şükela:  tümü | bugün
  • namazgah.
    (üzerinde toplu cuma namazı kılınacağı için ,malum açıkhava camisi)
  • müşteriye önerdikleri brewdog ipalerine dikkat etmesi gereken müessese. bugün sipariş verdim, gazsız birayı getirdi koydu önüme çocuk. zaten şu sıralar hayatım da öyle gazsız diye birşey demedim ama müşteriye öneride bulunduğunuz bir ürünün öyle çıkması da hoş değil.
  • bir kere gittim ve bir daha da gitmeyeceğim mekan.

50 lik fıçı efes istedim, bardak önüme geldiğinde neredeyse %75 falan doluydu. insan böyle birayı müşterinin önüne koymaya utanır. dedim hani yeni yerdir, yeni elemanlar falan olabilir.

yemin ediyorum içtiğim o efes var ya, ben efesi hiç bir zaman o kadar kötü görmemiştim. fıçıyla uzaktan yakından alakası olmayan gazsız bir bira.

ve pahalı.

bir daha da gelmem.
  • geçtiğimiz gün beer hall'a giderken görüp denediğimiz ama gerek biralarını gerek servisini sevemediğimiz yer...
  • bildiğim kadarıyla türkiye'de fıçıdan ipa içilebilecek tek mekan. yalnız türk halkı 50'lik ipa biraya 33 tl vermez. mekan keyifli ancak fiyat politikası parası olan gelsin şeklinde.
  • dün gece joker'den sonra ikinci destinasyon olarak gidip 33'lük bir ipa bira içtiğim, lokasyonu harika (akaretler) , arka bahçesi ve müzikleri çok güzel olan mekan.

