şükela:  tümü | bugün
  • ingilteredeki 18 yaşında genç

iranda 6 yaşındaki virüsden ölüm

dün ingilterede 21 yaşındaki sağlıklı kız

1 saat kadar önce fransa pariste yaşamını yitiren 16 yaşındaki genç

dsö sürekli koronavirüsün sadece yaşlıları tehdit etmediği, gençlerde de ağır seyreden vakalar olabileceği, hatta bunun ölümle sonuçlanabileceği belirtiyordu son günlerde.
    bizim bakanda son günlerde gençlere yöneldi söylemlerinde dünyadaki örnekleri görüp.
    virüs kronik yaşlı ayırmıyor ve yeniden enfekte meselesi var.
    gereken en sert önlemler alınmalı çin gibi kökünü kurutmak için.

diğer aynı bir çok vakalar için (bkz: #104247303)
  • nereden gençleri öldürmediği kanısına vardın ki
    sadece yaşlıları daha kolay öldürüyor
  • dünyada 525.000 vakada 10 yaş altı ölüm oranı yokken iran nasıl bir sağlık yöntemi uygulamış şaşırtıcı.
  • hiç tadamadan dünyayı gitmekte üzer beni doğrusu. daha yapacak bi sürü hatam var benim.ögreneceğim birçok şey:(

cidden yaşlısı da genci de dikkat etsin ve bi an önce bu kabus bitsin.

ben biraz teoman - çoban yıldızı dinleyeyim.
  • "30 yaş altında %0.2 oran var, korkmayın." diyenlere gösterilmesi gereken haberlerdir.

binde ikilik oran azımsanacak bir oran değil.
  • "bağışıklık sistemi" düşükse genç de olsan kurtulma ihtimali azalıyor. belki bilmedikleri hastalıkları vardı. ama hastaneye bile gitmediler. belki başka bir hastalıktan bağışıklık sistemleri düşüktü. örneğin ciddi bir grip geçirmişlerdi. belki ikinci kere coronavirüse yakalandılar.

gençlerin öldüğünü gizlediklerini sanmıyorum. zira gördüğümüz gibi hep yaşlılar ölüyor. bir iki ülke illa ki gerçek istatistikleri paylaşır, gençlerin de sıkça öldüğünü gözümüze sokardı. tüm dünyanın istatistikler ortada. ancak gençler arasında da zayıf olanlar var.

veri aralığı çok geniş ve şu an bu konuda araştırma yapmak zor. kimisi alkoliktir kimisi bilmiyordur ama aids'tir kimisi sigara içicisidir bazıları uyuşturucu kullanmıştır vb. vb. gençlerin nasıl bir hayat yaşadığını tespit etmek çok daha zor. belki doğuştan genetik hastalıkları vardı ama bilinmiyordu. teker teker otopsi yapılacak bir süreçte değiliz şu an.
  • grip geçirirken bu hastalığa yakalanırsanız genç de olsanız büyük tehlike. zira bağışıklık düşüyor.
  • şu amına koduğumun virüsünde iki şey neden bastıra bastıra tekrarlanıyor anlamıyorum?
    `1) en çok yaşlılar etkileniyor
    `2) gençler hafif atlatıyor.
    arkadaş bu virüs herkes için tehlikeli.herkesi aynı derece etkilemeyebilir fakat herkes en ciddi tedbirleri almalı ki virüsün bulaşmasını önleyelim nokta.

edit:kelle paça için diyenler de çorbacıdan çıkmasınlar.
  • bunlarin cogunun hatta hepsinin altta yatan saglik sorunlari oldugunu dusunuyorum.

ingiltere'deki 18 yasindaki genc zaten baska bir nedenden hastanede yatmakta imis ve olum nedeni covid-19 degilmis.

iran'daki cocuk ve fransiz kizin saglik sorunlari var mi yok mu bilinmiyor, bilgi verilmemis.

ingiltere'deki kiz icin ailesi saglik sorunu yoktu demis ama belki henuz teshis konulmamis bir hastaligi vardi bilemeyiz.

gencler tabii yine dikkat etsin ama istatiklere baktigimizda hastaligin cok az genci oldurdugunu onlarin da ciddi saglik sorunlari oldugunu goruyoruz.
  • hicbir saglik probleminin olmadigi senin bunyenin cok kuvvetli oldugu anlamina gelmez.