şükela:  tümü | bugün
 • insan başına gelene kadar kimsenin derdini anlamaz derler ya aynen de öyle oldu.
  2 gün önce ofisimizde çalışan personelimizin teyzesine covid 19 teşhisi koyulmasıyla beraber maceramızda başladı. çalışanımız teyzesinde covid çıkmasının ardından tüm ailesi hastaneye(devlet) giderek covid testi yaptırmak istedi fakat ilk görüşmelerinde hiçbir şekilde test yaptıramadılar.

  çalışanımız test yaptıramayınca geri döndü. fakat annesi, babası ve 2 kardeşi tekrar hastaneye (devlet) giderek hastayız dökülüyoruz ateşimiz var diyerek hastaneyi teyakkuza geçirmek zorunda kaldılar
  böyle olunca hastane(devlet) mecburi olarak test yapmak durumunda kaldı.

  bugün ise gelen sonuçla beraber çalışanımızın annesinde ve büyük kardeşinde covid pozitif çıktığını öğrendik. doğal olarak bizi de bir telaş sardı.

  koştur koştur burada bulunan çanakkale medical park hastanesine gittik. iç hastalıkları uzmanı savaş bey ile bizzat odasında görüştük. kendisi bize kibar ve güzel bir dille hiçbir şekilde özel hastanelerde covid testi para versek dahi yapılamadığını bunun için pandemi hastanesi ilan edilen çomü araştırma hastanesine gitmemiz gerektiğini söyledi.

  biz zaten oraya gittiğimizi fakat hiçbir şekilde bizimle ilgilenilmeyip test yapamayacaklarını ancak semptom gösterecek olursak test yapabileceklerini söylediklerini anlattık. bizde covid testi yapılamıyorsa tomografi ile en azından ciğerlerimizi kontrol ettirebilir miyiz diye sorduk fakat savaş bey bunun mümkün olmadığını sağlık bakanlığının bu konuyla ile ilgili kesin yasağı olduğunu belirtti.

  doktorumuz savaş bey ile sohbetimiz devam ederken medical park hastanesi başhekimi kenan bey içeri girdi. (bu arada doktorun odasında ben, babam ve eşi varız ve babamın kalp kapağı mekanik yani risk grubunda) savaş bey sorunumuzu başhekim kenan beye iletti fakat kendisinden bir doktor olarak çok garipsenecek hareketlerde bulunduğunu görünce 2. kez bir şoka girdik.

  medical park hastanesi başhekimi kenan beyin cevabı şu oldu " ee test yapıp ne yaptıracaksınız, öğrenince ne olacak sanki" gibi doktorluk mesleğine yakışmayan garip cümleler kurdu. buna istinaden babamda " kalp hastasıyım, kalp kapağım mekanik o yüzden endişeliyim" diyince bu sefer de başhekim " onu ben bilemem" diyerek tabiri yerindeyse bizi oradan kovdu.

