şükela:  tümü | bugün
 • dün sağlık bakanınında söylediğine göre virüs artık daha bulaşıcı imiş. bırakacağım kaynağa göre bu zamana kadar geçirdiği bütün mutasyonlar önemsiz iken bu mutasyonla ile birlikte bulaşıcılığında ciddi anlamda artış olmuş.

  bbc kaynak
 • gripten farksızcılar bir daha düşünmeli.
 • ingiltere sağlık bakanı matt hancock’un açıkladığı. güney ingiltere’de yeni korona varyasyonu tespit edilmiş ve dünya sağlık örgütü bilgilendirilmiş.

  https://m.youtube.com/watch?v=rygezujvrwy
 • covid2021 is loading...
 • mumla 2020 yılını aramak... düşüncesi bile tüyler ürpertici.
 • ne çıkarsa bahtımıza dediğim gelişme... her sene ocakta milli piyango çekilişi gibi yeni virüs beklemeye güdüleneceğiz böylece.

  hadi bakalım, hayırlısı...

  rez alıyorum, editlemek üzere.

  edit: avrupa kontrol merkezince yayımlanan raporda, dünyayı sarsan yeni tip koronavirüsün (kovid-19) ingiltere'de mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tipine "sars-cov-2 vuı 202012/01 (variant under ınvestigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildiği ve etkilerinin araştırılmaya başlandığı bildirildi.
 • grip virüsü gibi coronavirüs de benzer şekilde mutasyona uğrayacak tabi.

  o yüzden aşıların etkisinden şüphe ediliyor.

  kolay kolay kurtulabileceğimiz bir salgın olmayacak gibi görünüyor.
 • covid-19 virusunun zaten yüzlerce varyasyonu olduğunu bilmeyen yazarları heyecanlandıran olay. şu siteden virüsün uğradığı bütün mutasyonlar incelenebilir.
  https://nextstrain.org/ncov/global

  önemli olan bu yeni varyasyonların viruse bir avantaj sağlayıp sağlamadığıdır. bu konuda da ingiltere sağlık bakanının bir açıklamasını göremedim.

  sağlık bakanının açıklamasında geçen noktalar.

  - yeni bir mutasyona rastladık, bunun güney ingilteredeki vaka sayılarının normalden hızlı artması ile alakalı olduğunu düşünüyoruz.

  - benzer mutasyonlar diğer ülkelerde de görünmekte.

  - ancak bu yeni mutasyonun hastalığın daha ağır seyretmesine veya aşıya karşı dirençli olmasına yol açtığına dair bir kanıt bulamadık. yakından takip ediyoruz.

  edit; kişisel fikrim, kışın gelmesi ve havaların soğuması ile her hastalıkta olduğu gibi covid-19 vaka sayıları zaten hızla artmakta. bu yeni mutasyon ile bu durum arasında bir korelasyon olması, direkt bir ilişkiyi kesin olarak göstermez. mutasyondan bağımsız olarak diğer dış etkenler de bu duruma sebebiyet verebilir. zaten bakanın bahsettiği durumda, bu tarz durumlar için dikkatli ve tetikte olmalıyız şeklinde.
 • yılbaşı kutlamalarını yasaklayabilmek için uydurulmuş bir kılıf gibi geldi bana. çok bulaşıcı olduğu anlaşılıyor ama aşının etkisi geçerli mi veya virüsün öldürücülüğü artmış mı bilinemiyor. bu yeni tip bilim insanları da siparişe göre açıklama yapıyor bence
 • anlaşılmayan burada bu bilgiyi 9 saat once vermiş oranın saglık yetkilileri acil önlem alınmalı diye, neden bunu şimdi haber yapmış bir çok site ?