şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bu kaçınılmaz bir sondu. insanoğlu kendi zevklerinden vazgeçemediği sürece bu gibi şeyler hep olacak.

  bunun adına doğal seçilim diyoruz. zevklerini erteleyebilenler, ertelemesi gerektiğini akıl edenler hayatta kalırken diğerleri elenecek.
  doğa bunu istiyor.

  ama dört kolla tıp bilimini geliştirince ne oluyor? salakları yaşatmış oluyoruz. mesela salak bir tanesi bu dönemde kaçak gazinoda eğlenceye gider, hasta olur, hastaneye yatırılır ve tedavi altına alınır. zeki bir birey kanser hastasıdır ancak hastanede yer yoktur. neden? çünkü doğanın işine burnumuzu sokuyoruz.
  eleneceklerin elenmesi gereklidir.

  ekleme:
  düşünsenize babanız gece fenalaştı ve hastaneye götürdünüz. ancak yer olmadığını söylüyorlar. neden? çünkü dün gece bir tane piç kusuru karantinada olması gerekirken ev partisi vermiş. partide bulaşanlar yatırılmış hastaneye.

  evet belki ben yanlış düşünüyorumdur ama birisine hiç çekinmeden "oksijen israfısın" diye hakaret ettiklerimiz gerçek anlamda "tıbbi gerek israfı" olarak karşımıza çıkabiliyor.
  bu işten çok ucuz atlatıyorlar.
  akılsızlıkları yanlarına kalınca kendilerini akıllı zannediyorlar.
  bir depoda gazino kurup iğrenç ortam, iğrenç müzikler ve iğrenç insanlarla göbek atarak "eğlenen" birinin bu hastalığa yakalandığı zaman tıbbın o bireye emek harcaması gereksiz.
  bunlar maddi anlamda tespit edilmesi zor durumlar o yüzden tıp herkese yardımcı olmalı ama işte keşke tespit edilebilir olsaydı.
 • başlayıp başlamadığını bilmiyorum ama çevremden anlatayım:

  yaşadığım yerde uzun süre hiç vaka görülmedi, sonra görüldü ve maalesef biri de vefat etti ama yine bir süre artış olmadı. 2 hafta önce çok çalışanlı bir fabrikada görülünce hızla yayıldı ve fabrika geçici olarak kapatıldı. şu anda ilçede 300 küsür vaka olduğu söyleniyor.

  işyerimde geçen hafta bir arkadaşı hiç dairede görmedim. arefe günü pozitif olduğunu öğrendik. meğer önceki cumadan beri iştahsızlık ve halsizlik çekiyormuş. geçen hafta başında da müdürden izin alıp eve gitmiş.

  o arkadaşın sık görüştüğü oda arkadaşım ise arefe günü tat ve koku hissizliği yaşamış. bayramda test yaptırınca pozitif çıkmış. oda arkadaşım olduğu için temaslı olarak beni de belirttiğinden şu anda 14 günlük ev karantinasındayım. herhangi bir şikayetim ya da belirtim yok çok şükür.

  ben maske takma zorunluluğu olduğundan beri ev dışında sürekli maske kullanıyor ve işyerinde de arkadaşlarımı maske takmaya zorluyordum. özellikle ilk hasta olan arkadaşımı gün içinde birkaç kez uyarıyordum. maalesef yeterli olmamış.

  üçüncü vaka olarak yine bir oda arkadaşım arefe günü işe gelmemişti, uzun süredir grip olduğunu söylüyordu. onun testi de dün pozitif çıkmış. üçünün içinde en ağır geçiren de bu arkadaşım maalesef.

  gelelim aileme. ailem malatya'da yaşıyor. kızkardeşim yaklaşık 1 haftadır hastaymış (uzakta olduğumdan bana pek söylemezler kötü durumları). yüksek ateş, halsizlik vs. şikayetiyle özel hastaneye gitmişler (eve en yakın ve sürekli gidilen hastane), "bizim yapacağımız bir şey yok, üniversite hastanesine gidin" denilmiş. ambulansla turgut özal tıp merkezine giderken muhtemelen serinlik nedeniyle ateşi düştüğünden "buraya neden geldiniz, bir şeyiniz yok" denilerek eve gönderilmiş.

  taksiyle eve dönmüşler (ki tıp merkezi evlerine bayağı uzak, şehir dışında ve annemlerin rahmetli babamdan kalan dul maaşı dışında herhangi bir gelirleri olmadığı gibi evleri bile kira). ancak şikayeti geçmediği gibi daha da kötüleşmiş. üstüne annem de rahatsızlanmış.

  annem, normal şeker ve kolesterol düzeyi bizler için yüksek denilecek bir seviyede olan 67 yaşında bir kadın. rahatsızlıkları ve diş sorunu nedeniyle doğru dürüst yemek yiyemez, çoğu öğünü yoğurt ve ekmekle geçirir.

  diğer kızkardeşim ambulans isteyince "kendi imkanınızla hastaneye gidin" denilmiş. imkan derken daha önce bahsettim, maddi durumları çok zayıf. ailede ben hariç kimsenin arabası ve hatta ehliyeti bile yok. taksici çağırdıklarında haklı olarak "ya koronaysanız" diyerek gelmemiş. komşular götürmek isteyince de bizimkiler onlara zarar gelmesin diye istememişler.

