şükela:  tümü | bugün
830 entry daha
  • yeni varyasyon uzerindeki teknik raporu yayinladilar, 11 sayfa, isteyen buradan okuyabilir phe document

basindan beri sogukkanliyim bu salginda ancak buradaki bazi detaylar ve bazi hastalarin, ornegin burada bahsedilen bir hastanin su virusle neler yasadigi gercekten sinir birakmiyor insanda bir yerden sonra. bugun bir epidemiyologun yazisinda da -eric feigl-ding- gormustum o detayi yine tuylerim diken diken olmustu. bilim insanlarina ve saglik calisanlarina tekrar saygilarimi sunuyorum buradan.

herkes kendi insiyatifi ile hareket edip, kendi kurallarini uyguladiginda geldigimiz nokta burasi. ingiltere cok uzun sure guya siki kurallar uyguladi ama maske takmak bile o kadar havada kaldi ki, konulan kurallar o kadar cok degistirildi ki, ise yaramadigi belli olan virus arttikca onlem al yaklasimini (bu arada yayilan virus yayiliyor zaten ) uzmanlarin itirazina ragmen o kadar uzun sure uyguladi ki, kamunun duyarliligina o kadar cok sey birakildi ki, oturmayan test ve takip sisteminden, izole edemedikleri binlere kadar... virus komple bir seferberlikle ve saglik kuruluslarinin da ( birlesik krallik'ta ozel sirketler uzerinde su an butun test, takip sistemi ) destegi alinmadan dolasimda olmaya devam ederse, bunlar birlesik krallik'in da, geri kalan ulkelerin de iyi gunleri. korkutmak icin demiyorum, korktugum icin demiyorum, ancak her seyi kontrol edebilecegimizi dusunmek gulunc. her gun sayi olarak yansiyan olumler, hastalar birilerinin hayatlari. pandeminin basindaki gibi degiliz, cok sukur su ana kadar inanilmaz bir bilgi birikimi olustu ve asilarin da gelismesiyle tunelin ucundaki isik da gorundu, buna ragmen hata yapmaya devam etmek kabul edilebilir gelmiyor.

saglik calisanlarinin dilinde tuy bitti iste, toplanmayin evlerde, kapali yerlerde, gidip gelmeyin o evden bu eve, o akrabadan bu komsuya... birlikte yediginiz ictiginiz, sosyallestiginiz insanlara dikkat edin... gitmeyin restoranlara, avm'lere, partilere, toplantilara... calistiginiz yerlerin havalandirmasindan hijyenine dikkat edin. maskesiz hicbir sey yapmayin. mumkun oldugunca evde durun. acik hava ortamlari degerlendirmeye calisin. daha da otesi yok.
  • bu arada iyi bir haber vereyim. evrim ağacı yayınladığı son videosunda corona türü virüslerin, hızlı mutasyona uğradığı için aşısı sene de bir yenilenen grip virüsüne göre çok daha yavaş mutasyona uğradığını, o yüzden eldeki verilere göre mevcut covid 19 aşılarının uzun yıllar boyunca işe yaramasının beklendiği belirtilmiş.
  • şimdi mutasyon düşünsün..

(bkz: iğrenç espiriler)
  • (bkz: 501.v2)
  • geçen hafta ingiltere'den gelen arkadaşlarla konuşmalarım, bizzat akrabam vs. duruma ve uygulandığı söylenen izolasyon sürecine baktığımda bizde de görüldüğünün açıklanması için maksimum 1 hafta veriyorum.
10 entry daha