mekanın bu denli canlı olması akaretlere yeni mekanlar kazandırabileceği için önemli.
  • ortalamanın üzerine çıkamayan vasat bir mekan. artıları; bahçesi güzel, yemekleri lezzetli (porsiyonlar küçük gerçi), personel elinden geleni yapıyor.
    eksileri; "sürüyle bira seçeneğimiz var" iddiasıyla açılan her bira mekanının makus talihini yaşıyor. ne sorduysak yok. biralar sıcak geliyor, sipariş vermeye çalıştığımız birkaç bira için "henüz sıcak, 1 saate kadar servis veremeyeceğiz bu bira için" cevabı aldık. en sonunda becks kalmadı dediklerinde boş boş baktım garsonun yüzüne. bir diğer rahatsızlık, müziğin sesini çok fazla açmaları. dibimizdeki kolonlardan rahatsız olup başka bir yere geçmek isteyince orası rezerve yanıtı aldık, ki bir gün önce rezervasyon için aradığımda rezervasyon alınmadığı söylenmişti. bunu söyleyince biraz utandılar, en azından düzgün davranıp özür dilediler, ki bu artık çoğu yerde olmayan bir özellik.
    bazı aksilikleri umarım yeni açılmasına bağlıdır. bence potansiyeli yüksek, personeli saygılı ve terbiyeli ama mekanın en azından biraların soğuk tutulmasına yönelik biraz daha gayret göstermesi gerekiyor.
  • türkiye’ye yıllardır sayısız butik bira (brewdog, fuller’s, kwak etc.) ithal etmekte olan, hatta piyasadaki pek çok biranın ithalatçısı olarak sektöre öncülük eden craft beer istanbul’a ait olan mekan. kendi ithal ettikleri ürünleri bir de sadece buraya özel olarak fıçıdan servis ediyorlar, bira severler için türkiye şartlarında muadili olmayan, amerika ve avrupa’daki üst düzey bira mekanlarının standartlarında, sağlam bir mekan. nedir bu standartlar? öncelikle biralar barın altındaki sıcak fıçıdan ani soğutma ve yüksek karbondioksit basıncıyla gelmiyor. fıçılar üst katta yer alan soğuk fıçı odasında muhafaza ediliyor, yavaş yavaş soğuyor (1-2 gün), bira tam olarak soğuduğunda servis ediliyor. daha soğuk fıçı musluğa ulaşmak için daha az karbondioksit basıncına ihtiyaç duyuyor, daha az karbondioksit demek daha yumuşak içim ve en doğru lezzet demek. bu karbondioksit biranın içinde var olan “gaz” değil, birayı fıçıdan musluğa taşımak için gerekli olan basınç, bu basınç ne kadar yüksek olursa biranın tadı o kadar sertleşiyor (arzu edilen bir şey değil bu). bu vaziyette bırakın butik birayı, en düz bira bile en doğru haliyle servis edilir. bu sebeple teknik olarak garsonların bira için 1 saat sonra servise hazır olacak dediğinin altında kaliteli servis kaygısı yatıyor olmalı. gelelim diğer önemli standarda; mekan başka hiçbir yerde bulunmayan fıçı bira çeşitliliği vaat ediyor, fıçıların hepsi dünyada türlerinin en iyileri olarak kabul edilen, yani içtiğinizde sürpriz içermeyecek, beğeneceğiniz ödüllü biralar, fullers london pride, brewdog punk ıpa, fullers black cab, stone arrogant bastard ale, hobgoblin. yakın zamanda kwak, tripel karmeliet ve blanche de namur gibi çok önemli belçika biralarını da fıçıdan servis edeceklerini duyurdular, bunun için bekleyeceğiz. biradan gerçekten anlayan birisi için bundan daha iyi bir cennet olamaz. almanya’daki bira bahçeleri tadındaki bahçesi, belçika biralarıyla sundukları belçika midyesiyle bira kültürüne sahip tüm ülkelerden bir şeyler sunmaları da diğer ayrıcalıkları. yemeklerin kalitesi ise bir gastropub olma sorumluluğunu layıkıyla yerine getirecek düzeyde, stone cali-belgique ıpa’nızı içerken bunun yanına portakallı acılı karides söyleyebileceğiniz başka bir mekan daha görmedim. burası bir fine dine kadar kasıntı değil, ortam çok samimi, ancak yemekler bira eşleştirmeleri için özenle seçilmiş ve son derece gastronomik. basit atıştırmalık olarak trüf mantarlı patatesi mutlaka deneyiniz, en basit bira yancısının bile ne kadar lezzetli olabileceğini deneyimleyiniz. lager tipi biralara göre daha sıcak servis edilmesi gereken biraları daha sıcak servis etme cesareti gösterip bu konuda eleştirilebilmeyi göze alan, (biradan anlayanlar ale biralarının genellikle 7-10c servis edildiğini bilir, lager 2-4c’dir) ama işi bilenler tarafından takdir edilen, sattıkları biranın hakkını veren ve bira söz konusu olduğunda prensiplerinden taviz vermeyen, bira severler için harikulade mekan craftbeerlab
  • menüdekilerin 10'da 8'inin olmadığı mekan. nedeni de henüz açılmamasıymış. açılmadıysa biz nasıl girdik?
  • beşiktaş'ta bira bahçesi konseptindeki mekan. menüsündeki biralardan hiç denememiş olduğum bir tek hobgoblin vardı ve denemek için hevesleniyordum ama yoktu. zaten biraların yarısından fazlasının yanında çarpı işareti vardı. aromalı ale biralar haricinde serinlemek için içilecek klasik bir lager aradığınızda ise maalesef efes'le anlaşmalı olduklarını görüyorsunuz, zira tuborg ve carlsberg yok, neyse ki becks var ancak gittiğimiz gün o bile yoktu ellerinde. o yüzden hiç sevmediğim halde mecburen efes malt içmek zorunda kaldım, ama o da oldukça sıcak geldi (klasik bir lager yani, hani 2-4 derecede servis edilmesi gereken) diğer arkadaşlarımın biraları da sıcaktı ve ikinci siparişlerimizden önce de garsonlara soğuk olup olmadığını da sormuştuk, o sıcak havada sıcak birayı kimse tercih etmez çünkü. yani hayvan gibi hesap geldi ama içtiğim biralardan hiç keyif almadım. soğuk bira istiyorsanız şişe isteyeceksiniz, onların da fiyatları daha fazla. yemekleri güzeldi, menüde oldukça çeşit vardı. ama açıkçası bahçesi, almanya'daki bira bahçelerine göre hem çok küçük hem de beton, ortada bir tane ağaç var yalnızca. almanya'daki bira bahçeleri hem kocaman hem de genellikle yeşillikler içerisinde olur. hiçbirinde de sıcak fıçı birayla karşılaşmadım. işte, türkiye'de maalesef alternatiflerimiz sınırlı o yüzden ne zaman yeni açılan ve bir sürü fıçı birası olduğunu iddia eden bir mekana heyecanla gitsek hayalkırıklığına uğruyoruz.