• bizim evde 4 muhendisiz. senelerce annemle babamin cross kalemlerine hayranlikla baktik abimle. diplomalarimizi alirken annemle babam bize de birer cross kalem hediye ettiler. verirken de iyi kararlara, gurur duyacagimiz islere imza atmamizi temenni ettiler.

senelerce cok az kullandim kalemimi. benimki cebe takma zimbirtisi olmayan zarif bir tasarimdi, ucu ve tepesi altin kaplamaydi. en degerli esyamdi diyebilirim.

6 ay evvel nisanlim tarafindan dugune iki hafta kala aldatildim. esyalarimin cogunu coktan onun evine tasimistim. ayrildiktan sonra bana ait (onunla ilgisi olmayan) her seyi adresime postalamasini istedim. onun hediyelerini, resimlerini, tren biletlerini, beraber gittigimiz yerlerden aldigim ufak esyalari tuttugum bir kutum vardi. kalemim de diger hazinelerle beraber bu kutudaydi. kendisiyle alakali hic bir esyayi istemedigimi ustune basarak belirttigim icin kutuyu bana yollamadi. kalemin yoklugunu da bir kac hafta evvel abiminkini gorunce fark ettim, zira daha evvel fark edecek durumda degildim.

icim oyle bir ciz etti ki tarifi yok. cunku bazen bir kalem, sadece bir kalem degildir. ailece paylastigimiz degerlerin, verdigimiz sozlerin sessiz bir tanigiydi o kalem. bir adam, kendi zevki icin hem hayatimin icine sicti, hem ailemin inanilmaz uzulmesine sebep oldu, hem de en degerli esyamdan (bilmeyerek de olsa) beni mahrum etti. bana ve cevremdekilere verdigi zararin semboludur artik cross kalem.
  • uzun bir zaman önce şöyle yazmışım hakkında: (bkz: #58864480)

hayat çok acayip. insan bir sonraki gününü bile kestiremiyor bazen.

sevgilim roma'da şahane bir meydanda, doğumgünümde, "partnerim olur musun?" dedi heyecandan yüzü kızarmışken. "kaç defa sordun, partnerlik sözleşmesi için belgeleri bile topladık ya" dedim gülerek. "daha romantik ve özenli bir teklifi hak ediyorsun" dedi. "tüm kalbimle evet o zaman" dedim. katladigi şemsiyenin içine sakladığı paketi çıkardı. o çok sevdiğim ve kaybettiğime çok üzüldüğüm kalem yerine, başka bir cross kalem hediye etti. "aynı şey değil biliyorum ama birlikte güzelliklere imza atarız bununla" dedi.

bir ağlamaya başladım ki susamadim dakikalarca. romantik ve güzel şeyler söylemek istedim. onun yerine "pahalıdır bu şimdi niye bu kadar para verdin" dedim. güzel gözleri ışıl ışıldı,güldü. o güldü, benim gecem aydınlandı. burnumu sildim, elini tuttum, markete gittik çay almaya.
  • cross dolmakalemler pahali olmalarina pahali, ama asiri pahali degil. yazmaya duskun kiside dolmakalem ilk tercih oluyor, ki cross beklentileri bos cikarmayanlardan. kisiden kisiye degisen kalem kullanimi, suphesiz bazi onemli faktorleri goz onunde bulundurmayi gerektiriyor: nib ucu, nibin kesimi, nibin malzemesi, murekkep, kalemin malzemesine gore tutusu, agirligi vs...

en onemlisi denilebilecek bunlar arasinda, benim icin, nibin uc buyuklugu. extra-fine (xf), fine (f), middle (m), broad (b) secenekleri her dolmakalemde mevcut olmasina karsin, standardi yok. o yuzden kullanacaginiz kalemin ne kadar genis/dar/monoton/degisken kalinlikta yazdigina mumkunse deneyerek bakmakta fayda var; aksi takdirde hayal kirikligi kacinilmaz oluyor. m-nib alindigi halde haddinden fazla kalin yahut ince yazmasi anormal bir durum degil. cross dolmakalemden bahsedeceksek ama, f-niblerin yazim kalinligi standart bir tukenmez kaleminkine es deger (belki, hafiften daha kalinca).

dolmakalemlere dair daha kapsamli bilgi (bkz: dolmakalem/@morkahve)'den, niblere dair bilgi ve mudahil nib kiyaslama tablosuysa (bkz: nib/@morkahve)'den edinilebilir.
  • bir kac sene önce aldigim özel yöneticilik egitiminde konu prezentabl görünme konularina geldigimizde hocanin bana "söyle iyi giyin", "evrak cantan dik durabileninden olsun, otururken evrak cantasini dizlerin üzerine degil de yerde sandalyenin yanina koy, icine oradan eris" falan anlatirken "ayrica prestijli bir kalemin olacak, plastik esantiyon tükenmezlerden olmayacak, mesela karsindakine kagit üzerinde bir sey göstereceksen parmakla degil, kalemin ucuyla göstermelisin, bu yüzden bir tane cross edin" diyerek direkt isim vererek söyledigi kalem markasi. zaten eskiden beri bilirdim ama hoca da direkt ismen tavsiye edince paraya kiyip aldim. özellikle su an kursun, tükenmez, versatil ve dolmakalemlerine sahip oldugum apogee modeli bence gösteristen uzak gercek bir zarafet sembolü.
  • 1846' dan beri varolan, omur boyu garantili, klas kalem markasi.
  • sirkeci'de scrikss maden ve plastik san. a.ş. tarafından ömür boyu garanti çerçevesinde servis hizmetleri yapılan kalem markası. tel: 0212 511 61 52
    info@scrikss.pen.com
  • liseye başladığımda bi tane mekanik kurşun kalemlerinden vermişti babam, dikkatli kullan diyerek.
    geçenlerde çekmeceyi karıştırırken elime geldi.
    resmen anasını bellemişim kalemin; gençlik işte...

ancak, formu bozulmuş olmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışmakta.
    sağlam vesselam.

bir cross satın almayı düşünüyorsanız size her zaman olduğu gibi ebay'i öneririm.
    güzel ve yalnız ülkemizden alıp kol gibi kazık yemeye gerek yok.
  • ömür boyu garantili, insana sürekli bir şeyler yazma isteği veren kalemler üreten irlandalı marka. fiyat aralığı geniştir, misal bir üniversite öğrencisi 80-90 liralık modellerini rahatlıkla alabilir, tabii 5000 dolara kadar çıkar modeller. ama bu kalemler kendin aldığında değil, hediye geldiğinde bambaşka sevilir. * hediye vermek için de oldukça klas bir seçenektir.
  • kalemlerine ömür boyu garanti veren marka. geçenlerde bozulan dolmakalemimi türkiye'de cross yetkili servisi olan scrikss ücretsiz olarak tamir edip beni bir hayli mutlu etmiştir.
  • tuvalete düşürür, otobüse düşürür, exte unutur, okulda unutur... daha fazla okuyamadım valla. bu ne rahatlık, vurdumduymazlık?

benim mi malım çok kıymetli, hediye geldiği için mi böyle üstüne titriyorum bilmiyorum da tuvalete de kalemle gidilmez ki arkadaş. bir de baba yadigarını sen otobüste düşür, otobüste neden ortada geziyor o kalem? bulmaca mı çözüyordun?

benimkisini sırf toplantılarda kullanıyorum.* onun dışında hep güneş görmeyen bir yerde, hacılanamayacak şekilde durur.
hesabın var mı? giriş yap