği her yer ağrıyor.
    * nefes darlığım biraz daha arttı. nefes alırken göğsümde ağrı hissediyorum artık ve hava açlığı basladi biraz, bunu soyle tarif edebilirim aldığım nefes yetmiyor daha çok nefes çekmek istiyorum içime. * ateşim 1 kez yükseldi sadece, 5.gunun sonunda ateş düşüyor artık sanırım. *tedavilere devam ediyorlar.

üstedit: buradan ne yaparsanız yapın yine sizi bulur, onun için tedbirlere uymayın gibi bir anlam çıkarılmasın lütfen. keske daha fazlasını yapabilseydim diyorum sadece, burada yazmamın en büyük amaci da ‘hastalığı hafife almayın’ 30lu yaşlardayim ama bende zatürre-akciğer tutulumu yaptı siz kendinize çok çok dikkat edin demek icin yazdım.

evet bu gece öğrendim ve hastaneye yatışım yapıldı, çekilen akciğer tomografisinde zatürre( pnömoni) ile uyumlu bulguların olduğunu öğrendim.

herkesin basına gelebilir elbette ama ben türkiye deki ilk vakadan sonra alınabilecek en üst düzeyde tedbirler almış biri olarak çok üzüldüm. kronik kalp
    hastalığım da olması nedeniyle hastalığı geçirirsem ağır geçiririm kesin düşüncesi ile tedbir olarak,
    1- öncelikle işimi değiştirdim, direkt halka hizmet verdiğim için insanlarla temas olmasın diye sadece haftada bir iki gün is yerine gidip kimseyle pek temas etmeden işleri halledip döndüm , is yerine en son 13 gün önce gitmiştim.
    2- hiçbir yemeğe gitmedim
    3- kahve içmeye gitmedim
    4- es dost ile hiç görüşmedim
    5- dugunlere veya toplu hiçbir organizasyonu katılmadım
    6- toplu ulaşım aracı hiç kullanmadım
    7- avm benzeri hiçbir kapalı alana girmedim
    8- bütün alışverişim online market veya satıcılarla yapıp gelen üründe satıcıyı bir kez görmeden kapıya bıraktırdım en az 2 saat sonra ürünlerle temas ettim, dezenfekte ettikten sonra kullandım.
    9- aracımda yakıt alırken online ödeme sistemi ile aracın camını dahil açmadan yakıt aldım
    10- kimseden fiziksel para almadım vermedim.
    11- n95 maskenin üzerine cerrahi maske ile gezdim bütün bu süreç boyunca. bakın çift cerrahi maske değil n95 üzeri cerrahi maske ki normalde hastanın odasına girip girişimsel işlem yapacak hekimler icin bile sadece n95 takmanız yeterli deniliyor bütün dünyada.

vs şeklinde uzar tedbirlerim

filyasyon ekibiyle biraz önce yaptığım görüşmeden son 1 haftada temas ettiğim kişi sayısı soruldu: sıfır

ama corona oldum. ağır ve ciddi tedaviler başlandı.
    demem o ki sanırım gökten corona yağıyor. ya da ust katlardan balkona.
    ama sorarsanız ülkede corona pek yok.
    not: tedavi sürecini, neler yapıldığını, eksikleri va buraya not olarak ekleyeceğim.

edit1: şehir soranlar için ankara da yaşıyorum.
    edit2: bütün geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ederim sizlere.
    edit3: d vitamin düzeyim: 53 ng/ml ( >30 yeteri düzey) eksikliğim yok yani.
    edit4: maske konusunda who önerileri doğrultusunda kullandım. kesinlikle maske kullanımında yanlışlık yok. bunu enfeksiyon hastalıkları uzmanları ile 4 kez görüştüm ve o çerçevede taktım. maske takmam uygundu arkadaşlar. üstüne cerrahi maske olmasının sebebi de sık araliklarla cerrahi maskeyi değiştirip n95 maskeyi 8 saatlik kullanım periyodunda daha temiz tutmak istememdi ama hiç 8 saat bile kullanmadım n95 maskeyi. bunlarin hepsi cdc ve who önerileridogrultusunda alınabilecek üst düzey önlemlerdi.
    edit5: ateşim vardı, halsizlik, kırgınlık ve dünden beri nefes darlığı.
    edit6: özelden küfür eden arkadaşlar var, sağolun ama ne gerek var ki kufur etmeye? bana küfür edince ne geçti elinize ? hakaret edenler de var, sağolun arkadaşlar ne diyeyim ki sizlere ama cevap vermeyeceğim size.
    edit7: arkadaşlar ben de virüsün bir şekilde bulaştığının farkındayım söylemek istediğim de o zaten. dikkat edin bulaşmasın sonu zatürreyi çıkabilir yazma amacim o
  • öncelikle çok geçmiş olsun

(bkz: bir gün hepimizi corona olacağız) ve bu gerçekle yaşamayı ve bu bulaşıcı hastalıktan da kurtulmayı öğreneceğiz, tedbirler elbette önemli lakin ne yaparsanız yapın bu işini sonu bu suserin başına gelen gibi olacak.
  • balkona çıkıp havayı mı yaladın ne yaptın ?

şaka bir yana geçmiş olsun umarım atlatırsınız, bu hastalığın nasıl bulaştığını bilim net olarak açıklayamıyor düşüncesine sahibim.

çünkü otoparkta çalışan bir tanıdığım var adam zaten ölse de pek umurunda olacak tiplerden değil, hiç de maske taktığını görmedim, ellerini de yıkadığını sanmıyorum, katır gibi dolanıyor etrafta hala daha yıkılmadı. duyarsam ki bu adam covid sebepli öldü o zaman hastalığa inanmaya başlayacağım değişik bir hastalık, bilim adamlarının dediği gibi olsa istanbul'un yarısı ölüp giderdi.
  • geçmiş olsun umarım atlatırsın. geçen ay bende yakalanmıştım ve 1 haftada atlattım. dinlenme ve iyi beslenmeyle geçiyor. etkisi gripten düşük ve hafif ama insanı biraz sallayabiliyor.
  • bu kadar tedbire rağmen hasta olduysanız gerçekten çok tahlisiz bir durum. yazdığınız maddelerinin çoğunu istemeyerek de olsa içinde bulunuyoruz, ya şans eseri yaşıyoruz ya da çoktan hastalandık haberimiz yok.

geçmiş olsun, allah şifa versin
  • çok geçmiş olsun, pozitif olup farkına varmadan atlatan binlerce kişi gibi siz de atlatacaksınız.
    60 yaş üstü, hipertansiyon ve koah hastası olan, daha 5 yıl önce beyin kanaması geçirmiş canım annem de komşu çocuğundan bulaşan corona’ya yakalanmıştı, çok şükür atlattı.

16 gün sonra iyileşti.
    ileri yaştaki insanlarla görüşmeyin, dinlenin, moralinizi bozmayın.
  • çok geçmiş olsun. acil şifalar.
  • maskelerin bahsettiginiz sekilde ( n95 üzer cerrahi maske ) takılması havayi filtrelemeden kenarlardan solunmasina neden olabilir
  • geçmişler olsun. sakınan göze çöp batar ilkesi şaşırtmadı yine.

sizler gerekli tedbirleri alan birisi olarak ülkenin aydınlık yüzlerinden birisisiniz.
hesabın var mı? giriş yap