şükela:  tümü | bugün
 • arjantin, brezilya ve öteki güney amerika ülkelerinde damızlık ya da binek atı olarak kullanılabilen at soyu.
  bu soy asıl olarak ispanyadan getirilerek 300 yıl boyunca arjantinin yaban hayatına terkedilen atlardan üretilmiştir. 1920 yılında yabani bir at sürüsü yakalanarak üretme programı başlatılmıştır ve denetimli çiftleştirmelerle soyun istenen özelliklerde ve çok dayanıklı olması sağlanmıştır.
  genel olarak bu atlar küçük yapılı hayvanlardır ortalama boyları 137-150 santimetrelerde gezer, en beğenilen kapış kapış giden donları* ise altın sarısı ve aldır..
 • latin amerika nın sömürgeleştirilmesi sürecinde ortaya çıkmış bir kavramdır. sömürgelerde doğmuş, ispanya veya iber yarım adası kökenli ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören ve bu ezilmişlik nedeniyle bölgede milliyetçilik akımının temelini oluşturmuş kesimdir.
  yerli halkla karışmaları sonucu melezlik ortaya çıkmıştır.
  (bkz: simon bolivar)
 • orta amerika'da yetisen ve verdigi tatli kakao ile luks sayilan cikolatalarin uretiminde kullanilan kakao agaci.
 • anne ve babası ispanyol olmasına karşın; doğumu güney amerika'da olanlara verilen isim. ispanyollar tarafından ikinci sınıf vatandaş muamalesi görmüşlerdir. benedict anderson'un hayali cemaatlerkitabında dünya üzerindeki ilk milliyetçilik akımlarından birinin bunlar tarafından ortaya çıktığı iddia edilmektedir.
 • latin amerika'da doğmuş ispanyol kökenlilere verilen ad.
 • forastero ve trinitario ile birlikte, en kaliteli 3 kakaodan biri.

  orta ve guney amerika, ayrica sri lanka'da yetisir.
  yetistirilmesi zordur, dunyadaki kakaolarin %5'lik dilimini kapsar, degerlidir.
 • criollo'lar, anavatan olan ispanya'nın dışında, çoğunlukla orta ve güney amerika topraklarında doğduklarından, avrupa tarafından bir "ast" sınıf olarak görülmüşlerdir.

  ispanyol isimleri ve aile soyları ile birlikte, hint ve ispanyol karışımı olan, melezler, bir başka deyişle "mestizo"lar, 18 ve 19. yüzyıl içinde ulus anlamında en hızlı gelişen ve büyüyen toplumlardan biri oldular. bu melezler, avrupalılar tarafından sömürüye uğrarken, avrupa ekonomisi için büyük bir pay sahibi olduklarının farkına vardılar ve avrupa dışındaki bu kader ortaklığı, çeşitli yollarla bu toplumları bir araya getirdi. taşralılık, bölgeselcilik tutumları ve bölgeler arasındaki iletişim, gazete gibi toplu iletişim araçları ile criollo toplulukları birleştirdi. öyle ki, 18 ve 19. yüzyıl arasında çıkan birçok gazete uzun ömürlü oldu ve amerika'da da matbaanın öneminin artmasında önemli rol oynadılar.

  öbür yandan, kuzey amerika topluluklarının, kendi içlerinde bir bağımsızlık düşüncesi yaratması daha kolaydı. ulaşım, ticaret ve sanayileri ile birlikte, bir anlamda daha erken var olabilmişlerdir.
 • hayali cemaatler kitabında bol bol bahsedilen iber yarımadasındaki devletlerde doğmayıp onlardan birinin sömürgesinde doğmuş olan topluluğa verilen isimdir