şükela:  tümü | bugün
 • 70'lerin unlu folk rock grubu... bi ara neil young'in da katilimiyla crosby, stills, nash and young adini almislardir.
 • ilk woodstockda farkli gunlerde calan az gruplardan biri.
 • woodstock ta verdikleri konser grubun 2. konseriydi, buna ragmen kesinlikle muthis calmislardir. woodstock a ithafen de hemen sonra bir sarki yapmislardir ki sözleri ve bestesi cok guzeldir.
 • 29 mayıs 1969 çıkışlı bu efsane albüm, crosby, stills, nash (hayır young değil) efsanesini de başlatan albümdür. şahsıma göre üç mükemmel gitar, üç mükemmel vokal ve üç mükemmel şarkı yazarı olan bu üç adam işin içine bu albümden sonra deja vu'da neil young girince geri plana düşmüşler, kendilerini ifade edememişlerdir bir türlü. kendi müziklerinde siyasi konulara pek ağırlık vermemişlerdir (bunu bir övgü olarak söylemiyorum), lakin kendi hallerinde harika bir iş yaparlarken işin içine young'ın protest müziği ve egosu girince grup bu sevdiğim çizgiden çıkmıştır.
  neyse albüm olanına döneyim young fanatiklerinin kızgınlığını üzerime çekmeden. bu albüm woodstock'a damgasını vurmuştur dersem herhalde abartmış olmam. zira festivalde birkaçıncı kez canlı icra ettikleri suite judy blue eyes, marrakesh express, wooden ships, helplessly hoping ve long time gone gibi efsanelerle yardırmışlardır. albümün çizgisi, dönemin kaliforniya sound'unu oluşturur ve the eagles, jackson browne ve 74 sonrası fleetwood mac'ine ilham kaynağı olur.
  şarkı listesi de şöyle albümün:

  side one

  1. suite judy blue eyes (stills) – 7:25
  stephen stills-vocals, guitar, bass, percussion; david crosby-vocals; graham nash-vocals; dallas taylor-drums
  2. marrakesh express (nash) – 2:39
  stephen stills-vocals, guitar, organ, piano, bass; david crosby-vocals; graham nash-vocals, acoustic guitar
  3. guinnevere (crosby) – 4:40
  david crosby-vocals, guitar; graham nash-vocals
  4. you don't have to cry (stills) – 2:45
  5. pre-road downs (nash) – 3:01

  side two

  1. wooden ships (crosby, stills, paul kantner [uncredited]) – 5:29
  stephen stills-vocals, lead guitar, bass, organ; david crosby-vocals, rhythm guitar; graham nash-vocals; dallas taylor-drums
  2. lady of the island (nash) – 2:39
  david crosby-vocals; graham nash-vocals, acoustic guitar
  3. helplessly hoping (stills) – 2:41
  stephen stills-vocals, guitar; david crosby-vocals; graham nash-vocals
  4. long time gone (crosby) – 4:17
  stephen stills-vocals, guitar, bass, organ; david crosby-vocals; graham nash- vocals; dallas taylor-drums
  5. 49 bye-byes (stills) – 5:16
 • (bkz: #31441156)
 • mfö'nun tarzini kopyaladigi grup. bazi sarkilarinda vokal tarzindan, gitar tonlarina kadar belli ediyorlar. zaten bir tv programinda kendileri de selam cakmisti csn'ye yanlis hatirlamiyorsam.