şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • birçok uzmanın öngörüsüne göre bu virüs halkın en az yüzde 70’ine 80’ine bir şekilde bulaşacak. yani birazcık sosyal hayatı olan herkese eninde sonunda bulaşacak.

bulunduğum bölgede (almanya, nrw) teyitli vaka sayısı 5 bini geçti. bence italya’daki gibi iş kontrolden çıkmadan, hastane kapasiteleri dolmadan, sağlık sistemi iflas etmeden bu virüsü kapıp, bağışıklık kazanmak en iyisi. bu nedenle herhangi bir koruyucu önlem almamaya karar vermiştim. bir süredir toplu taşımayı yoğun bir şekilde kullanıyorum. tek başıma yaşadığım için evde kimseye bulaştırma ihtimalim yok. toplu alanlarda da insanlara bulaştırmamak için insanlardan uzak duruyorum.

bugün itibariyle boğazda hafif öksürük eşliğinde ateşim çıkmaya başladı. evde vitamin, yiyecek, içecek ve ilaç stoğum tam. parasetamoller de hazır bekliyor. corona hafiften baş göstermeye başladı. planım 4-5 gün içinde mücadeleyi kazanmak.

not: riskli yaş grubuna giriyorsanız, daha önce ağır bir hastalık geçirdiyseniz, aşırı sigara kullanıyorsanız, yaşlı insanlarla beraber yaşıyorsanız veya bir şekilde riskli kişilerle münasebetiniz oluyorsa böyle bir şey tehlikeli olabilir. benim bulunduğum yaş grubunda ölüm oranı binde 2. bu sıralar kimseyle münasebetim yok. ben de hazır iş yerleri tatil olmuşken hastalığı kontrollü bir şekilde atlatayım dedim.

edit: yaş 30, düzenli spor yapıyorum, fazla kilom yok ve sağlıklı besleniyorum. ilk belirtiler vücut sıcaklığının yükselmesi ve boğazda gıdıklanma hissi ile birlikte hafif öksürük oldu. kimseye bulaştırma riskim yok, evde kendi kendime karantina uyguluyorum. zaten riskli grupta değilseniz çoğunlukla hastalığı evde kendi kendinize atlatmanız bekleniyor. bu virüs dünyanın sonu değil. çin’de yaşayan bir arkadaşım bir haftada atlattı. ondan gerekli bilgileri aldım. yani ne yaptığımı biliyorum, kimseyi riske atmıyorum. 3 hafta boyunca yetecek kadar erzak stoğum var.

bir tanesi beni emniyete şikayet etmekten bahsetmiş. neyin kafasını yaşıyorsa. boris johnson da doğal bağışıklık kazanmak gerek dedi, onu da bi zahmet mi6’e şikayet et. ayrıca merkel de hastalık almanya’da 50 milyon kişiye bulaşacak, binlerce riskli grupta yer alan kişi ölecek, biz sadece süreci yavaşlatmak istiyoruz dedi.

hastalığı bir kez atlatmanın bağışıklık kazandırdığına dair bilimsel araştırmalar:
    https://www.livescience.com/…coronavirus-study.html
    https://www.biorxiv.org/…0.1101/2020.03.13.990226v1
  • birinin ona bağışıklık diye bir şeyin olmadığını söylemesi gereken yazar beyanı.
    edit: ha deyince covid-19 bağışıklığı kazanacağınızı mı düşünüyorsunuz arkadaşlar nedir?
  • birinin bağışıklık diye bir şey olmadığını düşünenlere bağışıklık diye bir şeyin olduğunu söylemesi gereken durum.
  • (bkz: mantıklı)
  • bakınız çocukken 3 kere havaya atılıp 2 kere tutulmanın sonucu.
  • zaten bağışıklığın varsa hastanelik olacak noktaya gelmeyebilirsin. hastanelik olduysan ölüm riskin var demek. yani hastalığın zatürreye çevirmediyse, hastane de seni kabul etmeyecektir. illa olmayan riski oldurayım da alayım diyorsan buyur, darwin ödülleri bu sene bolca dağıtılacak.

hiçbir mantığı olmayan konunun tartışılmasıdır.
  • ben de böyle düşünmeye başladım. hazır vaka sayısı tavan yapmamışken ve de gençliğime güvenerek atlasam da rahatlasam mı diyorum
  • böyle bir manyaklık olamaz dediğim hadise. umarım şaka yapıyordur
  • ilk zamanlar ben de düşündüm. ancak, virüs eğer mutasyon geçirirse yeniden yakalanma ihtimaliniz yüksek. mutasyon geçirmemiş halinde bile, görece az da olsa yakalananlar var, sayının artmayacağının hiç bir garantisi yok. ciğerlerinde yok yere tahribat yaratacak.

edit: 1 kişinin bile yeniden yakalanması ve mutasyon ihtimali, ihtiyatlı olmayı gerektirmektedir. ayrıca "bir an evel yakalanayım diyerek tedbiri elden bırakabilecek insanlar, ciddi anlamda "toplum sağlığı için tehlike oluşturmaktadır.
  • mutasyon bunu yeşillendirdi