şükela:  tümü | bugün
 • los angeles merkezli amerikanin en buyuk gang yani cetesi..tehlikeli amcalar...en buyuk rakipleri the bloods denen diger buyuk ve tehlikeli cete...her turlu pislik vardir bu amcalarda...
  kendilerine ait ozel selamlari felan vardir...galiba da renkleri mavi...
 • 1971'de stanley "tookie" williams ve raymond lee washington tarafindan los angeles'in south west side'da mahalleyi ganglere karsi korumak uzere kurulmus ama bi sure sonra korudugu ganglerden biri halina donusmus...
  raymond lee 1979'da oldurulmus...tookie ise omur boyu hapse mahkum edilmis..simdi pismanmis...
  aha oole diyo burda (bkz: http://www.tookie.com/)
 • south parkın bir bölümünde jimmy ile timmy'nin kurmak istedikleri grup adını önceden almaları dolayısıyla ziyaretlerine gittikleri gang. sözü geçen bölümde jimmy ile timmy crips'in ezeli rakipleri the bloodsdan 13 kişiyi "klasik south park ölümleri"ne bir örnek olacak şekilde hakkın rahmetine kavuşturmaları*ile çeteye de kabul edilmişlerdir.
 • her daim snoop dogg kimi zamanda x zibit kliplerinde propagandasi yapilan sokak cetesidir. oyle buyuk hal almistir ki bu cete savaslari los angeles ta crips lerin yaninda mavi ny sapkasi , kirmizi la sapkasindan daha mubahtir.
 • 200 civarı çetesi olan 21 şehirde varlık gösteren devasa suç örgütü.bu çetenin aynı zamanda c walk dansları vardır ve eskiden crip olan pek çok ünlü sima bulunmaktadır.
 • yavaş yavaş toparlanmaya başlayan siyahiler stanley williams ve raymond washington önderliğinde önce cribs daha sonra cripsler şeklinde toplanmaya başlamışlardır. raymond'ın doğum günü partisinde öldürülmesinden sonra stanley büyük bir hırsla sokaklara saldırmaya başlamıştır. stanley'nin başlattığı crip hareketi ilk başta sadece suréno çetelerine karşıydı. crip setleri gitgide büyüdü ve california'dan başlayan akım yakında tüm amerika'yı sardı.
  yaklaşık 10 sene sonra lider stanley'nin hapise girmesinden sonra oluşturduğu düzen kusursuz işlemeye başladı. kendilerini çetelerine ve bölgelerini adayan askerler küçüklükten yetişiyor ve ölene kadar sadakatlerini koruyorlardı. önü kesilmeyen cinayetler ve çatışmalar new york, los angeles ve california departmanlarını çılgına çevirmişti. 5.000-10.000 arası üyeye sahip olduğu tahmin edilen crips sokakları kana bulamaya devam ediliyordu. işlenen suçlar apaçık ortadaydı, suçluları da birer birer yakalanıyordu fakat ne bir azalma ne bir artma oluyordu. crips gitgide kontrolden çıkıyordu.

  crips'in siyahilere uyguladığı faşist yaklaşım bir grup siyahi tarafından tepki gördü. cripsler kendilerine katılmayan siyahilere baskı yapıyor, fiziki ve sözlü işkence uyguluyorlardı. yeri geldiğinde diğerlerine örnek olma amacıyla cinayet bile işledikleri oluyordu. bu bloods hareketini doğurdu. bloodslar başlangıçta crips'in faşist tavrına karşı çıkmak için kurulmuştu. zamanla güçlenen bloods ilk baştaki kurulum amacını bırakıp daha yumuşak bir vizyon benimseyerek crips'in tam karşısına yerleşti ve yıllar sürecek bir savaş başlamış oldu. şehirdeki latinleri şehirden atmak isteyen bu zenciler çok fazla güçlendiler ve uyuşturucu, silah ticaretini şehirin gettolarına yerleştirdiler. bu hem mafyalar için vazgeçilmez bir kaynaktı, hem de rüşvet polislerin gözden kaçırmayacağı bir fırsattı.

  binlerce insanın yaralandığı, yüzlerce insanın öldüğü bu savaş günümüzde hafifledi fakat tamamen yok olmadı. polis departmanlarının teknoloji ve profesyonel ekipleri sayesinde sıkıca denetim altında kalan çeteler sokaklardan ellerini büyük çapta geri çekmek zorunda kaldılar. işlerini daha gizli şekilde yürütmeye devam eden bu örgütler günümüzde aktivitelerini büyük şehirlerde hala devam ettirmektelerdir.

  http://www.youtube.com/watch?v=xdjvnq2whpc part 1
  http://www.youtube.com/watch?v=-scfld9haiq part 2
  http://www.youtube.com/watch?v=nejtaenqtzi part 3

  not: altyazıları açmanız gerek açılmadıysa.
 • stan tookie williams tarafından kurulmuş los angeles merkezli ünlü zenci çetesi. ezeli rakipleri bloods'dır.
 • eskiden ilk kurulmuş olmasından dolayı en güçlü bunlardı.
  sonra bloods un kurulmasıyla siyahiler arasındaki ünvanı tamamen bloodsa kaptırdı.
  meksikalılar en öne geçti artık.

  eksi rapçilerin çoğunun crips olması yenilerin hepside bloods olması buna örnek olabilir.
  snoop dogg ice cube dre eskilerde çoğu cripstir.
 • harika parçaları olan grup.