şükela:  tümü | bugün
 • bugün sabahlık rutin donanım haber siteleri turumda astronomik detayları olan bir habere rastladım. cosmos redshift 7 sınıfında en yaşlı ve en uzak bir galaksinin keşfi sonucu kısaltmanın cr7 olması ve bunun ronaldo'nun lakabı olması arasındaki hoş rastlantıdan bahsediyordu. keyifle okudum.

  ama alttaki yorumları okuyunca "eyvah!" dedim. eyvah!
  sonra oraya aşağıdaki yorumu yazdım:

  2000'li yılların başında yayına başlayan dh, benzeri az sayıdaki siteyle birlikte bilimsel gelişmelerin bilgisayar ayağında yayın yapıyordu. tabi gençler bilmez, o dönemde bilimin en hızlı olduğu alan, tabii ki pc ve bağlı donanımların dünyası. biz o zamanlar basılı byte, pc world, pc magazine, chip gibi kaynakların yanında online sitelerden de yeni ve hızlı açılımlar elde edebilmiştik.

  sonraları en büyük gelişmeler, bill gates'in eleştiriler alan öngörüsünde olduğu üzere mobil dünyaya kaydı. tabi sitelerin adları, kurulduğu dönemdeki halinde kaldı. isimler aynı kalmasına rağmen otomotiv dünyasındaki sivri gelişmeler de iç içe geçen gelişmelerden nasibini alarak bu sitelerde boy göstermeye başladı.

  keşke o günlerde daha öngörülü isimlendirmeler olsaydı da bilimsel gelişmelere ait içerik daha geniş yer bulsaydı. şimdilerde özellikle gün'ün paylaşımlarında bu eksikliğin tamamlanması yönünde içeriklerin ağırlığını görüyoruz.

  popüler kültürün facebook türüne kapılanların kendilerini kültürlü hissettirdiği bir nesil, 3 dakikadan uzun videolarda sıkılıyor, 2 paragrafın ötesini okumuyor. bu nesil, oecd ortalamasının altında, listelerin dibinde kendine yer alıyor, pısa testlerinden yüz karası sonuçlar alıyor.

  cr7 eğer ronaldo'nun değil de karşı cinsten bir "saman alevi" ünlünün referansı olsaydı, tepkiler çok daha olumlu olacaktı.

  yazık!

  sitenin adına takılmadan, bilim teknik (zamanının kalitesinden bahsediyorum) tadında içerikleri daha çok görebilmek umuduyla...
 • londrada bir postal district.

  (bkz: croydon)
 • görülebilen en parlak galaksinin ismi.