şükela:  tümü | bugün
 • avustralya'dan bildiriyorum.. hava 35 derece virus son hiz yayiliyor, ulkede siki yonetim var.. yani pek inanmayin, tedbiri elden birakmayin, sokaga mecbur kalmadikca cikmayin..
 • yüksek sıcaklıkların yeni koronavirüsü etkili bir şekilde öldürüp öldürmeyeceği belirsizliğini koruyor. yeni bir virüs olduğu için bunu kanıtlayan bir araştırma yok.

  ancak, 2002-2003 yıllarında küresel bir salgına neden olan sars koronavirüsünün who'ya göre 56 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda öldürüldüğünü biliyoruz.

  teorik olarak, covıd-19 virüsü - koronavirüs ailesinin sars ve mers de içeren bir parçası - sıcaklığa duyarlıdır. tüm virüsler, kapsid adı verilen bir protein kabuğunun içindeki bir nükleik asit molekülünden oluşur. koronavirüs gibi bazı virüslerin, kabuğun dışında bir dış zarı vardır. bu membran ısıya nispeten duyarlıdır.

  2003 sars salgını sırasında, virüsün yaklaşık 300 kişiyi öldürdüğü hong kong'daki her 1 santigrat derece için, doğrulanan vakaların sayısı 3.6 azaldı. buna rağmen sars salgını 8 ay sürdü.

  sars ve covıd-19 arasındaki farklar yeni virüsün esnekliğini tahmin etmeyi zorlaştırmaktadır. sadece ateşi olan hastalar tarafından başkalarını enfekte edebilen sars'ın aksine, covıd-19 olan insanlar herhangi bir belirti göstermeden hastalığı yayabilir ve salgını kontrol etmeyi çok daha zorlaştırabilir.

  ancak yakın tarihli bir çalışma covıd-19'un sars'den çok daha bulaşıcı olduğunu gösterdi. tıbbi araştırma arşivi biorxiv tarafından 15 şubat'ta yayınlanan çalışma, yıllardır sars ve mers gibi farklı koronavirüs tiplerini araştıran texas üniversitesi araştırmacısı jason mclellan tarafından yönetilen bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

  sıcaklık yükseldikçe, koronavirüs havada yüzer veya yüzeylere yapışır - her ikisi de sadece kısa bir süre hayatta kalabileceği yerler. ancak vücuda bir kez girdiyse, enfekte etme yeteneği sıcak havayla azalmaz.

  https://asia.nikkei.com/…avirus-scientists-not-sure

  https://factcheck.afp.com/…oronavirus-disinfectants

  edit:
  gelen kutusu » @la gazzetta dello sport

  çalışmaya göre 3 ila 13°c arasında olan bölgelerde maksimum koronavirüs iletimi sayısı meydana gelmiş. buna karşılık, ortalama sıcaklıkları 18°c'nin üzerinde olan ülkeler, toplam vakaların% 5'inden daha azını görmüş!

  https://www.technologyreview.com/…h-warmer-weather/
 • bu baslikta da izah ediyim durumu. burda olay sadece sicaklik degil. asil virusun etkisini azaltacak olan gunesten gelen sicakliktir,yani gunesten gelen isinlar. gunes isiklari dik bir aciyla vurdugunda virusun cansiz yuzeylerde yasama suresini 80% oraninda azaltacak. yani su bir gercek ata sozleri her zaman hakli cikiyor. gunes girmeyen eve doktor girer.
 • olmayacaktır. ancak azalacağı oldukça aşikar görünüyor. güneş ışınları virüsün yüzeylerde yaşama oranını oldukça düşürecektir. konu sıcaklık değil, güneş ışınlarıdır.

  karşımızda singapur örneği var. neredeyse yarısı çinli olan ve çin ile sürekli seyahat süreci içinde olan bir ülkede vaka sayısı 455 ve ölü sayısı 2. bunun en temel nedeninin bu ülkede yaz mevsimi olması olduğunu düşünüyorum. benzer şekilde avustralya'da da vaka sayısı 1353 ve ölü sayısı 7.
 • virüsler genel olarak kışın daha etkilidir. zira dışında bulunan yağ tabakası katılaşır ve dışarda daha uzun süre kalmalarını sağlar.