  bayramın 2. günü durumları kötüleşince yine ambulans çağırmışlar ve ikisini de hastaneye götürmüşler. hastanede kızkardeşime bir, anneme iki serum verilip, ilaç yazılarak eve göndermişler. ancak iştahsızlıktan yemek yiyemedikleri için ilaçları da içememişler.

  bugün annem daha da kötüleşmiş. taksiyle yine o özel hastaneye gitmişler. testlerden sonra beklerken doktor kardeşime "korona şüphesi var, biz bir şey yapamayız, taksiyle başka hastaneye götürün" demiş. annem hastane dışında beklerken abim maalesef olay çıkarmış "neden ambulansla göndermiyorsunuz" diye ve sonuçta polisin devreye girdiği bir kavga çıkmış. o sırada kardeşim 112'den ambulans istemiş ve ambulans gelip hastane kapısından annemleri almış.

  devlet hastanesinde anneme yeniden testler yapılmış, uzun bir beklemeden sonra 5 günlük ilaç verilip, "şüpheli vaka" teşhisiyle eve gönderilmiş. "bizimle işiniz kalmadı, 5 gün sonra evinize yakın sağlık merkezine gidin ve oranın talimatına uyun" denilmiş. test sonucu yarın belli olacakmış. annem şimdi hasta olan kızkardeşim, diğer kızkardeşim ve iki küçük yeğenimle evinde.

  bir ay önce çevremde hiç vaka yokken şimdi ben karantinadayım, çevremde bir çok pozitif vaka var ve ailemde de muhtemelen birden fazla vaka çıkacak. 2. dalga gelmediyse bile böyle giderse bugünleri mumla arayacağımız bir dalga olacak demektir.
 • insanoğlu bir şekilde bu virüsle hayatını devam ettirmek zorunda değil. hükumet bu yüzden var. devlet bu yüzden var. her türlü önlemi, her türlü tedbiri almak zorunda. gerekirse pandemi süresince maaşları devlet ödeyecek, bu kadar basit. ödeyemezse de siktir olup gidecek. sakın "devam etmemiz lazım" "geçtiğimiz iki ayı telafi etmek için herkes var gücüyle çalışacak" diyen orospu çocuğu patronlara bakmayın. olması gereken bu değil. sizi öyle bir alıştırmışlar ki, şu durumu bile normalize ediyorsunuz. etmeyin.

  edit: muhahahahaha adamlar delirmiş. kimse çalışmazsa, tedarik durursa, üretim olmazsa, elektrik su olmazsa nasıl olacakmış mış mış. yahu bu dediğimden bu mu anlaşılıyor? adam sms'le kaç milyon lira topladı, ne tür bir yardım etti sana, 5 tane dandik maske göndermek hariç? sen sanıyor musun ki şu pandemide herifler ihtişamından ödün veriyor? hani nerede sosyal devlet? hani nerde şirketlere, kobilere yardım? elin almanı, amerikalısı nasıl açıklıyor trilyon dolarlık euroluk yardım paketleri, hani nerde senin devletin angut?
 • neyi bitiriyorsunuz anlamadım ki? tespit edilen son hasta iyileşince hayatımızda bu virüs olmayacak mı? grip bitti mi mesela?

  artık hayatımızda yeni bir virüs ve hastalık var. kişiden kişiye geçtikçe etkisini azaltan, zamanla normalleşecek bir virüs.

  sağlık sistemi kitlenmesin diye tüm dünya belli başlı önlemleri aldı ve bitti. geçmiş olsun. sen yine tedbirini al ama bir gün herkes bu virüsü kapacak belli oldu.

  edit: virüsün etkisinin azalmasına dair yorumum, virüsün insandan insana geçerken etkisini kaybetmesine değil, sürü bağışıklığına katkı sağlayarak virüs ve hastalığın etkisini kaybetmesine/azaltmasına dair tahminim içindir. tüm uzmanların mutabık olduğu çözümlerden biri bu şekilde sürü bağışıklığı kazanılmasıdır.
 • hala geliyor diyen var ya. arkadaş bin kere söylendi bir pandemide 2. dalga olabilmesi için önce 1. dalganın sıfırlanması lazım. biz daha sıfırlamayı bırak 1. dalgada binin altına inemedik. ne dalgasından bahsediyorsunuz.
 • ekonomi kaldırmayacağı için televizyonlarda izlemeyeceğimiz dalga.
 • ilk dalga bitmedi daha. bir sakin olun; davul zurna sesi geliyor derinden!
 • ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı ilan edip kurban bayramında sırf gelenek görenekler kurbanlar kesilsin diye yasak ilan etmeyip bu duruma getirenlerdir sorumluları..

  dalgalardan dalga beğenin şimdi..

  edit : mesaj kutum bol bol sövgü dolmaya başladı. tatile gidenler de el öpmeye bayramlaşmaya gidenler de vapur iskelelerinde adalar vapurları için kalabalık oluşturanlar da avşa adalarında çeşme de bodrum da bir çok tatil yerinde de sosyal mesafe ve temizliğe önem vermeyenler de bundan sonra ki sonuçların ortağıdır.. yüzlerce sebep sıralayabilirim.. lütfen eleştiriniz var ise saygı çerçevesinde olsun..
 • devletler ölen ölecek kalan sağlar bizimdir moduna geçtiler batmamak için.

  insanlar ise normalleştik sandılar.
 • birinci dalga bitmediği için, ikinciyi konuşmak için daha yolumuz var.

  camdan baktıkça aklımdan tek şey geçiyor. evet, bir tek ben evde oturuyorum. bu kafayla anca kendi dalgamıza bakarız.