şükela:  tümü | bugün
  • ilk üç filmden alıntılar tadında, ne kadar eski heyecanı olmasa da gayet başarılı bir devam filmi. devamı gelir sanırım. ivan drago'nun oğlu falan çıkar piyasaya. yalnız müthiş hikaye. bu babam için diye diye döver adonis. telifimi isterim.

--- spoiler ---

adonis, babasını hiç tanımadığı için filmin sonlarına kadar ondan nefret ediyor. doğmasını bir hata olarak görüyor. hatta filmin başında apollo ile rocky'nin maçının videosunu izlerken kendisini rocky'nin yerine koyup babasıyla dövüşüyor. rocky bunu sezip "babandan nefret etmeyi bırak" tarzında uyarılarda bulunuyor. nitekim filmin sonunda dövüşü kazanıyor ve "babana ne söylemek isterdin?" sorusuna "onu sevdiğimi" yanıtını veriyor.

filmin şaşırtma sayılabilecek tek unsuru da bu. adonis, apollo'yu değil rocky'yi temsil ediyor. yumruk yemekten çekinmeyen, rakiplerinden daha kısa ve hafif bir boksör, kendisini kanıtlamak tek gayesi olmuş biri.

eski filmlerle bağlantılı güzel birkaç nokta:

- adonis final maçında etrafı, tribünleri karanlık görüp, sadece rakibini görüyor bir an. ilk filmde rocky yaşamıştı aynısını.
    - rocky'nin "you against you", "old man", "kadınlar bacakları zayıflatır" sözleri, tavuk yakalama ve eski usül çalışma teknikleri mickey'nin ona öğrettikleriydi.
    - adonis'in motorcuları arkasına alıp, rocky'nin çocuklarla efsane koşusunu tekrarlaması ve sonunda rocky'nin evinin önünde onu selamlaması, rocky'nin meşhur basamakları yeniden çıkması gözleri yaşarttı.
    - rocky maçların hemen ardından adrian yengeye kavuşmak isterdi. adonis maçı kazandığı anda rocky'nin bianca'yı ringe çağırması da bunun yansıması.
    - adonis, rocky'ye üçüncü filmin sonundaki apollo ile salondaki gayriresmi üçüncü maçlarını soruyor ve "o kazandı" yanıtını alıyor. o maçın sadece ilk yumruğuyla üçüncü film bitmişti. apollo reyizi de özlemişiz. klas adamdı, janti giyinirdi.
    - apollo'nun amerikan bayraklı şortu nihayet hak eden birine geçti. tommy gunn ergenine düşmüştü bir ara.
    - ve geçen onca yılda rocky'nin artık hormonlu hale gelmiş kaplumbağaları.

--- spoiler ---

rocky abimiz film boyunca antrenör, mentör modunda. yaşlanmış hali, mimikleri tam bir fatih terim. olur da bir gün terim'in filmi çekilirse mutlaka stallone oynamalı.
  • öncelikle filmi çok çok uzun süredir bekliyorum, sözlükte şafak sayarak bekleyen biriyim düşünün işte.

az evvel izledim, şu an sadece bi kaç şey söyleyeceğim zira ağladım çoğu yerde, biraz dağılmış durumdayım, tek söyleyeceğim;

salonda çocukluğumun kalan parçalarını da bıraktım, çıktım, eve geldim aynaya baktım, daha da yabancı gözüktüm gözüme.

çok hüzünlü, çok nostaljik, çok heyecanlı, çok yeni, çok dramatik çok çok çok güzel bir film.
  • ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi'de komutan olan beni bile kendine hayran bırakan bir film izledim.

spoiler yok.

- rocky 1'den beri ilk defa dramatik yapı bu kadar kuvvetliydi. adonis, rocky ve bianca'nın hikayeleri, onlarla özdeşleşmemiz kusursuza yakındı. hatta boks maçlarını bile geri planda bırakabilecek kadar iyiydi.

- zaman teması harika kullanılmış. hem geçmişe verilen referanslar hem de geleceğe dönük başlangıçlar müthiş dengeli ve dozundaydı.

- adonis'i sevmemek mümkün değil. rocky'nin mirası emin ellerde.

- daha önce de belirtilmiş, bence sinema tarihinin en iyi boks maçını izledik (ilk resmi maç). tek planda geçiyor ve insan kendisini maçın içinde buluyor. neticesi de belli olmadığı için salonda gerçek maç izler gibi bağıranlar bile oldu, gerisini siz düşünün.

- sylvester stallone'nin belki de tüm filmlerini izlemişimdir. bu filmdeki oyunculuğu gerçekten bir başka. nasıl anlatsam; demlenmiş, oturmuş, tecrübe dolu... harika ya, harika!

