şükela:  tümü | bugün
 • çok kullanışlı olmasına rağmen hakkında 1 tane entry olmasına şaşırdığım program.

  iki adet versiyonu var bunlardan ilki bedava olanı. bedava olanında harddiske, aynı ağdaki başka bir bilgisayara veya dünyanın herhangi bir yerindeki arkadaşınıznı bilgisayarına yedek alma şansınız var. yedekleriniz şifrelendiği için karşı taraftaki kişinin şifrenizi bilmeden dosyalarınıza erişme şansı yok. evdeki başka bir bilgisayara yedek almak için iki bilgisayara da crashplan yükleyip hesabınıza login olmanız gerekli, arkadaşınızın bilgisayarına yedek almak için ise yine iki bilgisayara da crashplan yükleyip arkadaşınızın size vereceği kodu girmeniz gerekli. programın en güzel özelliği eğer siz istemezseniz sildiğiniz dosyaları da bir süre daha (veya sürekli) yedek aldığınız bilgisayarda tutması. yani yanlışlıkla dosyayı silerseniz ya da lan 3 ay önce bir şey silmiştim keşke silmeseydim derseniz bilin ki o yedeğinizde duruyor. eğer yanılmıyorsam ücretsiz olan sürümde 24 saatte bir otomatik yedek alınıyor, eğer isterseniz manuel olarak istediğiniz an yedeği başlatabilirsiniz.

  gelelim paralı sürüme* , paralı sürümde birkaç tane seçenek var ve ücretsiz sürümden farkı dosyalarınızı crashplan serverlarına yedekleme imkanı sunması. onun haricinde ücretsiz sürüme ek olarak programda da bazı özellikler de açılıyor. karşılaştırmasını şuradan yapabilirsiniz. ücretli planlardan biri hariç diğerleri sınırsız kapasite sunuyor ve kimse size hop çok doldurdun sen burayı biraz daha para ver demiyor, ayrıca ücretsiz sürümde olduğu gibi bilgisayardan sildiğiniz dosyaların bile serverdan silinmemesi özelliği de bulunuyor. yedekleme sürekli olarak yapıldığından bir kere ayarladıktan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

  diğer bir crashplan+ özelliği ise backup sets olarak adlandırdıkları özellik. bu özellik sayesinde birden fazla yedekleme ayarlayabiliyorsunuz. yani şu şu şu dosyaları crashplan serverına, şunları yan odadaki bilgisayara bunları da arkadaşıma yedekle diyebiliyorsunuz.

  eğer paralı sürümü alacaksanız her yıl şükran günününde*inanılmaz indirimler yapıyorlar, örneğin geçen sene ücretsiz olarak 1 yıllık üyelik verdiler. tabi burada mantık sizi bir kere üye yapmak ve dosyalarınızı onlara yüklemenizi sağlamak*, daha sonraki yıllar indirim filan yapmıyorlar size. en ucuz sınırsız üyelik $59, fakat sağda solda çok fazla indirim kuponu dolanıyor $49'a muhtemelen alırsınız 1 yıllık üyeliği.

  android ve ios için de programları var, eğer isterseniz server a yedeklediğiniz dosyaları oradan da görüp telefonunuza/tabletinize indirebiliyorsunuz.

  şimdi bazıları diyecek yav alırım harici hardiskime yedeğimi ****para filan da vermem ne gerek var böyle şeylere. doğru diyorsun öyle de yedek alınır da eve hırsız girerse ya da yangın filan çıkarsa bilgisayarlar beraber o yedek aldığın harddisk te gideceğinden çocuğunun bebeklik fotoğrafları, düğün fotoğrafların vb. de uçup gider. ek olarak bunu her gün yapmayacağından son birkaç ayda yapmış olduğun şeyler de gidebilir. para vermek istemiyorsan en azından arkadaşına filan anlaş da o sana yedek alsın sen ona.

  tabi hiç bi sıkıntı olan kötü yönü yok diyeceksiniz gelelim onlara,

  - öncelikle ülkemizin gururu ttnetçoğu kullanıcıya 0.68mbps uploadı layık gördüğünden benim gibi 200gb dosyayı upload etmeniz (arkadaşınıza veya crashplan serverna farketmez) 2-3 ay kadar sürüyor. tabi bunda adamların suçu yok, hatta bazı ülkelerde eğer çok fazla veriniz varsa yedeklenmesi gereken size harddisk gönderip ona yedek almanızı sağlıyorlar, daha sonra o harddiski onlara gönderiyorsunuz ve serverlarına yüklüyorlar. tabi tahmin edeceğiniz gibi bizim için yok öyle bir hizmetleri.

  - programı java tabanlı. millet forumunda kıçını yırtıyor bırakın şu javayı diye de pek takmıyorlar. java tabanlı olması hantal bir program olmasına neden oluyor. neyse ki bir kere ayarlarını yaptıktan sonra programla muhattap olmuyorsunuz bir daha.

  - windows altında nas cihazlarına yedek alamıyorsunuz. bunun ile ilgili kendileri bunun windowstan kaynaklandığını söyleyip dolambaçlı bir yol tarif ediyor bunu yapabilmeniz için fakat çalışmazsa biz sorumlu değiliz diyorlar.

  - nas cihazlarına (arm tabanlı olanlara) crashplan yükleyemiyorsunuz. yani en azından resmi olarak yapamıyorsunuz, tabi yapmanın yolları var. ben raspberry pi ye yüklemeyi başardım sorunsuz olarak çalışıyor.

