şükela:  tümü | bugün
390 entry daha
 • sitede türkiye haritasıyla her ilde yapılan aşı sayılarını da an an güncellemeye başladılar, yavaş yavaş aşılama hızlansa güzel olacak.

  istanbul'da 72 tane asm olduğunu iddia eden arkadaş bu da tahmini kaynağı. istanbul asm sayısı yazmış, önüne gelen ilk sayfa olan emlakkulisini kaynak diye paylaşıyor :))

  istanbul'da 39 ilçe var, her ilçede 2 tane olsa zaten dediği rakamın üzerine çıkıyor, kaldı ki asm aşağı yukarı her mahallede var, kalabalık mahallelerde ikişer tane var.

  buradan ilçe ilçe ulaşabilirsiniz, ben birkaçına baktım yazayım. (spoiler: toplamı 72 den fazla)

  kadıköy 38
  avcılar 26
  bağcılar 45
  ataşehir 28
 • yavaşlamanın sebebi yaşlı nüfusa yani 85 üstü 75 85 arası yaşa sahip kişilere yapılması. bu kişiler evlerinde hekim kontrolünde titizlikle aşılanıyor. 65 yaş üstü tabir edilen ve kronik hastalığı olan grup bitsin sıra msb gibi kamu kurumlarına gelsin. günde 400.000 kişi bile aşılanır. askerlikten biliyorum 250 kişi gözümün önünde iki kişi tarafından yarım saat içinde üç farklı aşıyı olduydu.
 • ilk posta aşılanan insanların çoğu hali hazırda hastanede çalışan insanlar. asansöre binip 4 kat inip aşılarını oldular. hızlı olmasının sebebi biraz da buydu.

  asıl sınav şimdi başlıyor. hastane dışında olan insanların aşılanması. hızlı olmak için ekiplerin genişletilmesi ve teknolojiden maksimum şekilde yararlanılması gerekiyor aksi halde pandemiden kurtulmak için biraz daha beklememiz gerekecek.
 • istanbul'un depara kalktığı aşılama istatistiğini veren site.
 • şuan için yaşlılara evde hizmet verildiği için aşılama hızı düşük. yaş aralığı düştükçe hastanelere randevu sayısı artar ve genç nüfus hızla aşılanabilir. evde aşılamak hem ulaşım açısından zaman alıyor hem de aşılayan ekip allerji ihtimaline karşı acil müdahale için en az 15 dk bekliyor. yani bir ekip ulaşım hariç yarım saatte falan 1 kişiyi aşılayabilir. ancak hastanede 10 dk aralıklarla randevu alınsa hızla nüfus aşılanabilir. bakan haklı aşılama yapacak personelde eksiğimiz yok merak etmeyin yeterli aşı olursa çok hızlı bir şekilde uygulama yapabilecek sağlık çalışanı mevcut.
 • asilamanin yavasladigini gosteren site.

  asıl sıkıntı aşı sayısındaki yetersizlik. ornegin israil hem cok yasli grubu asilarken, bir yandan peyderpey daha genc nufusa asilamayi yaptilar. en son 35+ asilanmya basladi dusunun. bize yaz baslamadan 100m asi lazim.