  yani arkadaşlar covid falan olursanız kaderinizle baş başasınız bunu bilin.
  edit: personelimizin aynı evde yaşadığı anne ve kardeşinde covid pozitif olmasına rağmen bugün hastanede test yapılmayarak evine gönderilmesi de durumun korkunçluğunu gösteriyor sanırım. hükümet çok başarılı bu konuda diyenleri görelim
  yazım yanlışları oldu kusura bakmayın heyecan ve stresten ne yaptığımı bilemedim. daha rahat okumanız için düzeltme yaptım tekrar kusura bakmayın hatalarım için özür dilerim. bana mesaj atarak ulaşan arkadaşlara teşekkür ederim. mesaj kutumu kötü sözlerle dolduran vatandaşlara bir şey diyemiyorum.
 • rezillik. yakın çevremden de bu tür olaylar çok duydum. corona pozitif olduğu halde aynı evde beraber kaldığı yaşlı anne babasına test yapılmamış tanıdıklarım var. sonra filyasyon felan diye masal anlatırsınız. benzer bir masal için:
  (bkz: hatta bulaş riskinin olmadığını söyleyebiliriz)
  sen bulaş riskinin olmadığını turist göndermeyen almanya’ya anlat.
  edit: bugün akşam gelecek sayıların da ne kadar gerçeği yansıttığına şu test ve filyasyon rezaletlerinden sonra inanmak isteyen buyursun. şeffaflıktan kırılan süreçte henüz il bazlı vaka sayılarını bile bilmiyoruz amk. git bak elalemin devleti yaptığı günlük açıklamalarda ne tür detaylar veriyor. ben her gün yaşadığım ilde kaç vaka çıkıyor bilmek istiyorum. ha, sayılar düşük çıkınca inanmıyorsun yüksek çıkınca inanıp felaket tellallığı yapıyorsun diyen embesiller var bir de. harbi aptalsınız. bu kadar dalgalanmasız sayılar karşısında istatistik bilimi bile afalladı.
  edit 2: şu thread’i de bırakayım
  https://twitter.com/…tatus/1276179212240592896?s=20
  nasıl “kervan yolda düzülür” ve “kalan sağlar bizimdir” mantığıyla yönetildiğimizi görün.
  edit 3: başlık altı benzer deneyimi olan insanlarla yıkılmış. şu saatten sonra bakanlığın yaptığı her açıklama, günlük vaka sayıları dahil, benim için güvenilirliğini ve inandırıcılığını yitirmiştir. herkes kendini korumaya baksın.
 • türkiye'deki covid-19 hasta sayısının artmama nedenini gösteren durumdur.
  denklem çok basit, kimseye test yapmazsan hasta sayısı artmaz.
 • şaşırtmayan durumdur .geçmiş olsun diyorum ve şu konuyu merak ediyorum .tunusta yaşıyorum ve ağustos ayında ailemi görmek için türkiyeye gelmek istiyordum , dönüşte tunus ülkeye giriş yapmadan covid testi negatif kağıdı istiyor .türkiye de test yaptırmak bu kadar zorsa ben nasıl test yaptırıp tunusa döneceğim ?
 • sıfır test, sıfır vaka. işte covid' e karşı en büyük kozumuz!
 • ilk olmayan ve kesinlikle de son olmayacak durum.

  bizim şirkette çalışan bir personelin ev arkadaşında çıkınca şirket durumu hastaneye bildirip ambulans istedi hastaneye sevk edilip test olsun diye ama ambulans göndermediler adam da toplu taşımayla evine gitti iki hafta evinde karantinada kaldı. aile hakimi günlük telefonla kontrolünü gerçekleştirdi semptom göstermeyince de işe geri döndü. diğer ev arkadaşlarına da aynı muamele çekildi.

  semptom göstermeden test olduğunu söyleyenler de var eğer doğruysa test işinin hiçbir standarda bağlı olmadan yapıldığını gösterir.
 • trump'un dediği gibi ne kadar az test o kadar az hasta.
 • apaçık şekilde sağlık bakanı tarafından söylenen durum.

  millet tepki göstermedi ama başımıza geldikçe tepki göstereceğiz belli ki her zamanki gibi.

  vakalar bir anda fırlayınca ani karar aldılar. artık covid hastasıysanız, size temas etmiş olan kişilere test yapılması şartı kaldırıldı. anneniz, babanız, sevgiliniz, arkadaşınız istese de semptom göstermiyorsa test yapmıyorlar.

  hafta başından beri test sayısı benzer seviyelerde kaldığına göre aslında bu kaldırılmasa çok daha fazla başvuran olacağını ve vaka çıkacağını varsayabiliriz.

  trump'ın dediği gibi çok test yaparsan çok vaka çıkar.
 • yalan olmayan durumdur. açık ve net bir şekilde demişler ki semptom göstermiyorsan test yapmıyoruz. ılık götlülük yapmanın lüzumu yok. testler sayılı. babanızın durumunu anlıyorum ancak bu hastalık %85 semptomsuz seyrediyor zaten. başkasına bulaşmasından korkuluyorsa azami dikkat edilir. keyfi test yaptırmanın önü açılsa canı sıkılan milyonlarca ruh hastası gidip test yaptırır.

  baş hekimin, doktorun tavrı yanlış olabilir bir şey diyemem ama test yapmıyorlar, bizi başı boş bırakıyorlar serzenişi yersiz. semptom gösterirseniz test yapılır bu kadar basit.
 • gecmis olsun. ancak corona süphesi olan bir personeli bunu bildikten sonra evine yollamak yerine sirf test yapilamiyor diye is yerine cagirip calistirip sonra da baska insanlari sorumsuzlukla itham etmek efsane bir hareket.