şükela:  tümü | bugün
  • ekranlısı da yapılan ürün. ne yazık ki hâlâ millet gidip apple'a para bayılmaya devam ediyor. hah belki epıl ürünlerinin kulaklıkları daha iyidir, velâkin hiçbirşey aradaki fiyat farkını (70 ytl - 170 ytl) açıklamaya yetmiyor.

(bkz: zen stone plus)
  • ekransızından aldım. 1 haftadır da kullanıyorum. almadan önce düşünüyordum ekransız acaba nasıl olur diye lâkin ekranın pek de önemli bir şey olmadığını anladım.
    yüklüyorsun 1 gb mp3, alıyorsun shuffle'a.. ver elini... (aklıma bişey gelmedi)
  • eq ayarının olmadığına inanamadığımdan,hala bulamadığımı düşünmek istediğim,yeni bir çift kulaklık ile ipod shuffle kadar iyi tınlayan şirin alet. ekranlı yeni modelleri ile arasında ciddi bir fiyat farkı var.
  • siyah, beyaz, fıstık yeşili ve pembe renkli modelleriyle pek çok zevke hitap edebilen bir mp3 player.
  • beraberinde sennheiser mx 200 aldığınız zaman ipod shuffle ın eline ayağına verebilecek kapasiteye ulaşan güzel creative modeli. ekranının olmaması ilk başta dezavantaj gibi görünsede tuşlarına alışınca ekranın eksikliğini pek hissetmiyosunuz.*

http://tr.creative.com/…port/downloads/download.asp adresinden firmware ve canavarınızın şarj durumunu gösteren çakma itunes programını indirebilirsiniz.
  • içine şarkıları gruplara yada şarkıcılara göre klasörler halinde atıp, üzerindeki minik butonu dürterek klasörden klasöre atlayıp ekransız bir mp3 çaların da kullanışlı olabileceğini gördüğüm alet. ipod shuffle'da klasör atlama özelliği yoktu yamulmuyorsam. ses kalitesi olarakta pek bir fark yok. uzun lafın kısası shuffle'dan daha iyi...
  • cüssesiyle ve fiyatıyla karşılaştırınca "ekolayzır da neymiş.. hahayt!" diyorum. yolda, sokakta dolanırken yanımda müzik de olsun diyenler için optimumdan öte maksimum verimlilik ile faydalanılabilinen bir alet.
  • bugün aldım. bir hevesle şarj olması için pc ye bağladım ama usb den şarj ederken hiç bir zaman dolu işareti vermediğini gördüm. hem de 4 saat olmasına rağmen.

(bkz: hayal kırıklığı)
  • - şarj olmuyor.
    - iddia edildiği gibi 10 saat değil onun yarısı kadar bile dayanmıyor.
    - 1. hafta sonunda şarkıları fast forward modda çalmaya başladı.
    - şarkıları farklı klasörlerde saklama ve klasörler arası geçiş şansı tanımasına rağmen karışık modda klasörleri de bir güzel karıştırıyor.

şimdilik bu kadar.
  • 3 gün önce aldığım ve beklediğimden de iyi çıkan mp3 çalardır. cihazla ilgili birkaç bilgi verelim:

cihazı aldığınızda içinden:

- 1 adet usb kablosu
    - 1 adet kulaklık
    - 1 adet koruyucu silikon kılıf
    - koruyucu kılıfa takılabilir tutturucu (ipod shuffle'daki gibi kravatınıza, gömleğinize oranıza buranıza tutturabilmeniz için)
    - kullanma kılavuzu ve birkaç yazılı metin

çıkmakta. usb kablosunu hem aktarım hem şarj için kullanıyorsunuz çoğu mp3 çalar gibi. bilgisayarınıza bağladığınızda bilgisayarınız doğrudan "zen stone" olarak tanıyacaktır zaten. "bilgisayarım"dan cihazın dosya sistemine girdiğinizde 2 klasör göreceksiniz. biri "music" isimli bir klasör diğeri ise creative media lite programının kurulum dosyasını bulunduran klasör. kurulum dosyasını masaüstüne alıp çalıştırarak programı yükleyebilirsiniz.

