şükela:  tümü | bugün
 • sayın süreç yöneticisi sağlık bakanımızın dün yaptığı, bugün de tekrar tweet atarak yayınladığı açıklama.

  “testin gerekliliğine, şikayetlere bakarak, hekim karar verir. siz, yaptırdığınız testin sonucuna güvenerek bilmeden risk oluşturabilirsiniz. test yaptırmak yerine ne yapmalı? herkes kendini virüs taşıyıcısı kabul ederek davranmalı.”

  malesef öyle değil sayın bakanım. bu testin kime yapılacağına hekim karar veremez. bu testin kimlere yapılması gerektiğine karar verenin siz olduğunuzu biliyoruz ve bu test pozitif çıkanların temas çevresine acilen semptom göstermeden yapılmalı. ki yapıldığını iddia ediyorsunuz. ama uygulamalar da, kendi hastanenizdeki olaylar da, verdiğiniz test vaka sayıları da bunun böyle olmadığını gösteriyor.

  biz kaç gün daha virüs taşıyıcısı gibi davranabiliriz?

  evden çıkmamamızın sebebi, sizin virüs taşıyıcılarını tespit edip, izole edip virüsün yayılmasının önüne geçmeniz değil mi? amacımız virüsü kendi haline bırakıp, tüm ülkeye yayılana kadar evden çıkmamaksa bu bambaşka bir şey. bir yandan saklanıp, bir yandan düşmanı kendi haline bırakmak değil midir bu? etrafımızı tamamen sardığında ne yapacağız bu virüse karşı?

  yakalanmayın da yakalanmayın. nasıl??? çalışmak zorunda olan insanlar ne yapacak? elbet çıkmak zorunda kalacağız ve etrafımız sarılmış olacak.

  günde 15.000 test yapacağız açıklamasının üstünden kaç gün geçti. "test sayıları yetersiz, neden arttırmıyoruz?" sorusuna verdiğiniz cevap da sürekli aynı. "yarın testler gelecek 15.000 test yapacağız".

  malesef bu saatten sonra başımıza geleceklerin sorumlusu ettiğiniz bu laf ve inatla yükseltmediğiniz test sayıları olacak.

  günlük maksimum yaptığımız test sayısı sadece 5000. virüsün tüm türkiye'ye yayıldığını söylüyorsunuz, şehir başına günlük 60 test düşer. insanların %80'ine bulaşacak ve çok hızlı yayılıyor dediğimiz bu virüs için çok düşük bir oran değil mi bu?

  (bkz: ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz)

  (bkz: 26 mart 2020 esenler medipol corona virüs rezaleti)
 • tebeşir tozu içip ateşimizi çıkarmamız lazım test yapılması için arkadaşlar. ya da virüsü kapmış ölüm döşeğinde olan bir vatandaş mı olmamız gerekiyor ben anlayamadım tam olarak. bu ülke adam olmaz.
 • sizin, benim gibi sıradan vatandaşlar bir için ihtimal için geçerli olabilecek söz.

  futbolcu, şarkıcı, zengin bir sanayici veya yalaka olsaydınız belirti göstermeden istediğiniz gibi gidip test yaptırabilirdiniz.
 • sağlık bakanlığının yayınladığı rehberdeki algoritmaya göre ateş, öksürük, nefes darlığı şikayetleriniz olsa dahi

  olası vaka kabul edilebilmeniz için;

  1) belirtilerin başlamasından önceki 14 gün içerisinde siz veya bir yakınınız yurt dışında bulunma öyküsü

  2) belirtilerin başlamasından önceki 14 gün içerisinde doğrulanmış covid-19 vakası ile yakın temas öyküsü

  3) şikayetleriniz hastaneye yatış gerektirecek kadar ağır olması

  4) burun akıntınızın olmaması

  maddelerinden en az 1 tanesini karşılıyor olmanız gerekiyor.
 • virüs durumunda bile önce yandaşlara test yapılması makuldür.

  alıştığımız durum bu, bozmaya gerek yok.
 • kulüpler tüm futbolcularını tesislere toplayıp hepsine test yaptırabiliyor ama
  çifte standart
 • dünya sağlık örgütü'nün başkanı "test, test, test" diyor, bizim bakan test yaptırmak yerine ne yapılmalı onu anlatıyor. sizin işiniz yaygın test imkanı sağlamak beyefendi.
 • serdar ortaç tedbir amaçlı test yaptırmaya gidince de mi hekim karar vermiş.

  haber linki

  (bkz: sağlık bakanlığı'ndaki dostların devreye girmesi)
 • aslında hekim de karar vermiyor. çok değişik, aslında anlatılsa anlaşılması kolay ama anlatılması pek mümkün olmayan bir sebebi var bu test işinin.