• (bkz: ingiltere)
    (bkz: durham)
  • vedat milor'un da son zamanlarda desteklemeye gayret ettiği, yaşanılan zorluklara rağmen türkiye'de de giderek büyüyen bir alan. milor'un türkiye bira koleksiyonerleri kulübü ile birlikte organize ettiği artisanal/kraft bira kör tadım etkinliği hakkındaki yazısını mizanplas'ta okuyabilirsiniz:

türkiye'deki kraft/artisanal bira kültürü
  • pek biracı olmamama rağmen, endüstriyel olmayan, emek harcanan ve açıkçası bana daha kaliteli biraları denemeyi sevdiren oluşum.

bu topraklarda ise şöyle nezih bilgilerle dolu, bira dışında şarap yapımından tutun, ev yapımı peynire kadar eşdeğer ama farklı bir çok konuda bilgi edinip beslenilecek bir* adres var mı ki diyenler için de şurayı şiddetle tavsiye edebilirim:

http://www.craftbiratr.com/
  • ab inbev, carlsberg, heineken, gibi devlerin tek tek ele gecirdigi bir sektor.

gun gecmiyor ki onlarca craft bira ureticisi, hisselerinin cogunu ya da tamamini global bir bira ureticisine satmasin.

ıngiltereden bir ornek verelim.

camden town brewery, artik bir ab ınbev markasi mesela. yeni bile degil, 5 sene oldu. ama camden town hala craft brewery olarak pazarlaniyor.

uretim kapasitesi olarak craft beer olma statusunu bence kaybetti. eskiden kentish townda kopru altinda uretim yaparken kraftti, simdi, kopru alti uretim fabrikasinin yani sira, enfield ta £30 milyon a ab ınbev tarafindan insan edilen hayvani tesiste uretim yapiyor. ulkenin butun supermarketlerinin raflarinda yer aliyor, global dagitim aginin avantajini kullaniyor.

brewdog markasi mesela. camden in on kati buyuklugunde. artik buna craft beer denilebilir mi? (teknik olarak hala bir global dev e satilmadi. sahibi buna tamamen karsi). ama artik hala kraft bira denilebilir mi?

konuyla ilgilenenler, xz ventures firmasini inceleyebilirler mesela. ab ınbev in teknoloji ve craft biraya odakli sirketi. kraft bira pazari buyumeye devam ettikce, global sirketlerin ufak bira ureticilerini satin almasi devam edecektir.
  • yazın bock kursak içilir mi yoksa şimdilerde kurup kışa mı bıraksam diye "kara kara" düşündüren hobidir.

biraların, hangi sıcaklıkta, hangi mevsimde keyifli içilebildiğine dair bir yazı veya metin bulabilen varsa keyifle okurum aydınlanalım, öğrenelim.
  • (bkz: butik bira)
  • (bkz: sanayi 1a)
  • seviyorum merkez! seviyorum...
    keşke ülkemizde daha fazla olsalar...
    hele üretim yerinde o atmosferi görerek tadım yapmak, işte o apayrı bi ayrı bir zevk...
  • beşiktaş'ta kuka kapandıktan sonra düzgün ve sakin "craft bira" konseptli mekan bulamadım. akaretler'deki craft beer lab da çok gürültülü. populist'i de ben sevemedim.

şöyle sakince craft bira içilecek mekan neresi istanbul'da?
  • bizi öyle alıştordklar ki efes ve tuborg biraların tadlarına el yapımı içince kandırılmış hissediyoruz. aslında craft beer her zaman güzel tadlar bırakır damakta
hesabın var mı? giriş yap