şükela:  tümü | bugün
 • son günlerde dedikodu olarak dolaşan ama gün geçtikçe yaklaşılan olaydır. gerçekten büyük olaydır.

  tribün dergi
  ntvspor

  not: eflatunbeyazspor

  edit: an itibariyle gerçekleşmiştir. link
 • bir takim kaynaklarda rastladigim haberlere bakilirsa, iki gün icerisinde aciklanmasi beklenen transferdir. gerceklestigi takdirde, son yillarda kararan italyan futbolunu yeniden aydinlatacaktir.
  bir berat kadar olmasa da, sahiden büyük olaydir.
 • italyan futbolunu aydınlatmayacak transferdir. olmayan rekabeti daha da öldürmenin neresi aydınlık?
 • rekabeti iyice öldürecek olsa da ronaldo'nun serie a'ya gelişi ligin son yıllarda bir nebze olsun düşen marka değerini ve izleyici oranlarını artıracaktır bu bakımdan hem italyanlar için hem juve için harika bir transfer olur
 • geç kalınmış bir transfer olsa bile juve’nin ihtiyacı olduğunu düşündüğüm bir nokta transfer olmuş. eflatun beyazlılardan sonra şampiyonlar ligini hak eden takım juventus’dur benim gözümde.
 • tekel ürünlerinin kar marji genel olarak %4'tür, pakette 25-35 krs civari. satis yapan kuruma ekonomik anlamda pek bir sey katmaz, satis ve kasa sirkulasyonu belki, bir nebze. yani sira tekel satis hakki almak da zordur. bir yigin ödeme, ilan ve vergi dayarlar önünüze, kapi kapi dolan dur. fakat tekel ürünleri etkili bir cazibe merkezidir. müsteriyi dükkana sokmak adina görkemli bir aractir. müsteri, satis ve kazanci temsil eder. sigarayi satin almaya gelen müsteri bazen buz dolabina, bazen raflara yönelir. bu da daha fazla satis ve o miktarda kazanc demektir. sonuc olarak cazibesi olan ürünler, yaninda ilgiyi de getirir. ilgi ise aydinligi temsil eder.
  futbol da ticari mekanizmasi olan buyuk bir ekonomidir. cazibesi olan isimler hem o kuruma, hem de o kurumun icerisinde bulundugu sisteme getiri saglar. ilgi ve getiri rekabeti tetikler. rekabet, ayni oranda mücadele ve basariyi saglar.
  ronaldo'nun bu denklemdeki yeri pesinde milyonlari kosturan bir isim olmasindan kaynaklidir. ronaldo, cazibe merkezidir. bu transferin sadece juventus ekonomisi ve basarisiyla sinirli kalacagini dusunmek akilci degildir. kisa vadede degilse bile, olasi ronaldo transferinde italyan futbolu daha cok izlenme ve sempati kazanarak marka degerini pozitif yonde gelistirecektir. ronaldo, nash'in kirmizi elbiseli kadinidir ve futbol, karma stratejili bir oyundur. oyun oynarken ihtiyaciniz olan seyler biraz matematik, biraz da sizofrenidir.

  edit: dahi anlamindaki -de ve -da lar kelimeden ayrildi.
 • bir devrin kapanışıdır.
 • gerçekleşmiştir.
 • iki sene de italyada şov yapacak olan yıldızın transfer haberi. ondan sonra ver elini amerika.