şükela:  tümü | bugün
 • (ing. cardiopulmonary resuscitation)
 • randy coven,al pitrelli ve john o'reilly dan olusan cok eglenceli** progresif grup.albumlerinde bi de acdc coverı bulunur
 • ks.cost per response
 • 3 adimi vardır;
  airway* ; acik olmalidir,
  breathing* ; eger yok ise hastaya solunum yaptirilmalidir,
  circulation* ; kalp atisina dair bir belirti yok ise suni solunumla birlikte kalp masaji yapılmalidir..
 • kıs. capitol public relations
 • yapilirken cogunlukla alinan g(h)azdan, bir kaç kaburganin kirilmasiyla sonuclanabilecek eylem. hayat kurtarir.
 • randy coven, al pitrelli ve john reilly nin 1992 yılında çıkardıkları albüm.
 • her yetişkin insanın bilmesi gereken, açık adı kardiyo* pulmoner* resüsitasyon* olan uygulama.

  yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken sıra a*b*c* olarak akılda tutulabilir.
  herşeyden önce olayın yerinde güvenlik sağlanmalıdır. bi trafik kazasında yol ortasında cpr yaparken ölmek trajikomik olabilir.

  1.ilk olarak hastanın bilinci kontrol edilmelidir. bilinci yarım da olsa açık bir hastaya yapılacak cpr ölümcül olabilir. bilinç varlığı yüksek sesle "iyi misiniz" gibi bi soru sorarak veya sadizm boyutuna ulaşmayacak şekilde ağrılı uyaran* vererek kontrol edilebilir.

  2.eğer bilinç yoksa en yakındaki kişiye 112 yi araması talimatı verilir.( ortaya "yardım çağırsın biri" diye bağırmak olmaz. herkes "nasılsa biri çağırır, aksiyonu kaçırmiyim ben" diye düşünür ve sora ambulans gelmedi die olay akşam ana haber bültenine çıkar)

  3.işte burada başta "a" dediğimiz şey başlıyor. yani hava yolunun kontrol edilmesi*. baş-çene pozisyonuçeşitli manevralar** ile hastanın baş ve boynuna pozisyon verilerek dış ortam ile akciğerler arasında sağlıklı bir yol açılmalıdır.

  4. sıradaki basamak "b" basamağı, yani solunumun kontrolü. burda da kulağımızı hastanın ağzına yaklaştırarak "bak-dinle-hisset" dediğimiz atraksiyonu gerçekleştirebiliriz.
  bak: göğüs hareketlerine bakılması
  dinle: nefesinin dinlenmesi
  hisset: soluğunun kulakta hissedilmesi

  5. solunum yoksa ağızdan ağıza 2 kurtarıcı nefes* verilmesi (her nefes1-1,5 sn olacak veya ayarlayabilirseniz 20/dk hızı daha makbul)

  6. 2 kurtarıcı nefesten sonra sıra geldi "c" basamağı olan dolaşımın kontrol edilmesine. (dikkat: o baş çene pozisyonu bozulmamalı hiç) nabız kontrolü hastanın yaşına göre çeşitli yerlerden yapılmalıdır. bebekler haricinde**** nabız şah damarı adı ile de bilinen carotid arterden kontrol edilmelidir. bebeklerde ise dirseğin iç kısmında bulunan brakial arterden kontrol edilmelidir.

  7. 10 saniye içinde nabız hissedilemediyse resüsitatif işlemlere başlanmalıdır. her iki el birleştirilip altta kalan elin ayasının kaburgaların ortada yapıştığı kemiğin alt kısmına kollar kemiğe 90 derece olacak şekilde yerleştirilir ve göğüs kafesi göğüs ön-arka çapının 1/3ü kadar çöktürülür*.

  gençlerde ve erişkinlerde 15/2 oranında bu işlemler devam edilir. yani her 15 çöktürmeden sonra 2 kurtarıcı nefes verilir.
  çocuklarda ve bebeklerde bu oran 5/1 dir.

  8. bu işlem hastanın nabız veya solunumu geri dönene kadar veya uygulayan kişi bitap düşene kadar devam etmelidir.

  9. işlem devam ederken dakikada bir hastanın nabzı kontrol edilmelidir.

  10. kontrol edilipde nabız alınırsa solunumu da kontrol etmek gerekir.

  11. nabız var ama solunum yoksa her 3 saniyede bir nefes verilerek nabızda yine dakikada 1 kere kontrol edilmelidir.

  12. solunum da başlarsa baş-çene pozisyonunun korunması sağlanarak solunum ve nabzın gözlemlenmesi. bilinç kapalıysa hastanın recovery pozisyonuna getirilmesi.

  13. sağlık ekibi gelene kadar hastaya göz kulak olunması

  http://depts.washington.edu/learncpr/quickcpr.html (baş-çene pozisyonu - 2 no lu resim)(sadece baş çene pozisyonuna bakınız, diğerlerini es geçiniz)
  http://www.health.harvard.edu/…staid/recovery.shtml (recovery pozisyonu)

  edit:bu abc olayının devamında alfabenin devamı olan def kısmı falan da vardır ama orasını karıştırmayın.
  edit2:son 2 günde hayatımda yapmadığım kadar editlemeyi bana yaptıran sevgili chaplin'e bu entrye verdiği destekten ve yardımlarından dolayı teşekkür etmeyi kendime bir borç bilirim.

  edit:bu entry güncelliğini yitirmiştir. yeni bilgiler ile güncellemektense tarihi değeri için bu şekilde kalmasını tercih ediyorum.
 • filmler ve dizilerdekinin aksine hastanın yaşına ve hayat beklentisine bağlı olarak ortalama 45 dakika yapılmadan pes edilmeyecek hayat kurtarıcı işlem.
hesabın var mı? giriş yap