şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sene 4 luni 3 saptamini si 2 zile filmiyle altın palmiye ödülünü almasıyla tanıdığımız 1968 doğumlu romanyalı yönetmen.
 • yeni filmi beyond the hills ile dün gece cannes'a konuk oldu, açıklamalar yaptı. beyazperde sitesinden çalayım açıklamalarını. demiş ki "yönetmen filmde görünmez olmalı". bir bella tar gibi kendisini (yani yönetmenliğini) önplana çıkarmak istememiş yeni filminde. ilk filmde olduğu gibi bu filminde de müzik kullanmamış. yani bizim nuri bilge ceylan'ın romanya şubesi. neyse olumlu eleştiriler almış bu yeni filmi. beni heyecanlandıran bir konuya sahip olmadığı için ilgimi çekmedi bu filmi. ama bundan sonra çekeceği filmleri takip ederiz.

  bir de romanya'da sanatın önemsenmediğini söylemiş. amerikan sineması oraya da girmiş, insanlar başka bir şey izlemiyorlarmış. aynı biz. aynı türk sineması. bizim millet de amerikan filmlerinden başka bir şey izlemez. birbirimize epey benziyormuşuz.
 • (bkz: dupa dealuri)
 • film çekmeyen, film "çakan" romen yönetmen. hikayesinin her karesine eşlik eden "nefret ediyorum!" kükreyişinden yer yer tırsmamak mümkün değil. intikamını, sinemayla almak böyle olur.

  (mungiu hakkındaki "nuri bilgemsinin romen şubesi" tanımına gülünür anca. mungiu'nun "türkiye şubesi" olmaksa, bi' şey ister evvela!)
 • bacalaureat (graduation) filmiyle cannes'da en iyi yönetmen ödülünü olivier assayas ile paylaşan beybi. eğitim sisteminden endişe duyan ailenin rolüyle ilgili bir senaryosu varmış. mış. müş.
 • 3 kez cannes'da ödül almış yönetmen. filmlerinde romanya toplumunun çürümüşlüğünden bahseder. bürokrasi, mahalle yaşamı, rüşvet, din hegemonyası, mahalle baskısı... kısa filmleri hariç tüm filmlerini izledim. yapım sırasına göre izlenmesi yönetmenin tarzına eklediği, eksilttiklerini görmek açısından faydalıdır.
 • hakkında bu kadar az entry görmekten üzüntü duyduğum harika bir yönetmendir.

  gerek yazdığı diyaloglar, seçtiği konular, gerekse kamera kullanımı ve doğru zamanda yapılan kurgulamalarla beni kendine hayran bırakan bir yönetmendir. özellikle romanya çok fazla yönetmenini ya da filmini bilmediğim bir coğrafyada böyle işler yapıyor olması da ayrı. dram konusunda çok güzel çıkarımlar içeren filmleri var. mesela ele aldığı konuları o kadar yakından ve o kadar özenle işliyor ki insan konunun bu kadar detaylı olarak bir filmde dramatize edilmesini hayretle izliyor. hayatın gerçeklerini ve ağırlığını tokat gibi yüzünüze vuruyor. özellikle 4 ay, 3 hafta, 2 gün filmi başta olmak üzere bütün filmleri oldukça başarılı.
 • ayrıca beyond the hills filminin yönetmen ve senaristidir. bana göre romanya sinemasının en büyük temsilcisidir.