şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dna sekanslama konusunda yaratıcı fikirler* ortaya atmasıyla ünlenen, perkin elmer iştiraklerinden celera genomics şirketinin murahhas azası olmakla ve bu şirketi human genome project ile didiştirmesiyle (daha çok clinton arabuluculuğuyla barıştırıldıktan sonra)tanınan bilimadamı. kanımca, tüm bunlarla değil de, ilk insan tasarımı canlının peydah edilmesindeki payıyla hatırlanacak birisi. kötümser projeksiyonlarda, küçükküçükküçük torunlarımızın venter ödülleri peşinde koşması da sakil durmuyor.
 • bu abimiz abd hükümetinin genom projesinde çalışırken shotgunla yapalım bakın çok çabuk bitiririz der ancak elemanlar sallamaz. bunun üzerine kızan craig'ı hırs basar, ortamı terkeder ve celera adlı şirketi kurar. o yılın sonunda, çok daha sonra biteceği öngörülen insan genomu projesi tamamlanır.
 • celera tarafından 2002 yılında kovulmuş. (celera'yı perkin elmer craig venter'e güvenerek kurmuştu. perkin elmer de daha sonra applera ismini almıştı.)
  kovulma sebebi genom verilerinin satışının ticari olmayacağının iyice açığa çıkması olarak veriliyor. bunun üzerine şirket stratejiyi değiştirmek istiyor, buna direnen venter'in de ipi kesiliyor.
  craig venter, kötümser olarak alfred nobel'den ilhamla yazmışım ama tarihte köklü değişiklik yapması muhtemel bir adam. belki de bir numarası olmayacak ama dikkatle izlemekte fayda var.
  venter kendi adına bir araştırma enstitüsü (nonprofit) kurmuş (daha evvel kurduğu tigr (the institute for genomic research) aracılığıyla). okyanusta bakteri ekspedisyonuna çıkmış vs vs. enstitünün araştırdığı en göze çarpan konu fotosentez. okyanustan topladıkları yeni fotoreseptör genlerini sekanslamakta ve fotosentez aşamalarını daha iyi anlamaya çalışmaktalar.
  diğer yandan 2005 yılında da "synthetic genomics" isimli bir şirket kurmuş. şirketin amacı da bizi (insanlığı) petrol bağımlılığından kurtarmak. ethanol ve hidrojen üretmek. elbette genetiği değiştirilmiş mikroorganizmalar (bkz: gmo)kullanarak.
  kişisel olarak destekliyorum. başka yerlerde süregiden atmosferde biriken karbondioksitin (ve dolayısıyla sera etkisinin) azaltılması çalışmaları da hoşuma gidiyor. ama genetiğini değiştirdiğimiz bir organizma (yeterince basit değilse) beni tedirgin ediyor. mikroorganizmalara gen haritasını basıp çoğaltabiliriz, bu güzel ama mutasyona açık kalacak olmaları da tetikte olmamızı gerektiriyor. korkup, "gmo'ya hayır" sloganı atacak ahmaklar safında yer alacak değilim ama tedirgin olmak ve endüstriyel uygulamalar öncesinde sıkı bir denetim/kontrol mekanizması kurulmasını istemek benim de hakkım.
 • 7 ekim 2007 tarihli milliyet gazetesinin arka sayfasinda yapay kromozomu urettigi belirtilen ve dunyanin ilk yapay yasam bicimini uretecegini aciklayan human genome project dehasi amerikali genetik bilimci.
 • kendisi yapay canlıyı ilk tasarlayıp çalıştıran kişi olacak hepi topu birkaç hafta sonra. bu noktadan sonra canlılara bakışımız ve canlılık konusundaki düşüncelerimiz de değişmeye başlayacak. insanlık evrim sürecine hükmetme konusunda yeni bir seviyeye gelmiş bulunuyor. artık bilgisayar başında software yazar gibi gen ve dna yazma sürecimiz başlayacak. (bkz: sentetik biyoloji). başka bir deyişle tarihte 3 milyar yıl önce olmuş bir şey yeniden başlıyor ve bu kez çok daha bilinçli. yaptığı çalışmaların özeti hep eksik kalacak olsa da (adam tarih yazıyor*) ne yaptığı ile ilgili kısaca fikir edinebilmek için şu videoya göz atılabilir.

  http://www.youtube.com/watch?v=nkz-gjsaqgo

  videonun sonlarına doğru geçen şu (monologdan bozma) diyalog da tarihteki muazzam ayarlardan sayılabilir zannımca.

  sunucu: mr venter are you playing god?
  venter: we are not playing!