- filmde tabii ki benim de "daha iyi olabilirmiş" dediğim yerler oldu ama rocky fan'ı olarak büyük beklentilerle gittim ve beklentilerimin ötesinde bir filmle karşılaştım. bu her gün olabilecek bir şey değil.

dolayısıyla notum: 9/10
  • --- spoiler ---

rocky'i kanser eden merhametinizin amk. gecenin 2sinde ağlatmıştır. kocca italyan aygırı yerlerde süründü de olduğu yerden doğrulamadı ya...
    --- spoiler ---
  • -----------spoiler ama pek değil---------------

filmde en çok hoşuma giden şey rocky'nin yalnızlığının kusursuz bir biçimde işlenmesiydi. evet o bir şampiyon. evet o bir efsane ama onu zirveye taşıyan kimse yanında yok ve bu yalnızlığın durgunluğu mükemmel işlenmiş.

---------------spoiler--------------------

eğer rocky serisiyle aranız iyiyse zaten filmi çok seveceksiniz. bu kısır sinema yılının içinde nadir güzelliklerden creed.
  • senaristi tebrik etmek lazım. türk bir senarist olsa creed'i ivan drago'nun çocuğu ile dövüştürürdü

edit: maalesef ikici filmin senaristi türk :d
  • 80 kuşağında doğan her çocuk gibi ben de stallone filmleriyle büyüdüm. rambo ve rocky çocukluk kahramanlarımdı. video kasetlere çekip replikleri ezberleyene kadar defalarca izledim. o yılların dergilerinden sly'ın resimlerini kesip odama yapıştırdım.
    rocky'nin ve rambo'nun ilk filmleri serinin öteki filmlerinden oldukça farklıdır. özellikle rocky 1976 da umulmadık şekilde oscar kazanan gelmiş geçmiş en iyi 100 film arasına girmeyi başarmış harika bir dramdır. çocukken sıkıcı gelen rocky 1 büyüdüğümde en sevdiğim film olmuştu.
    90'lı yılların başında çekilen berbat rocky 5 ile herkes bu serinin ve stallone'nin artık bittiğini düşündü. oyunculuğu acımasızca eleştirildi. peşi sıra çektiği komedi filmleri neredeyse hiç izlenmedi. artık kaslı vücut yapan adamların modası çoktan geçmişti...
    aslına bakarsanız ben stallone'nin hep çok iyi bir oyuncu olduğunu düşündüm. kariyerinde birazda kerhen aksiyon filmlerine yönelmişti.
    ama stallone tıpkı rocky gibi yere düşsede kalkmasını bilen adamdır. rocky filmi için söyle bir lafı var " bu film gurur, şöhret ve mahalledeki serserilerden biri olmamakla alakalı" sly'da herhangi bir aktör olmadığını 1997 de çektiği copland ile kanıtladı. bu filmde bambaşka bir kimlikle izleyici karşısına çıkıyor, hangi kalitede aktör olduğunu stockholm uluslararası film festivalinde en iyi aktör ödülünü alarak herkese gösteriyordu.

işte bu film stallone için adete 2. kariyerinin başlangıcı oldu. 2006 da artık rocky 6 nın zamanı gelmişti. sadece aktör değil iyi bir senarist olarak yine enfes bir dram yazan sly hayranlarını sevince boğdu. 1976 daki iki kaplumbağa caf ve link, rocky'nin ilk dövüştüğü adam örümcek rico, philadelphia'daki 1818 numaralı ev... hepsi filmde vardı.

sly filmde hem kendi hayatının hem de rocky'nin felsefesini tek cümleyle söyle özetliyordu. "hayata karşı hiçbir zaman yumruk atamazsın, önemli olan yumruk yediğin halde devam edebilmektir"

--- spoiler ---

creed'de ise rocky'i artık pes etmiş görüyoruz. sevdiklerini kaybetmiş yalnız ve unutulmuş bir adam. ve yine bir creed ona hayat veriyor. yoksa o mu creed'e hayat veriyor...
    --- spoiler ---

bence enfes bir film olmuş ve büyük bir efsanenin doğuşuna şahitlik ediyoruz. stallone seven , rocky den hoşlanan herkesi muhteşem bir 2 saat bekliyor.
  • kral film. helal olsun arada böyle filmler çekiyor adamlar. rocky'i niye sevdiğimi hatırlattı resmen. amman diyeyim sinefillerin yorumlarından uzak durun. her film de ödül/festival kafasında olacak değil ya. normal izleyiciyim ben birader, gişesini biz veriyoruz bu filmlerin.