şimdi gelelim programın detaylarına. öncelikle bu programın yaptığı işin, windows explorer üzerinden normal sürükle bırak yaparak dosya aktarmaktan hiçbir farkı yok ancak yine de kolay kullanımlı sade bir program kendisi. ayrıca sağ alt kısımda mp3 çalarınızın şarj yüzdesini de görebiliyorsunuz. yine bu programla cihazınızı formatlayabilir, işiniz bittiğinde ilgili tuşa basarak usb bağlantısını güvenli bir şekilde kesebilirsiniz. bu arada belirtmekte fayda var, programı yükledikten sonra başlat menüsünden programın menüsünü açtığınızda kullanım kılavuzunun yardım dosyası halinde bir kez de dijital ortamda verildiğini görebilirsiniz.

mo3 çaların kullanımına gelirsek, kullanımının çok çok kolay olduğunu söylemekte fayda var. üzerinde 5 adet buton, 1 adet led ve 1 adet mod değiştirme çubuğu (çubuk dediğim yatay, kaydırılabilenlerden) var. 5 butondan play tuşu, hem açma/kapama hem de play/pause işlevi görmekte. diğerleri ise ses yükseltme, ses alçaltma, sonraki parça ve önceki parça tuşları. çubuk ise 3 farklı pozisyonda farklı işlevler görmekte. bunlar; dosya atlama, karışık çalma modu ve tekrar modu. dosya atlamak için çubuğu itip bırakmanız yeterli. yani çubuk orada sabit kalamıyor. eğer şarkılarınızı klasörler halinde gruplandırmadıysanız bu işlevi sizi pek ilgilendirmiyor zaten. cihazın üzerinde bulunan led ile o an ne yaptığını anlayabilirsiniz. örneğin sesini açarken her basışınızda birer kez yanarak isteğinizin yerine getirildiğini gösterirken, rengine göre şarj durumunu da anlayabilirsiniz. duruma göre 3 farklı renkte yanabilme özelliğine sahip: yeşil, turuncu ve kırmızı. bu 3 renge ait detaylı açıklamaları kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

zen stone, iki farklı versiyon halinde piyasaya sürülmüş. bir tanesi hoparlörlü diğeri ise hoparlörsüz. hoparlörü kullanabilmek içinse kulaklığı yerinden çıkartmanız yeterli. korkmayın, siz istemedikçe kulaklık kolay kolay çıkmıyor. yani kulaklık yuvası bu düşünülerek yapılmış kulaklık tam olarak yuvasına oturmakta. hoparlörün ses çıkış gücü ise küçümsenmeyecek derecede kuvvetli. hele ki o boyutuna göre.

creative, usb yerine doğrudan priz üzerinden şarj edilebilmesini sağlamak amacıyla bir adaptör de üretmiş. bu adaptörle hemen hemen tüm creative mp3 çalarları şarj etmeniz mümkün. içerisinden her model için farklı birer uç çıkmakta, bununla mp3 çalarınızı bağlayarak kullanabiliyorsunuz.

creative'in sitesine bakarsanız, anahtarlık aparatı, renkli koruyucu kılıflar, harici hoparlör setleri, mp3'ünüzü yerleştirebileceğiniz pazu bantları gibi daha pek çok aksesuar olduğunu görebilirsiniz.

ayrıca cihaz, resimlerde göründüğü kadar büyük değil, aksine çok küçük. denildiği gibi tam bir çakıl taşı.

eğer cebinizde duracak, pek fazla müdahale etmeyeceğiniz ve yolda giderken, ders çalışırken, iş yaparken dinleyeceğiniz bir mp3 çalar istiyorsanız diğer mp3 çalarlara yüzlerce ytl bayılmanıza gerek yok. bu ufak velet tam size göre.