• tanıdığım bildigim neredeyse tum sağlıkçılar aşılandı. kars'ın küçücük bir ilçesinde hastanede bile aşı var ve uygulandi bu sabah itibariyle. 100bin az bile olabilir.
  • sayılara inanmayanların inanmama nedenini anlamıyorum. her ne kadar kabul etmesekte ülkemiz sağlık altyapısı oldukça iyidir. her mahallede aile hekimliği olan başka kaç ülke var acaba. lojistik sıkıntımız olacağını da zannetmiyorum. sağlıkçı desen sürüsüne bereket maşallah. kaldı ki açık beyin ameliyatı yapılmıyor altı üstü aşı be kardeşlerim. dolayısıyla gayet olası rakamlar bence.

tanım: covid19 aşılama sayılarını gösteren zamazingo.

edit: inanılmaz mesaj geldi olumlu olumsuz.
    ordu'nun 12 bin nüfuslu gölköy ilçesi devlet hastanesi çalışan arkadaşıma sordum saat 12 itibariyle aşılmaya başlandık bitmek üzere dedi. sonuç olarak, 12 bin nüfuslu ilçede başlayan aşılamaya başlandıysa ülke geleni 100 bin çok büyük rakam değil arkadaşlar. hatta ve hatta bilim kurulu üyesi ateş
    kara günde 2.5 milyon aşılama kapasitemiz var diyordu.
  • yahu mantık biraz.

bunların yaptığı hiçbir işe ben de güvenmiyor ve inanmıyorum, sürecin ilk gününde bile fahrettin koca'yı nasıl eleştirdiğim ve kendisini ponçik sanan muhalefete nasıl kızdığımda da ortada ama;

rakamlar doğrudur, nedeni de çok basit.

1) çünkü evde oturan benle sağlık çalışanını aşılamak bir değil.

evde oturan beni organize etmesi zor, randevu verecek, benim zamanım o randevuya uyacak, uygun randevular arka arkaya olacak, insanlar gelecek vs derken o iş bu kadar hızlı olamaz ama sağlıkçı zaten hastanede, zaten olduğu yerde, bundan basit bir şey yok.

2) avrupa ile kıyaslamayın çünkü pfizer aşısı organizasyon açısından zor bir aşı.

bizde yapılan aşı, koruyuculuğundan bağımsız çok kolay bir aşı.

pfizer aşısı gibi dolap gerektirmiyor, özel taşıma gerektirmiyor, koliyi açınca hemen tüketmek ve bunu 2. aşı zamanına göre de planlamak gerekmiyor.

bugün insülin iğnesi gibi her yerde, her şartta yapabilirsin. utanmasan yurt içi kargo ile yollarsın bayburt'un köyüne. dolayısıyla evet bu yüzden her ücra köşeden bile duyuyoruz sağlık çalışanlarından ben oldum diye.

ama tabii ki;

1) hala 80 milyona yetecek aşıya hiçbir şekilde sahip olmadığımızı ve sahip olmak için planımız olmadığını,

2) yapılan aşının neye göre onaylandığını ve gerçek sonuçlarını bilmediğimizi değiştirmiyor.
  • ben de bu "ben çin aşısı olmam arkadaş!!!11!" kitlesine hastayım.

görülüyor ki zaten ülkede çin aşısı olmayan sağlıkçı kalmamış, aşıda bir sıkıntı varsa komple sağlık sistemimiz çökeceği için en son dert senin naçiz vicudun olacaktır :)
  • çalıştığım hastanede, zibille coronavirüslü hasta takip etmiş, ne zorluklar çektiklerine, zaman zaman ölümlerine şahit olmuş bir hemşire hanımın "ben aşı olmam hocam! bize çip takacaklar. sıvının içinde gözükmüyor ama vücuda enjekte edilince aktive oluyor." dediğine şahit oldum bugün. bu seviyede bile böyle bir yorum geliyorsa biz en iyisi hastaneleri kapatıp gidelim.
    vatandaşımızın acilen bu 'büyük resmi görme' zihniyetinden sıyrılması lazım. yoksa emeklerimiz ve kurallara uyan bir dolu insanın çabası boşa gidecek.
  • buna yalan diyenler askere gitmemiş ergenlerdir. 2500 kişinin 15 dk içinde aşılandığını gözlerimle gördüm...
  • istanbul'da pandemi hastanesinde çalışıyorum. hemşiresinden doktoruna herkes bugün itibariyle aşılanmış bulunmakta. bir hafta içinde tüm sağlık çalışanları aşılanmış olsa diğer aşamadaki gruplara çok yakın zamanda geçilebilir. ayrıca sitede paylaşılan sayılar da doğru arkadaşlar.
  • çalıştığım hastanede çok sayıda hastane personeli aşı oldu. bu sayıların gerçek olması mümkün.
  • türkiye'deki toplam sağlık çalışanı sayısı 1 milyon 64 bin 635. takvime göre öncelik sağlık çalışanlarında olduğu için tüm sağlık çalışanları da hastane ve çevresinde olduğu için sayılar çok olmasını bırakın az bile seyrediyor. elli saniyelik işlem sonuçta.

fedakar sağlık çalışanlarımıza güveniyorum teknik anlamda bu kadar dar imkanlara rağmen bu başarılar insanı gururlandırıyor. hepsine teşekkür ediyorum.
  • çalıştığım hastenede şu an için 20 polk hemşire, doktor ve sekreteriyle hazır durumda ve aktif bir şekilde saat 9 dan beri aşılama yapılıyor. gece 12 ye kadar hizmet verecek şekilde planlama yapıldı. şu an için sadece sağlık personeli asilandigi için yoğunluk yok. aşılama başladığından beri doktor hemşire sekreter vs 500 den fazla aşı uygulaması yapıldı. orta ölçekli bir hastenede çalışıyorum, çevremdeki herkes asilandi. hepimize hayırlı olsun, sifa olsun. sayılar konusunda şüphem yok. umarım halk aşılanması da bu şekilde sorunsuz ilerler.
hesabın var mı? giriş yap