• tam bir yıldır kullandığım ve bir yıl boyunca da kendisini kah tespih gibi çevirdiğim, kah sakız gibi çiğnediğim ve buna rağmen 1 yıl sapasağlam dayanan, direnen kulaklıktır. (geçen hafta bozmayı başardım.) beats mi sennheiser mi alsam diye araştırırken sennheiser cx300 ün beats kadar iyi olduğu ve boşuna o kadar para verilmemesi gerektiği sonucu ortaya çıktı. şimdi de ep-630 için, sennheiser kadar iyi olduğunu söylüyorlar. bu denklemde ep-630 un beats kadar iyi olduğu sonucu ortaya çıkıyor ?
  • aldıktan sonra yarım saat içinde çöpe attığım kulaklık. lan bir dış kabı o kadar açılmaz mı yapılır, insan açma yeri koyar. makasla bir hızla keserken en son kabın alt kısmını da kesmemle birlikte kulaklığıda kesmiş bulundum. tabi sonra içimin acımasıyla tamir etmeye de çalıştım kabloları tek tek yapıştırdım güzelce ve gerçekten de emek harcadım ama nafile.

birazdan tekrar almaya gideceğim kulaklık.
  • eğer bu kulaklığı kullandığı tespit edilen bir konservatuvar öğrencisi varsa müzik kulağı yok diye okuldan atıyorlar. çok şükür şimdiye kadar hiç yakalanmadım.
  • sinanpaşanın ikinci katındaki dükkanlarda 50 liraya bulunabilecek olan efsane kulaklık. eğer adam 55e vermeye kalkarsa, "arkadaş 50 demişti ama yaa.." demeniz tavsiye edilir, işe yarıyor.

edit: teknosada 99.9tl dir, şimdi onlar düşünsün.
  • 6 ay boyunca ipod'u kendi kulaklığıyla kullandıktan sonra "sikerim lan böyle aşkın ızdırabını" diyip aldığım ve o güne kadar ipod'da 32kbps kalitede müzik dinlediğimi kulağıma sokmuş kulaklık. sennheiser cx300'ü e bir müddet kullandım fakat bundan aldığım kadar kaliteli bir ses alamadım. alın, aldırın, sevin, sevdirin. "olm aypod almışsın onun kulaklığını kullanıp atsana havanı ne bu siyah siyah" diyenlere de ipod'unuzun kulaklığını verin.
  • 3,5 yıldır kullanıyorum. ipoda taktığımda son bir aydır sanki kulaklığı hafif çıkartmışım gibi ses veriyordu. sağa sola oynatınca düzeliyordu. dedim ki "3,5 sene yine iyi dayandı, cortlattık sonunda kulaklığın girişini" gittim çankaya'da 5 liraya soketini tamir ettirdim. ipoda takınca bu defa sürekli aynı bozuk sesi alır oldum, sağa sola oynatmak kâr etmemeye başladı. ipod'da orijinal ipod kulaklığını idareten kullanmaya başlayınca acı gerçeği fark ettim. ipodun kulaklık girişi bozulmuş anasını satayım!

şu anda kendisini 3,5 yıllık mazimizden sonra yok yere mi sünnet ettim diye düşünüyorum. aklıma gelince üzülüyorum resmen. öyle de bir kulaklık. (aradan 3 gün geçmeden hemen yenisinin siparişi verildi pek tabii ki!)
  • creative'in orta sınıf in-ear kulaklık modellerinden biridir. orta sınıf in-ear kulaklılardan tizlerindeki kalitesizlik ve basslarındaki yapay şişirme nedeniyle pek hazetmediğim için normalde audio-technica ath-ws55i headphone kullanıyorum fakat işler güçler sebebiyle her zaman boyunda asılı bir headphone taşımak mümkün olmadığından ve nolur nolmaz diye hep çantamda taşıdğım alt sınıf sony mdr-e11'lerim bozulduğundan bir kulaklık alma ihtiyacı hissettim ve yaptığım araştırmalar, okuduğum incelemeler vs. sonucunda ep630'un para çokomel eğrisini çıkardım ve gayet optimum bir eğriye ulaştım. yaklaşık 1 aydır ep630'un idevice'lar için üretilen ep630i modeline sahibim ve bu 1 ay süresince, içinde progressive trance'dan indie'ye, progressive rock'a kadar janrlar olan geniş skalalı bir playlist ile kullandım.