  - o yaptıkları indirimlerden bir kere üye olduysanız bir daha faydalanamıyorsunuz. hehe türküm ben beleşçi adamım yeni üyelik açarım öyle kullanırım diyen zeki arkadaşlara uploadlarının büyük ihtimalle 0.68mbps olduğunu ve yeniden üye olurlarsa o dosyaları yeniden yüklemeleri gerektiğini hatırlatırım.

  alternatif olarak carbonite var fakat en ucuz sürümünde video dosyalarını otomatik yedeklemiyor, harici harddiske yedek aldırtmıyor. crashplanda dosya formatı sıkıntısı filan yok her şeyi yedekliyor otomatik olarak, artı bırakın harici harddiski ücretsiz olarak yukarıda bahsettiğim yerlere yedek almaya imkan veriyor. onun ücretlerine ve planlarına şuradan bakabilirsiniz.

  sonuç: 2 yıldır crashplan+ üyesiyim ve herkese tavsiye ediyorum. $49 bana göre böyle bir hizmet için verilebilecek bir para.
 • tek tek dropbox'a upload edeceğime veya dropbox'a o kadar para bayılacağıma bunu kullanmayı tercih ettim. dosyaları kimseyle paylaşmak gibi bir niyetim de yok zaten. tek tek dosyaları çekebiliyorum, ios clienti var, mac clienti native olsa daha güzel olurdu tabi ama iş görüyor. tek sorun türkiye hızlarında upload etmek.
 • 6tb lık arşivlenmesi gereken dosyalarımdan dolayı yeşil ışık yaktığım oluşumdur. yalnız kafama takılan şu var,
  dosyaların özelllikle fotoğrafların önizlemesini görebiliyor muyuz? mesela bir kare fotoğrafa ihtiyacım var diyelim, bir dosyadaki 2000 kare fotoğrafı tek tek indirmek mi gerek? tabi dosyanın jpg değil psd veya raw format olduğunu da hesaba katarsak bu mümkün müdür? yeşillendirmelere açığım. kıps.
 • ısrarla eski müşterilerine indirim yapmaması ve doların uçuşa geçmesi nedeniyle üyeliğim bitince kullanmayı bırakacağım dosya yedekleme şeysi. faydalarını daha önce anlatmıştım zaten (bkz: #33687738), bu faydalar aynen durmakla beraber geçen uzun süre içinde negatif yönlerinden sadece nas cihazlarına yükleyemediğiniz kısmı değişti. synology ve qnap gibi firmaların nas cihazlarını kullanıyorsanız tek tıklama ile buraya yükleyebiliyorsunuz (arm, x86 fark etmiyor).

  gelelim benim bırakmama neden olan fiyat konusuna. şimdi bazı akıllılar diyecek adamlar hizmet veriyor seni de yakalamış niye indirim yapsın diye onlar da haklı tabi, fakat en azından 2 yıl 3 yıl gibi uzun süreli alım yapılabilip bunda da az da olsa indirim yapılabilmesini bekliyor insan.

  peki bunu kullanmayalım da neyi kullanalım o zaman diyorsanız, benim gibi okulun verdiği veya office 365 aboneliğiniz ile gelen 1tb lik onedrive alanına yedek alabilirsiniz. bu alana aynen crashplan ın yaptığı gibi yedek almayı sağlayan cloudbacko isimli programı tavsiye ederim, onu beğenmeyenler arq backup da kullanabilir fakat okulların verdiği alanlar onedrive for business kapsamında olduğundan arq bunları desteklemiyor henüz. bu iki program google drive, dropbox vb servisleri de destekliyor ve bunlardaki alanı birleştirip kullanmanıza imkan sağlıyor.

  ayrıca alacağınız yedek miktarı 500gb altında ise amazon glacier ve backblaze gibi servisleri de kullanabilirsiniz (500gb dan sonra crashplan daha ucuza gelmeye başlıyor).
 • az önce ev hesabı olan kullanıcılara toptan mail atarak en geç 28 ekim 2018'e kadar tüm ev kullanıcısı hesaplarını deaktive edeceklerini açıklayarak şoka uğratmış cloud yedekleme servisi. bunun sebebi small business ve enterprise hesaplara ağırlık verecek olmalarıymış. şu anda ev kullanıcısı hesabı olanlara hesaplarını 2 katı daha pahalı olan small business'a yükseltmelerini ya da partner olarak seçtikleri diğer bir cloud yedekleme şirketi olan carbonite'a geçmelerini öneriyor. backblaze bu haberi şu an ofiste şampanya patlatarak kutlamıyorsa ben de bir şey bilmiyorum.

  crashplan resmi haber
  haber analizi
  haber analizi 2
 • ev kullanıcılarına hizmeti kapatmış servis. indirimle carbonite veya small business teklifi sunuyor. bunun sebebi olarak da sınırsız depolama hizmeti sunan crashplanın bu özelliğinin kimi ev kullanıcılarınca ağır biçimde suistimal edilmesi gösteriliyor. binlerce tb yükleyenler varmış. ev kullanıcısı lan. yuh. adamlar ev servisinden zarar edince vurmuşlar kilidi. olan benim gibi garibana oldu.

  small business planı için şunlara dikkat etmeniz lazım: cihaz başına para alıyor. eski backuplarınızı aktarırken sıkıntı yaşayabilirsiniz. artık internet veya yerel ağ üzerinden bir diğer bilgisayara yedek alamıyorsunuz -ki en güzel özelliği buydu. bulut alanı yine sınırsız. usbye backup da devam ediyor.

  adı small business ama esasen geçen sene kullandığım home versiyonundan daha kısıtlı gibi geldi bana. belki işletmeler için ayarlarda daha çok seçenek vardır işe yarar ama benim gibi ev kullanıcısı için durum bu.