şükela:  tümü | bugün
 • geçtiğimiz şubat ayında türk piyasasına giren online reklam şirketlerinden biri.. daha önce girdiğiniz belli sektörlerdeki (özellikle e-ticaret ve seyahat) siteler üzerinden size kişisel reklamlar gösteriyorlar.. tarayıcınıza yüklenen bir çerezle işleyen sistemleri birkaç haftadır aktif.. beni sinirden delirtme noktasına getirdikleri için bunları yazıyorum..
 • kişinin zaten bildiği, girdiği siteler ve ürünler ile ilgili reklamlar göstererek bir anlamda bir işe yaramayan, insana kendi gezdiği ürünleri tekrar tekrar gösterdiği için rahatsız edici reklam servisi.cookie'sii anında blocklamak farzdır
 • google'a düzenli olarak reklamverenlerin neredeyse tamamının kullanmaya başladığı servis. google'ın buna çok fazla seyirci kalacağını sanmıyorum, retargeting konusunda en kısa zamanda kendi konseptini yaratıp kullanıcılara dayatacaktır. gerçi sonuçta olay bir şekilde kendi üzerinden döndüğü için bulaşmamayı da seçebilir. (reklam konusundaki tekelini kırmak artık çok çok zor)

  siz de sürekli "karar verdiniz mi?" temalı reklamlardan sıkıldıysanız şuradan opt-out butonunu on yaparak bu veri avcılarını bir süreliğine engelleyebilirsiniz:
  http://www.criteo.com/en/privacy-policy
 • insana ''ne oluyor lan bunlar neden dün baktığım ürünleri bana gösteriyor'' dedirten reklamlar gösteren şirket. hayır birde gösterdiği sitedeki ürünler gezdiğim sitelerden daha pahalı olmaz mı. kurtulmak lazım.
 • girdiğiniz internet siteleri verileri doğrultusunda girdiğiniz internet sitelerine reklam yerleştiren şirket.

  müşterilerinden biri galiba n11.com. zira titiz aramalarla n11.com'dan sipariş ettiğim ürünü sipariş ettikten sonra başka sitelerde bir 50 kez daha görmüşümdür. zaten sipariş etmeden önce hepsine baktım. sonrasında tekrar hepsini göstermeleriyle baygınlık, sıkkınlık her şeyi yaşattılar. anlamıyorum yani amaçları ne? bütün evi aynı ürünle mi doldurmalıyım? en azından baktığım üründen yaşımı, cinsiyetimi falan tahmin edip alabileceğim başka ürünleri gösteren bir sistem yapsınlar. fazla olduysa bari mesala ekran kartı aldıysam ses kartı reklamları göstersinler. zor bir şey olmasa gerek. ekran kartını almışım zaten. niye tekrar ekran kartı reklamlarını gösteriyorsun.

  iyi tarafı var o da anlayışları. isterseniz geçici isterseniz kalıcı olarak reklamlarımızı görmeyebilirsiniz diyorlar. bunu kendilerinin basit bir şekilde sunması güzel. sonra da kapatmak gelmiyor içinden zaten...
 • şu reklam amaçlı veri toplama olayı beni ilk defa korkuttu bu firma sayesinde.

  bir kaç gün önce sipariş ettiğim gömlek geldi aklıma, lan ne oldu şu sipariş diye düşünürken sözlükten verilen bir haber sitesi linkine tıkladığımda tam da siparişini verdiğim gömleğin reklamı çıktı. bir de reklamdaki butonlarla ürünleri gezebiliyorsunuz ya, ben o gömleği seçene kadar gezdiğim tüm ürünler çıktı karşıma.

  ha bu arada yıllardır adblocking yaptığım için çok nadiren reklam görürüm, criteo'nun önünde saygıyla eğilmekle birlikte fazlasıyla ürperdiğimi de söylemeliyim. o kadar rahatsız etti ki bu hangi reklam ağıymış diye sağ üstteki linke tıkladım da öğrendim firmayı.
 • yapılan bir çalışmaya göre adware şirketi ile anlaşmalı olarak porno sitelerinde reklam göstermekte ve bot trafik ile reklam istatistiklerinde manipülasyon yapmaktadırlar.

  link
 • bir arkadaşımı barcelona'daki şubesine expat olarak gönderen şirket.
 • bangır bangır gelen tehlike. adblocker işleyişi itibari ile boşta kalıyor. ip bloklanmasına rağmen çerçevesi duruyor leş gibi.
 • retargeting ürünü online reklam şirketi.
  adx tracking firmasını da satın alması sonrası, kulanıcı takibi ve hedefleme çalışmaları da yapmaktadır.

  bir web sitesini ziyaret ettiniz fakat ürün almadınız, form doldurmadınız ya da üye olmadınız. siteye hiçbir katma değer sağlamadınız. criteo burada devreye giriyor ve tarayıcınıza bıraktığı javascript kodu sayesinde display network üzerinden farklı platformlarda yeniden hedeflenebilir olmanızı sağlıyor. n11'de bir ayakkabı beğendiğinizi düşünün ve siteden ayrıldınız. aynı reklam gün içinde girdiğiniz diğer sitelerde de karşınıza çıkmaya başladı. işte bunun müsebbibi criteo'dur. tabi criteo bu işi yapan firmalardan sadece biri.

  ekşi sözlük'ü ziyaret ettiğinizde de criteo kodlarına rastlarsınız. örneğin ben şu an bu başlığa yazarken şurada görebileceğiniz criteo kodları tarayıcıma yerleşmek için can atmaktalar ama brave browser kullandığım için ne yazık ki bu gerçekleşemiyor.

  bazı reklam engelleme eklentileri tek başlarına tracker kodlarını engelleyemeyebiliyor. o nedenle eski adı do not track, yeni adı blur olan eklenti gibi ekstra eklentiler kullanmanız gerekebilir ya da brave browser gibi yeni nesil tarayıcıları kullanabilirsiniz. hem reklam görmezsiniz hem de retargeting çalışmalarına maruz kalmazsınız.