  30:57 den sonra
 • 24-26 kasım 2008 tarihinde, istanbul lütfi kırdar kongre ve sergi sarayinda gerçekleşen 17. kalite kongresi'nde özel oturuma konuşmacı olarak katılmıştır. yaptığı çalışmaları özet şeklinde aktardıktan sonra sorularımızı kabul etmiştir kendisi. yaptığı çalışmaları gördükten sonra, bir yandan insanın yapabileceklerinin sınırlarının zorlandığını, diğer yandan daha herşeyin çok başında olduğumuzu düşünüyor insan. kongre atmosferindeki loş ışıkların etkisini arttırdığı, bir bilimkurgu filminin içinde olma hissinden sıyrılmanız, konuşmacının sahneyi terketmesiyle gerçekleşir. ardından kitap satış standına gidilerek kitap (bkz: `http://www.ideefixe.com/…p?sid=ch2qjhx7s04t3qp8nnhp`) satın alınır. konu hakkında bilgi sahibi olmakta geç kalınmış olunduğu düşünüldüğünden kitap karıştırılmaya başlanır.

  yaptığı bu çalışmalar geçmişteki tüm bilim adamlarının da başına geldiği gibi eleştirilere maruz kalmıştır. çünkü venter'ın genomunun bazı parçalarının, şempaze genomunda bulunduğu ortaya çıkmıştı. bu da büyük tartışmaların çıkması anlamına gelmekteydi. meslektaşı jim watson'ın bir senato oturumu sırasında est yöntemini maymunların dahi gen keşfetmek için kullanabileceğini söylediğine dair haber the washington post'da yayımlanmıştır. bu olay kendisi ve ekibi için moral bozucu olmuştur.

  ayrıca time dergisi yılın 100 etkin insanı listesinde, dr. j. craig venter genel kategoride 40. , bilim adamları kategorisinde 2. sırada yer almaktadır.

  (bkz: http://www.time.com/…733748_1733754_1735211,00.html)
 • genetik alanında yaptığı çalışmalarla nobel tıp ödülünü alması yakındır...
 • efendiler;

  bu abi onemli bir ise daha imza atmis. kendisi mycoplasma mycoides in genlerini cikarip mycoplasma capricolum a takmis. m. capricolum m. mycoides e donusmus.

  ilk sentetik canlinin yapimina da hic birsey kalmamis.

  kendi ifadesiyle 1 ay

  aha da yazi
  http://www.newscientist.com/…ds-synthetic-life.html

  burada da var
  http://www.jcvi.org/…st-and-transplant-g/?tx_ttnews[backPid]=4&cHash=6f67e3b4ad

  ve ha da makale
  http://www.sciencemag.org/…content/abstract/1173759
 • ilk sentetik canlıyı çalıştırmayı başardığını 20 mayıs 2010 tarihinde dünyaya ilan etmiştir.

  http://www.jcvi.org/…g-venter-institute-researcher/

  (bkz: sentetik hayat)
 • cansiz kimyasal maddelerden, canli organizma uretmeyi basarmis dahi bilimadami. eger iddiasi gercekse ve de yakin zamanda bir acigi bulunmazsa unutulmaz bilimadamlari listesinde yeri simdiden hazir gibi gorunuyor.

  genel okuyucu icin kisa bir haber ozeti de surda:
  http://www.ft.com/…6431-11df-8618-00144feab49a.html

  edit: bu da akademik makalenin linki: http://www.sciencemag.org/sciencexpress/recent.dtl

  edit 2: gecenin bir vakti financial times'in gazina gelmisiz. isin dogrusu, canli bir bakteriye sentetik dna yuklenmesiyle bakterinin yeni bir tur gibi davranmasinin saglanmasidir.

  daha iyi bir non-scientific link (gene ne varsa bbc'de var): http://news.bbc.co.uk/…and_environment/10132762.stm

  gerekli uyariyi hem asagidaki entry ile, hem de mesajla nazik bir dille yapan selfadjoint'e tesekkur ederim. konuya direk vucudun baska yerlerine gondermeyle giren suserler icin ne yazik ki soyleyebilecegim olumlu bir sey yok.