şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bu daha 1. dalga, aşı bulunmazsa eğer siz kışın görün 2. dalgayı.

  olay şu yazın bağışıklık sistemi güçlenir bağışıklığımız kışın zayıf olduğu için bu kış hastalığıdır daha çok.

  ben esas kasımdan sonra olayın seyrinin değişeceğini düşünüyorum. umarım yanılırım.
 • yakında bütün hastahaneler pandemi hastahanesi olarak ilan edilecek. yazın bunu bir yere.
  amcam hekim onunla konuştum. anormal artış var acile gelenlerde dedi.

  tanım : dalga değil tsunami olacak olandır.
 • günlük vaka başlığına yazmıştım buraya da yazayım:

  ekşici pandemi uzmanları daha iyi bilir tabi ama ben bu artışların istenen bir durum olduğunu hatta olması gerektiğini düşünenlerdenim. neden? açıklayayım hemen.

  vaka sayısını ülke içinde sıfıra indirme şansı var mı? var. peki sürdürülebilir mi? değil. neden değil? çünkü dünyada sadece türkiye’de yok bu virüs, her ülkede var. uçuşları açtığın zaman enfekte insan gelecek ve tekrar yayacak.uçuşları açmama gibi bir şansımız yok çünkü ekonomi. o zaman sıfır vaka bir seçenek değil.

  aşının ne zaman bulunacağı, bulunsa bile başarılı olacağı, başarılı olsa bile uzun süreli bağışıklık sağlayacağı meçhul. normale dönmek için aşıyı hiç bir ülke bekleyemez. hiç bir ülkenin öyle bir ekonomik gücü yok. dolayısıyla normale dönmeme gibi bir seçeneğimiz de yok.

  aşı ilaç, iyi yönde mutasyon vs olmadığını varsayarak konuşuyorum, 80 milyonda kaç kişinin bu hastalıktan öleceği şu an bilinmese bile belli, diyelim ki x kişi. bu x kişi 2 sene içinde yavaş yayılmayla mı ölecek yoksa hızlıca yayılmayla kısa sürede mi ölecek? şu anda ülkelerin verdiği karar bu aslında. bir çok ülke bu sürecin hızlı olması gerektiğini düşünüyor, nedeni de çok basit, ekonomi. evet evde oturduğumuz yerde ahkam kesmek çok kolay ama ekonomilerin bekleme lüksü yok. hastane kapasiteleri aşılmadan bu iş olabildiğince çabuk sonuçlandırılmalı. romantik düşünmeyi bırakmalıyız artık, evet keşke devletlerin gücü olsa da herkese 2 sene evden çıkmadan bakabilse ama bu mümkün değil.

  ekonomisi bizden kat kat iyi ülkeler bile bizden önce normalleşmeye başladı, onlar sevmiyor mu vatandaşını, seviyor tabi ki. ama totalde ekonominin dönmesi çok daha önemli çünkü bu işi geciktirmek -acı ama gerçek- ölecek insanların sayısını azaltmayacak ya da ölenleri geri getirmeyecek.

  sen kimsin diyenler olacaktır, 35 yaşında kronik hastalığı olup risk grubunda ama evden çalışabilme imkanı olan belki de şanslı azınlık içinden biriyim. evden çalışma başladığından beri de dışarı çıkmadım çünkü risk grubundayım. benim dışarı çıkmama ve aşı, ilaç, virüsün zayıflama gibi olayları bekleme lüksüm var ve devlet çıkabilirsin dedi diye dışarı çıkmayacağım. zaten olması gereken de bu. risk grubunda olmayanların bağışıklık kazanıp risk grubundakilerin ev hapsi süresini kısaltmak. ne kadar çabuk toplum bağışıklığına ulaşırsak ben de o kadar kısa sürede dışarı çıkma imkanı bulacağım.
 • haftaya mallığımızdan dolayı bu durumu evimizde bol bol düşünme fırsatımız olacaktır sokağa çıkma kısıtlamasında.
 • bu hastalık bu dönemde artacak bu iki iki dört ama bunun en büyük sorumlusu, devlet değil kimse kusura bakmasın...

  ahmak gibi aptal gibi iç içe giren, korunmadan insan içine çıkan dangalaklar bu salgının en büyük sorumlusu...

  iş icabı dışarı çıkanları ayrı tutuyorum ama sırf zevk için sahilleri dolduran, cafeleri, avmleri mesken tutan dangalaklar hasta olduğunda kimsede suç bulmamalı...
 • her toplumun salgın gibi konularda tedbiri kendi yapısına uygun olmalı misal alman adam zaten sosyal olarak mesafeli ve kurallara riayet ediyor tabi ki devleti de ona göre "normalleşme" adımı atar senin insanın ilk fırsatta kucak kucağa oturuyor her fırsatta günde 100 kişi ile sarmaş dolaş oluyor kural/kaideyi çiğnemeyi "zeka" sayıyorsa sen almanın yaptığını kopyala yapıştır yapamazsın yaparsan da sen daha çok dalga yersin
  edit: kişiden kişiye geçtikçe etkisi azalacak,sürü bağışıklığı diyen andavalların ana babaları,aile yaşlılarına 2 defa kolay gelsin hem virüsle hemde bu malların soğuk vicdanıyla baş etmek zorundalar.
 • ne 2.si ya 2 olacak 3 olacak 4 olacak 5 olacak...
  olacak da olacak, bu virüs yıllarca devam edecek.
  amerika en iyisini yapıyor, bizde yavaştan amerika moduna geçiyoruz.

  tedbir alan akıllı olan yaşayacak, kural dinlemeyenler virüs kapacak.
  mesafe, maske, dezenfektan.
 • hani yok mu bu aralar aşıyı bulan ülkeler falan kuruduk ya
 • hafife alındıkça etkisi çığ gibi büyüyor. amerika, rusya, brezilya ortada. görece diğer ülkelerden iyi olabiliriz ama çok daha iyi olmak çok kolay tedbirlerle mümkündü. en başında 2 hafta sokağa çıkma yasağı ilan etselerdi. çoktaan normale dönmüştük. hükümet bunda da her şeyde olduğu gibi çuvalladı. ekonomi ekonomi diye bu sefer ilk dalgada olan önlemleri de almazlar artık.
 • koronaya karşı haftada beş gün dışarı çıkıp iki gün evde kalarak tedbir alındığını düşünenler tarafından ikinci dalga zannedilmektedir. bugün sokaktaki durumla bir ay önce hafta içi herhangi bir gün yaşanan durum arasında pek bir fark yoktur. kaldı ki avrupa’da sıkı tedbirler uygulayan ülkelerle daha gevşek davranan ülkeler arasında da öyle anlamlı bir fark bulunmamaktadır. ikinci dalga falan değildir. rakamların bazen yüksek, bazen düşük çıkması gayet doğaldır. ayrıca sıkı tedbir alındığı düşünülen günlerde günlük vaka sayısı 4000-5000 arasıydı.