şükela:  tümü | bugün
 • 1950lerde tekrar canlanan canavar temali korku filmleri furyasi sirasinda universal pictures tarafindan cekilmis, bir golden cikan bir canavarin ortalikta teror estirip asik oldugu kacirmasi konulu film
 • beyazperde com'un soyledigine gore cekicek film konusu bulamayan hollywood bu filmi yeniden cekmeye hazirlaniyormus...
 • 1954 yapımı çekimlerinde her sahnede yaratığı canlandıran oyuncunun ölüm tehlikesi geçirdiğine inandığım*aksiyon sahneleri akıllara zarar korku filmi niyetiyle çekilmiş kült komedi filmi
  yaratığın tam açılımı humanoid amphibious fish creature **
 • stephen king'in izledigi ilk korku filmidir. (bkz: danse macabre)
 • çok beğenilmiş olmalı ki, çıkışından bir sene sonra (1955) ikincisi çekilen fantastik film. her arşivcinin olmazsa olmazı.
 • kara canlılarının evrimi konusunda ipucu sağlayabileceği düşünülen yaratığın aslında canavar olduğu film. brent hinds in favorilerindendir, öyle ki üzerine yazılmış bir mastodon şarkısı vardır. (bkz: creature lives)
 • takip eden 60 senede çekilen canavarlı öcülü filmlerin çok şey borçlu olduğu yapım, gerçek anlamda ilk eli yüzü düzgün canavar filmi desek yalan olmaz esasen. 1920'li yıllardan başlayarak yaklaşık çeyrek asır süren bir korku filmi furyası ve ellerindeki canavar portfoyü ile sektörde egemenlik süren universal stüdyolarının, 1941 tarihli the wolf man'den sonra başarıya ulaştığı ilk orjinal canavar filmidir aynı zamanda (dracula, frankenstein ve nicelerinin çoğunlukla göz ardı edilebilir devam filmlerini saymazsak).

  yedinci sanatın emeklemeden yürümeye geçiş yaptığı dönemde korku türünün nadide örneklerini vermiş universal stüdyolarının, 50'li yıllarda parlayan ve çok sürmeden boku çıkarılıp ucuz b türü yapımlardan öteye geçemeyen canavar filmlerine de güzel bir cevabıdır bu film. başkötümüz kara göl canavarını (biraz da dönemin korku sineması dinamikleri gereği) universal bünyesideki öncüllerinden ayıran faktör gerçek anlamda bir "canavar" olmasıdır. the wolf man, dracula, phantom of the opera, frankenstein'ın canavarı, mummy gibi karakterler başlangıçta insan olup çeşitli (ve çoğunlukla doğaüstü) faktörler sebebiyle birer "canavar" haline gelmişken, kara göl canavarı humanoid olmakla birlikte esasen insan değildir. bu da mevzubahis filmin diğerlerinden farklı bir tarza sahip olmasına neden olur kaçınılmaz olarak. yine de film canavarın içindeki insani duyguları ve güzellği takdir edişini göz ardı etmez, nihayetinde türünü devam ettirme niyetiyle olsa da başroldeki hanım kızımıza abayı yaktığı kuvvetle ima edilir film boyunca. ve yine diğer canavar filmlerinden farklı olarak belki de ilk defa başkötü rolündeki yaratığı bir korku öğesi olduğu kadar bir kurban olarak da sunar izleyiciye (belki frankenstein hariç).

  zamanının ötesinde olduğunu düşündüğüm kostüm dizaynı, su altında geçen sahneleri ve baş kadın karakterimiz julie adams 'ın güzelliğine de ayrıca birer parantez açmak lazım gelir. universal'ın kronolojik olarak belki de bu son klasik canavar filmi, gerçekten de izlenmesi gereken ve klasik olarak addedilmeyi hak eden başarılı bir yapım.
 • --- plan 9 şubatı ---

  seinfeld yadigârı, birinciden sekizinciye kadar başarısız olmuş, işe yarayanın dokuzuncu plan olmasıyla yapılmış en kötü bilimkurgu filmi olan plan 9 from outer space filmine samimi bir saygı duruşu olarak 1950'lerin siyah beyaz kült hollywood bilimkurguları şubat ayı boyunca lenovo'nun sunduğu cuma bilimkurgu gecesinde

  --- plan 9 şubatı ---

  lenovonun sunduğu cuma bilimkurgu gecesinde izlenmiş, lagüne izmarit atan bilimkadınıyla ekolojik mesajı zamanın ötesine giden, 1954 tarihli jack arnold filmi.

  niyeti birilerini kırmak, şuradakini buraya koymak olan ve arada alfa erkek mücadelesi veren bilimsel bir grup erkeğin "bilinmeyen" ile verdiği amansız mücadeleden müteşekkil film. king kong gibi evvel filmlerdekinden farksız canavarın kurban olarak tasviri ve hatta "kadın"ı kapatmaya çalışmasıyla yeni olmasa da -biraz okunduğunda- dönemi itibariyle gerçekçi canavar temsili ve dahası cidden iyi kotarılmış su altı sahneleriyle yıllar sonrasına esin kaynağı olmuş yapım.