ep630/630i'nin frekans yanıtı oldukça geniş 6 hz'den 23 khz'e kadar geniş bir aralığa sahip. frekans aralığının geniş olması, insan kulağının duyabildiği frekans aralığındaki ( ~ 20hz - 20khz) ses sinyallerinin harmonikleri ve bu harmoniklerin doyuruculuğu bakımından önemli bir avantaj. düşük frekans yanıtının 6hz civarında olması her in-ear kulaklık gibi (nispeten kaliteli kulaklıklardan bahsediyorum) güçlü bass sesleri duyacağımıza delalet ediyor. zaten creative'in bu model için iddiası da güçlü ve doyurucu bass tonlar ve in-ear kulaklıklarda, özellikle yüksek genlikte yakalanması bir hayli zor olan clean-tiz tonlar. 9mm neodymium mıknatıslar standart diyebileceğimiz bir driver'a sahip olduğunu gösteriyor. ep630/630i, 106db/mw hassasiyete sahip ve 16 ohm empedansında, 106db/mw gayet doyurucu bir hassasiyet. uzunluğu 1.2 metre olan kabloda oksijensiz bakır kullanılmış ki bu da sinyal iletiminin daha kaliteli (daha az elektriksel kayıp, çevresel elektrik gürültülerinden daha az etkilenme vs.) olmasının sebebi.

gelelim benim kişisel deneyimlerim sonucunda yaptığım değerlendirmeye:

benny benassi'nin love is gonna save us şarkısı kulaklık turnusolüdür. içinde yeterli miktarda ve frekanslarda bas ve tiz tonlar barındırır. kulaklığı satın aldığımda ilk bu şarkıyı dinledim hem basları hem de tizleri gayet memnun ediciydi. yüksek genlikte de şarkıdaki güçlü bassların altından başarıyla kalktı ep630/630i. tizlere gelince, açıkcası in-ear kulaklıklara mesafeli yakşalan biri olarak beni fazlasıyla tatmin etti yüksek frekanslarda dolayısıyla kulaklığı bir üst seviyede test etmeye karar verdim ve matthew bellamy'nin sesinden ve muse'un sound'undan yararlanmayı tercih ettim. muscle museum, sunburn, hysteria ve blackout dinledim. açıkcası yüksek genlikte (ipod touch 4th gen. son ses) biraz kulak tırmaladı hem vokaller hem de diğer enstrümanların yüksek frekanslı sesleri biraz da olsa kulağımı tırmaladı ama çok da rahatsız olmadım açıkcası. zaten burn-in periyodundan sonra basslar da tizler de daha iyi oturdu.ergonomik olarak da gayet başarılılar boyutları ideal ne kulağın dışına çok taşıyor ne de kulağın içine gömülüp kalıyor. bu sebebten hem dışarıdan içeriye hem de içeriden dışarıya izolasyonu da gayet başarılı. 3 farklı boyda pad de kutu içeriğine dahil olduğundan kulağınıza uygun olanı bulmanız zor olmayacaktır.

