şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • amerika hastalık ve korunma merkezi 2.dalganın daha kötü geçebileceğini söylemiş. 2.dalga ise grip mevsimine denk gelecekmiş. tedbiri elden bırakmamak gerekir bir rehavet acıya dönüşebilir. evde kal,uyarıları dikkate al,kendini ve etrafındakileri koru. siyah maske takma
 • birinci dalgayı atlatan bir tane ülke mi var? birincisini atlatırız, hiç vaka gözükmez ve aylar geçer ikinci dalga o zaman konuşulur, bunu neden konuşuyorlar anlamıyorum.
 • covid-19'un tedavisi için aşı bulunmaz ise, toplumsal mesafe ve hijyen önlemleri alınmaz ise ikinci dalga tehlikesi olabilir.

  bununla alakalı yabancı basında birçok makale mevcut.

  bu konuda kişisel olarak tüm hijyen önlemlerini almamız, toplumsal mesafe kurallarına uymamız gerekiyor. kapalı ortamlarda fazla kalmamamız, vücut direncimizi yüksek tutmamız şart.

  https://www.bloomberg.com/…lready-a-worry-quicktake
 • ikinci dalga diye kastedilen sey tedbir eksikligi nedeniyle vaka sayilarinin aniden artmasi degil dogal gelisimi itibariyle virusun ikinci kez pandemi yaratmasidir ve sonbaharda olacagi nerdeyse kesindir (bkz: fauci'nin demeci). daha tehlikeli mi olur, kac can kaybedilir, bilinmiyor. onceki pandemi 100 yil once oldu. onla ilgili elimizdeki veriler yeterli degil. kac dalga oldugunda dahi uzlasamiyorlar. kac kisinin oldugu de belirsiz. ote yandan 2. dalgada virusun mutasyona ugradigi ve daha olumcul hale geldigi konusunda bir uzlasi var. c19 icin a$i yok, gordugum kadariyla ilac yok tedavi yok. elli yerde elli farkli tedavi deneniyor. deneysel isler yapiyorlar. almanlarin dedigi gibi ya ilacsiz iyilesirsin ya da ilaclara ragmen. yani ikinci veya ucuncu dalgada isler ters gider vay halimize.
 • sonbahar gibi ortaya çıkacaktır.. 2021 ocak ya da şubat aylarında biter. insanları yıl sonuna kadar evlerinde tutamayacakları için ekim ya da kasım'a kadar bir gevşeme süreci olacak ki zaten bu başladı. sonra yavaştan ölüm sayıları ile vaka sayıları artmaya başlayacak ve hoop 2. dalga hoşgeldin. bu sefer kışı evde oturarak geçiririz.

  ayrıca herkes evde olsa 2. dalga için pek bir dayanak olmaz. insanlar doğal olarak diyecek ki "ulan kaç aydır evdeyiz ne 2. dalgası?" ama yaratılacak gevşeme sonrası bir neden olacak.. denilecek ki "insanlar hijyen kurallarına dikkat etmedi ve ayrıca virüs mutasyon geçirdi artık daha ölümcül" hobaaa. tekrar sığınaklara
 • yahu bırak allah aşkına. millet sokaklarda fink atıyor. çarşı pazar tıklım tıklım. bir maske var ağız-burun yerine her yere takılıyor; kiminin çenesinde, kiminin alnında... bazısında hiç yok ki onlar da kıçına takmış muhtemelen görmüyoruz. bu hatayı yapan da müşteriden daha ziyade esnaf. ulan o maske sen konuşurken tükrüklerin saçılmasın diye var, e sen tezgahın önünde sağa sola bağırıyorsun. ne oldu tezgahtaki ürünler hep senin salya sümüğünle kaplandı. neyse ki eldiven var değil mi o kafanı kaşıdığın, para tuttuğun, mal sattığın all in one eldiven. yaptırımlar uygulansa millet mum gibi olur da işte arada haberlerde bir iki ceza yazıldı deniyor geri kalan vatandaş laylaylom derdinde hâlâ.

  haftasonunda dışarı çıkmayınca geçip gidecek sanılıyor heralde. covid dalgasını çıkarıp insanların yüzüne yüzüne vurmadan akıllanmayacaklar. artık 2. dalgasını mı çıkarır 3. dalgasını mı çıkarır bunu zaman gösterecek. şimdilik ilk dalgayı çıkarıp masaya vurdu.
 • güney kore' de başlamış olan. hükümet kısıtlamaları kaldırınca seule bağlı itewon'da gece klubünde pozitif bir cluber arkadaş 54 kişiye bulaştırdı. tekrar kapatıldı eglence merkezleri.
 • türkiye'yi asla vurmayacak olandır, daha doğrusu vursa bile haberimiz olmayacak olandır. futbol takımlarında bile bugün açıklanan toplam 50 vaka varken tüm türkiye'de 1500 vaka olduğuna inananlar için asla varolmayacaktır. ama mantık çerçevesinde düşünenler zaten daha ilk dalgada bile peak noktasında olduğumuzun gayet farkında. aman ekonomimize zarar gelmesin diye dondan sallama rakamlar ile 1500'e sabitlediler vaka sayısını. sokağa çıkmayın derken bile samimi değiller, sokağa çıkıp ekonomiyi canlandırmanız en büyük dilekleri. yarın 80 milyon sokağa çıksın yine 1500-2000 arası vaka açıklayacaklar.
 • olursa şaşırtmayacaktır. hatta arttırıyorum olmazsa şaşırtacaktır ancak haberimiz olacak mıdır? o kısmı muamma...

  (bkz: 14 mayıs 2020 marmaray sosyal mesafe rezaleti)

  (bkz: 15 mayıs 2020 ortalıkta maskesiz dolaşanlar)