  bu virüs yeni ancak abisinden biraz bir şeyler biliyoruz. sars’ta son görülen enfekte vaka haziran 2003’tü. bu sars’a göre çok daha hızlı yayılıyor. o yüzden bitmez ama grip vakaları gibi azalır ve doğrudan temas ile yayılmaya devam eder. dolaylı bulaşma sıfıra yaklaşır.
 • abilerim, ablalarım, romalılar, yurttaşlar bakınız. "virüs vücutta yaşayabiliyor, vücut 37 derece, demek ki sıcak havada yok olmayacak" çok yanlış bir yaklaşım. virüsler yapıları gereği konak hücreye girene kadar canlılık belirtisi göstermezler ve dolayısıyla teknik olarak ölemezler. ancak çevresel etkenler nedeniyle bütünlüklerini kaybeder ve dağılırlar, yani "ölürler" diyebiliriz. zaten bu tip virüslerin hücre dışında aktif kalabilme süresi sınırlı, bu süreden sonra dağılır ve biyokimyasal madde harabesi haline gelirle.

  burada bahsedilen "sıcak havalarda yok olma" meselesi salgının bitmesi. yani virüsün yayılma hızının düşüp tehdit oluşturmayacak sayılara gerilemesi. yoksa hava 25 derece oldu mu bütün ülke otomatik dezenfenkte edilmiş olmuyor. yayılma hızının düşme sebebi ise hem uv radyasyonunun yapılarını bozması hem de sıcak ve nemli havada virüsün daha az tutunabilmesi sonucu daha kısa mesafelerde etkin halde kalabilmesi.

  sorunun cevabına gelecek olursak, coronaviridae ailesinin diğer üyelerinde (grip vs) sıcak havalarda buna benzer davranışlar gözleniyor fakat covid-19 havaların ısınmasına nasıl bir tepki verecek henüz tam olarak bilen yok. dolayısıyla bekleyip görmenin dışında kesin bir cevap verilemez.
 • (bkz: #103954210) şu entry'de yazar arkadaş avustralya'da durumun farklı olmadığını söylemiş ama benim takip ettiğim kadarıya arada ciddi fak var...

  aşağıdaki adresten karşılaştırırsanız

  https://interaktiv.morgenpost.de/…schland-weltweit/

  27 ocakta almanya'da vaka sayısı 1 iken avustarlya'da 5
  bugün ise almanya da 24.000 iken avustralya'da 1100... resmen yayılmamış!!!

  tahminimce avustralya'nın bu kadar tedbirli olmasının sebebi biz kuzey yarı kürede yaza girerken onlar kışa giriyor! yani biz avantajlı döneme ilerlerken onlar dezavantajlı olacaklar bu yüzden de tedbir alıyorlar.

  edit: sıcak yerlerde yok olmuyor ama yayılma hızı ciddi daha düşük... sebebini bilmem, uzman değilim... sadece haritada gördüğümü söylüyorum.
 • dolaylı bulaşması sıfıra inecektir. ancak direkt temas yoluyla bulaşmaya devam eder.
 • ya bıktık vücut sıcaklığında yaşayan bir canlı hava sıcaklığında ölmez lafını duymaktan.
  bilale anlatır gibi anlatayım mı neden haziranda bitmesini tahmin ediliyor.boşa sars-cov-2 demiyorlar bu virüse sars virüsüne yüzde 90 benzeyen bir virüs olduğu için sars hastalığı da kışın başlayıp haziran ayında hemen hemen ortadan kalktığı ve yüzde 90 da benzerlik gösterdiği için yazın biteceği tahmin ediyorlar bakın adı üstünde tahmin.
 • oha gerçekten inanamıyorum. vücut sıcaklığında yaşayan virüs o zaman sıcakta ölmez yazanlar var. gerçekten ciddi misiniz?