eksiklerine gelirsek pakedinden küçük bir taşıma kılıfı çıksa çok güzel olabilirdi zira kulaklıkların en büyük problemlerinden birisi karışan kablolar sonucu aşınan, kopan teller kabloların driver'lara bağlandığı noktalardaki eğilip bükülmelerden dolayı oluşan kırılmalar. açılması çok güç olan press plastik paketlere konulmuş bu da araştırmasını yapmayanlar için albenisini düşürüyor kulaklığın. bunlar dışında 630i modeli için kontrol kısmı sadece tek butondan oluşuyor o da telefon açma- kapama, müzik açma-kapama, şarkı atlama vs gibi işlevleri görüyor, ses kontrolüyle ilgili buton düşünülmemiş. bunun 2 sebebi olabilir diye düşünüyorum: birincisi; ekstra buton koyarak 11gr olan ağırlığı daha da arttırmak istemediler, ikinisi de; apple'a telif hakkı ödememek için ses butonlarını koymadılar. eğer sebep ikincisi ise, 630 ile 630i arasında yaklaşık 25 lira bir fark var ve bu fark idevice'lar için üretilmiş kulaklıkların hem telif olayına dair bir fark hem de idevice olunca biraz daha çakıyorlar açıkcası ama eğer telif ödenmemişse apple'a 630i modelinde 25 tl havadan çakıyor olabilirler.

fiyatına gelince 60 lira civarında satılıyor ep630i modeli. bu kalite için gayet makul bir fiyat. 100tl altı kulaklıklar arasında para-çokomel eğrisinin optimum seviyesinde. (bkz: affordable price)

sonuç olarak günlük kullanım için ideal bir in-ear kulaklık, eğer hard rock, metal ve ötesi sert müzikler dinlemiyorsanız performansı tatmin edici.
  • 3 yıldır kullandığım ve hala kullanmaya devam ettiğim fiyat/performans açısından başarılı creative kulaklığı.

3 yıl süre içine pantolonla makineye gitmesi ve yıkanmasıda dahildir. kulaklıkla tekrar buluşmam malum pantolonu giyip elimi cebime sokmamla oldu. yıkandıktan sonra ilk farkettiğim tiz seslerin düzeldiğiydi.

evet bu kulaklık yıkandıkça açılıyor çünkü kulaklık ucu kir tutmaya çok müsait yapıdadır. hatta tıkandığı bile olurdu. kolonyağlı mendil ve ağızla vakum yapılarak *tekrar eski haline döndürülebilir ancak hiçbir zaman eskisi gibi çalışmaz. o yüzden arada bir renklilerle birlikte makineye atmakta fayda var.

edit: kulaklık 4. senesinde bir tarafının çalışmamasıyla çekmecenin tozlu rafları arasına karıştı. yerine yine aynı kulaklıktan bir tane daha alındı. yenisini alınca farkettim ki bu kulaklık zamanla tıkanıyor ve eski netliğini kaybediyor. o yüzden kullananların temizliğine önem göstermesi çok önemli.

edit 2: yeni üretilenlerin sesinde bir değişiklik var. tizler kötüleşmiş gibi. basslar da biraz daha boğuk. bozulan kulaklığın sesi çok daha sıcaktı.

edit 3: 2. ep-630'u haziran 2015'de almıştım. şuan şubat 2017. yine bir tarafından ses gelmeme problemi başladı. ama bu seferkini bayağı hırpaladım. şuan gözümü ostry kc06'ya diktim.

bildiğim birşey var ki 2012'de aldığım ep-630 gerek malzeme kalitesi gerek sesiyle kesinlikle daha kaliteli bir kulaklıktı.
  • kulaklık alacaktım. ve yoğun araştırmalar sonucu 2 ay önce almış bulundum bunu.

eğer ki, fiyat/performans olarak bakacaksanız piyasada daha iyisi yok diyebilirim. çekinmeden alın. he ses kalitesi olarak daha iyisi yok mu ? sürüsüyle! tabi ki. zamane kulaklıklarında bulunan kablo kalitesizliği olayı buna uğramamış. yani uzun ömürlü taş gibi kulaklıktır.

bas performansı tiz seslere göre daha geride. bu da creative'in olağan bi olayıdır.

daha fazla araştırma yorma kendini.
  • bozulmayan kulaklık

abartmıyorum arkadaşlar.
    burada (http://imgur.com/bfeorp2) gördüğünüz kulaklık 2 aydır böyle. 1 seneden fazla kullandım. 2 ay önce de tam görünen yerden koptu diye anında aynısından sipariş verdim. kablosu hala inatla direniyor kopmamak ve bozulmamak için.
hesabın var mı? giriş yap